Gimbale, czyli elektroniczne stabilizatory obrazu, zyskują ostatnimi czasy coraz większą popularność. Prawdopodobnie już o nich słyszałeś, a może nawet miałeś przyjemność oglądać takie urządzenie na własne oczy. Czy jednak popularność gimbali przekłada się na jakość ich wykorzystania? Jakie korzyści odniesiesz, inwestując w taki gadżet? Czy gibmal do lustrzanki nada się też do Twojego smartfona? A może każde urządzenie musi mieć własny stabilizator obrazu? Jeśli nurtują Cię takie właśnie pytania, zapraszamy do lektury naszego krótkiego przewodnika. Dowiesz się z niego między innymi:

 • • Co to jest gimbal?
 • • Dla kogo są gimbale?
 • • Jakie są ich rodzaje?
 • • Jak działają?
 • • Jak je wyważać?Co to jest gimbal?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, gimbal jest elektronicznym stabilizatorem obrazu. Jego zadaniem jest odseparowanie urządzenia takiego jak kamera, aparat czy nawet smartfon, od drgań i wstrząsów, jakie pochodzą od operatora.

Jest bowiem rzeczą naturalną, że bardzo trudno jest powstrzymać choćby minimalne drżenie rąk, a pozostawanie w całkowitym bezruchu przez dłuższy czas jest niezwykle uciążliwe. Jeśli w dodatku operator kamery lub aparatu działa pod wpływem emocji czy pośpiechu, zrobienie dobrych, gładkich ujęć, staje się jeszcze trudniejsze. W takiej sytuacji można posłużyć się statywem albo po prostu postawić kamerę na ziemi. Jest to oczywiście jakieś rozwiązanie, ale na dłuższą metę jest ono dosyć niewygodne. A co, jeśli zechcemy się przemieścić? Jeżeli będziemy chcieli nagrywać materiał, sami będąc jednocześnie w ruchu? W tym momencie z odsieczą przybywa gimbal – urządzenie, które sprawi, że filmik ze zjazdu na nartach czy szalonego rajdu off road będzie czymś więcej, niż tylko zapisem trzęsących się obrazów.

Stabilizator jest więc swego rodzaju buforem. Za pomocą czujników oraz specjalnych bezszczotkowych silników izoluje sprzęt od operatora, sprawiając, że nawet amatorskie czy półamatorskie ujęcia wyglądają bardzo estetycznie. Są przyjemne w odbiorze niemal tak samo, jak profesjonalny materiał nagrany przez zawodowców.Dla kogo są gimbale?

Dla wszystkich! W czasach, gdy większość z nas nie rozstaje się ze smartfonami, każdy może przecież zostać fotografem-amatorem. Nie oznacza to jednak, że zrobione w ten sposób filmy zawsze będą dobre. Szczególnie że niekiedy nagrywamy, idąc lub jadąc, co nie ułatwia trzymania smartfona w jednym położeniu.

Częstym impulsem do zakupienia pierwszego w życiu gimbala jest zamiar zrobienia dobrego ujęcia w chwili, która się więcej nie powtórzy. Może to być moment złożenia przysięgi małżeńskiej, powitanie na świecie pierwszego potomka, wyjazd na wymarzone wakacje itp. W każdej z tych sytuacji zależy nam na wykonaniu dobrych, czystych ujęć – a z zastosowaniem stabilizatora jest to prostsze, niż kiedykolwiek.

Gimbale kupują również ludzie, którzy do tworzenia filmów podchodzą nieco bardziej ambitnie i pragną, by ich wideo dorównywało jakością tym tworzonym przez profesjonalistów. Oczywiście, gimbale do lustrzanek to nieco inna kategoria... wagowa i cenowa od tych do smartfonów. Jednak pasjonaci fotografii są zgodni co tego, że zrobienie satysfakcjonującego ujęcia z zastosowaniem stabilizatora obrazu jest znacznie łatwiejsze niż korzystanie ze zwykłego statywu. Ze stabilizatorów korzystają również profesjonaliści pracujący często w bardzo trudnych warunkach. Nagranie materiału dobrej jakości jest dla nich kwestią priorytetową, chociaż – mimo posiadanego doświadczenia – wcale niełatwą. Gimbale są także nieodzownym gadżetem dla osób, które często robią zdjęcia lub nagrywają filmy. Jest to związane z ich pomysłem na życie oraz z pasją, którą pragną dzielić się ze światem. Z tego powodu stabilizatory często kupowane są przez youtuberów, blogerów, influencerów, vlogerów oraz podróżników.

