Każdemu fotografowi pojęcie ogniskowej na pewno nie jest obce. Jeśli jednak dopiero zaczynacie swoją przygodę z robieniem zdjęć, rozszyfrowanie tego parametru może sprawiać problemy. Z technicznego, a w zasadzie optycznego, punktu widzenia, definicja nie brzmi zbyt zrozumiale.
Co to jest ogniskowa? Określa ona odległość od ogniska układu optycznego do miejsca, w którym promienie świetlne padające na soczewkę ulegają skupieniu. Nas jednak interesuje najbardziej to, co to jest ogniskowa obiektywu. To po prostu odległość od soczewki do matrycy. Jaki ma to wpływ na fotografie i jak dobrać obiektyw? Zapraszamy do dalszej lektury!
Ogniskowa w aparacie – jaka najlepsza?
Zanim odpowiemy na to pytanie, trzeba w ogóle uświadomić sobie wpływ tego parametru na wygląd zdjęć. Ludzkie oko jest niczym innym, jak układem optycznym – działającym na zasadzie podobnej do „szklanego oka” w aparacie. U każdego człowieka ogniskowa ma wartość 50 mm. Czy to oznacza, że identycznym parametrem powinno cechować się urządzenie do robienia zdjęć? Absolutnie nie.
Wybór najlepszej ogniskowej aparatu zależy po prostu od indywidualnych potrzeb, a konkretniej od tego, co chcesz fotografować. Dla początkujących najczęściej