Wszystkim tym ludziom zależy na uzyskaniu efektownego, klarownego przekazu. Jednocześnie nie mają oni czasu na wielokrotne powtarzanie tych samych ujęć, aż do momentu uzyskania odpowiedniej jakości. Korzystanie ze gimbali pozwala na uzyskanie filmów, których jakość jest porównywalna z tymi stworzonymi przez profesjonalistów w wyspecjalizowanych studiach. Taki materiał jest dobry w odbiorze, a jednocześnie nie wymaga ponoszenia kosztów związanych z zatrudnianiem na stałe profesjonalnego kamerzysty czy fotografa.

Rodzaje gimbali

Na rynku istnieje wiele rodzajów stabilizatorów, za pomocą których można zrealizować nagranie wysokiej jakości. Wszystkie te urządzenia mają własną specyfikę i różnią się od siebie:

 • wymiarami,
 • ciężarem,
 • przeznaczeniem,
 • a także ceną.

Czego innego będziemy oczekiwać po stabilizatorze do lustrzanki, która jest sprzętem ciężkim, delikatnym i kosztownym, zapakowanym w solidną walizkę, a czegoś innego po modelu do smartfona, który jest mały, lekki i w dodatku ma ochronne etui. Jest zatem zupełnie zrozumiałe, że gimbale muszą podlegać pewnemu rozróżnieniu. Sprawia to, że ceny, a także ich możliwości, parametry i tryby działania są znacząco odmienne.

Dlatego chcąc ułatwić dokonanie wyboru, pogrupowaliśmy gimbale ze względu na ich kompatybilność. Przy każdej z wymienionych poniżej opcji znajdziesz przykłady konkretnych modeli stabilizatorów wraz z opisem ich możliwości. Jeśli mimo wszystko będziesz mieć dalsze pytania, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci w zakupach, które sprawią, że Twoje filmy osiągną zupełnie nową jakość.

Gimbale do aparatów

Moza AirCross

Jesteś pasjonatem filmowania, posiadasz już aparat, który umożliwia realizację twojego hobby, ale sam statyw nie wystarcza do realizacji twoich ambicji?

Niezależnie od tego, czy posiadasz lustrzankę, czy niewielkiego bezlusterkowca, propozycją wartą przemyślenia będzie gimbal GUDSEN MOZA AIRCROSS.

Dlaczego akurat on? Przede wszystkim dlatego, że jest on stosunkowo uniwersalny. Zamontujesz na nim bardzo szerokie spektrum urządzeń – jego minimalny udźwig to 300 g, maksymalny zaś – 1,8 kg. Co bardzo istotne, mimo iż z założenia są to gimbale do aparatów, ich konstrukcja pozwala często także na zamontowanie niewielkiej kamery video. Jeśli zatem masz w zwyczaju używać różnego rodzaju sprzętu, MOZA AirCross z pewnością będzie trafionym zakupem.Gimbale do kamer

DJI Ronin 2

Stabilizatory tego typu wyróżniają się znacznie większymi rozmiarami, wagą oraz wyższą ceną, niż te przeznaczone do aparatów. Ponadto ich konstrukcja musi pozwalać na montaż ciężkich urządzeń rejestrujących, o wadze od kilku do kilkunastu kilogramów . Jeśli więc szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci zdjąć kamerę ze statywu i jednocześnie zachować płynność ruchów, szukaj gimbala w rodzaju DJI RONIN 2.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w tym momencie wchodzimy już na półkę z urządzeniami przeznaczonymi dla profesjonalistów - nie należy spodziewać się tu niskobudżetowych rozwiązań. Pamiętaj też, że tego rodzaju gimbale nie są zabawkami, ale wysoko wyspecjalizowanymi urządzeniami - wymagają od użytkownika odpowiedniej wiedzy oraz tężyzny fizycznej.Gimbale do kamer sportowych

Każdy, kto lubi aktywnie spędzać czas, chciałby uwiecznić swoje dokonania na filmie. Jest to zupełnie naturalny odruch, tym bardziej że filmy z kamer sportowych służą nie tylko naszej własnej satysfakcji. Częstą motywacją do nagrywania tego rodzaju materiału jest chęć podzielenia się własną pasją z rodziną czy przyjaciółmi, dla których taki sposób spędzania czasu jest z różnych względów niedostępny.

Wykonanie dobrej jakości filmu w chwili, gdy znajdujemy się w ruchu, nie jest jednak rzeczą łatwą. Częstokroć musimy przecież działać w pośpiechu, a niekiedy również w bardzo niewygodnej pozycji, a wstrząsy wywołane uprawianiem sportu lub emocjami mogą znacząco pogorszyć jakość nagrania. Wszystko to ma znaczący wpływ na jakość nagrywanego filmu, a co za tym idzie – na jego odbiór. Z tego powodu można śmiało stwierdzić, że gimbale do kamer sportowych są niemal tak ważne, jak same kamery. Jeśli więc masz zamiar nagrywać swoje dokonania za pomocą kamerki sportowej, rozejrzyj się za gimbalami podobnymi do GOPRO KARMA GRIP lub XIAOYI YI.

Tego rodzaju stabilizatory dostępne są w dwóch wersjach. W zależności od tego, gdzie masz zamiar umieścić kamerkę, możesz zdecydować się gimbal ręczny, albo na taki, który montuje się na różnych powierzchniach, np. na kasku czy na pojeździe. Oba rodzaje są bardzo lekkie. Ma to ogromne znaczenie w przypadku, gdy każdy dodatkowy kilogram mógłby stanowić dla Ciebie niepotrzebne obciążenie. Natomiast zgrabny, kompaktowy gimbal możesz zabrać ze sobą wszędzie: w każdą podróż i na każdą ekstremalną wyprawę.Gimbale do smartfonów

Moza Mini-MI

Smartfon jest gadżetem, bez którego nie wyobrażamy sobie życia, a w szczególności podróży. Bardzo wygodnie jest przecież mieć przy sobie urządzenie, które pozwala na pozostanie w kontakcie z bliskimi, a w dodatku zapewnia stały dostęp do map czy internetu.

Za pomocą smartfonów możemy także tworzyć zdjęcia oraz filmy, dlatego wiele osób świadomie rezygnuje z zabierania w podróż aparatu fotograficznego. Oczywiście, wiele zależy tu od parametrów konkretnego urządzenia oraz od operatora, czyli od Ciebie. Jeśli nie jesteś profesjonalnym fotografem, a jednocześnie pragniesz nagrać dobrej jakości materiał, powinieneś rozważyć zakup gimbala GUDSEN MOZA MINI-MI. To urządzenie niskobudżetowe, a przy tym bardzo uniwersalne.

Tym, co go wyróżnia, jest przede wszystkim prostota użytkowania. Po zakupie wystarczy, że raz rzucisz okiem na funkcje, które oferuje, a jego obsługa stanie się szybka i intuicyjna. Nie bez znaczenia jest również fakt, że MOZA Mini-MI jest lekki i kompaktowy, więc z pewnością zmieści się w Twoim plecaku lub torbie.

Dużą zaletą MOZA Mini-MI jest fakt, że mimo iż jest to gimbal do smartfona, możesz również zamontować do niego kamerkę sportową. Jedynym, czego będziesz potrzebował, by przerobić swoje urządzenie do kamery, będzie prosty w montażu adapter. Gimbale z wbudowanymi kamerami

Removu K1

Być może zastanawiasz się, w jakim celu stworzono gimbale z kamerą, skoro niejako z definicji są to urządzenia przystosowane właśnie do kamer i aparatów. Nie do końca tak jest - spieszymy z wytłumaczeniem. Gimbale tego typu są zdecydowanie mniejsze, niż te, do których należy zamocować aparat lub telefon – najczęściej bez problemu mieszczą się w kieszeni, z zasady nie wymagają również dodatkowego wyważania. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą tracić czasu na wyważanie, oraz szukają kompaktowej, dyskretnej kamerki, która jednocześnie zaoferuje gładki obraz bez wstrząsów. Przykładem takiego gimbala jest popularny ostatnio DJI OSMO Pocket.

Stabilizatory ze zintegrowanymi kamerami wbudowane są również w większość popularnych modeli dronów, takich jak np. Mavic, Phantom lub Spark - umożliwiają tym samym skuteczne zneutralizowanie zarówno drgań zewnętrznych, wywołanych podmuchami wiatru, jak i tych spowodowanych działaniem samego drona i związanych z wibracjami silniczków czy z ruchem obrotowym śmigieł.Jak działają gimbale?

Zasada działania gimbali opiera się na zastosowaniu specjalnych, zaawansowanych technologicznie silników bezszczotkowych. Silniki te, działając w ścisłej kooperacji z zamontowanymi czujnikami, reagują w czasie rzeczywistym na zmiany w położeniu aparatu i utrzymują go w równowadze, jednocześnie stabilizując rejestrowany przez niego obraz.

Stabilizacja odbywa się w trzech płaszczyznach. Sensory oraz czujniki zamontowane we wnętrzu gimbala kontrolują na bieżąco zmiany w położeniu aparatu, a następnie – w zależności od wybranego przez użytkownika trybu pracy – albo utrzymują aparat w stałym położeniu, albo sprawiają, że płynnie podąża on za ruchem ręki operatora. W takim przypadku ruch może odbywać się w jednej lub w kilku osiach.Tryby pracy gimbali

Stabilizatory posiadają zazwyczaj kilka trybów pracy, a ich ilość i rodzaje zależne są od poszczególnych modeli gimbali. Do najpopularniejszych z nich należą:

 • Yaw Follow– jest to tryb podążania w osi Yaw. Innymi słowy, aparat porusza się prawo – lewo.
 • Yaw – Pitch Follow– czyli tryb podążania aparatu w dwóch osiach: Yaw (prawo – lewo) oraz Pitch (góra-dół).
 • Lock– w tym trybie aparat pozostaje nieruchomy i zwrócony jest zawsze w tę samą stronę.

Wielu modeli da się także używać w trybie odwróconym, a więc takim, w którym rękojeść urządzenia przenosimy ponad aparat. Jest to bardzo przydatna funkcja, dzięki której można uzyskać kreatywne, nietuzinkowe ujęcia z poziomu ziemi.

Niektóre gimbale mają ponadto zaimplementowane dodatkowe funkcje, co stwarza znacznie szersze możliwości dla operatora. Przykładowo w MOZA Mini-MI wybór trybu następuje na zasadzie własnoręcznego wyboru osi, za którymi ma podążać telefon. Ponadto gimbale MOZA oferują też możliwość pracy w trzech dodatkowych trybach, a mianowicie:

 • POV: tryb podążania w osi Roll. Umożliwia on odchylenie aparatu pod kątem maksymalnie 45°.
 • Sport Gear: tryb będący rozbudowaną wersją opisanego wyżej Yaw Follow. W tym przypadku aparat również podąża za ruchem obrotu prawo – lewo, ale czyni to z większą prędkością, niż w podstawowym trybie.
 • Inception: czyli tryb, w którym aparat ustawi się równolegle do rękojeści i po przesunięciu joysticka będzie wykonywać obroty o 360º.Wyważanie gimbali

Kiedy już zdecydujesz się na zakup najlepszego dla Ciebie modelu, pamiętaj, że należy go wyważyć przed każdym użyciem. Nie jest to jednak szczególnie skomplikowana procedura. Najprościej rzecz ujmując, polega ona na dostosowaniu długości poszczególnych ramion gimbala w taki sposób, aby środek ciężkości Twojego aparatu znajdował się na przecięciu wszystkich osi.

Istotną informacją jest również ta, że im dokładniej wyważysz aparat założony na gimbal, tym lepiej będzie Ci służył, ponieważ dzięki odpowiedniemu wyważeniu zmniejszysz pobór prądu, a tym samym wydłużysz czas pracy urządzenia. Właściwe wyważenie aparatu przedłuży też żywotność silniczków stabilizatora. Proces wyważania gimbala MOZA AirCross możesz obejrzeć na poniższym filmie. Jego obejrzenie zajmie Ci niecałe 10 minut.

Jeśli natomiast zdecydowałeś się na zakup gimbala do smartfona, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość: procedura wyważania jest w tym przypadku jeszcze prostsza. Jedyną rzeczą, jaką należy ustawić w gimbalach do smartfonów, jest bowiem takie dostosowanie ramienia osi Roll, by telefon zawsze utrzymywał się w poziomie.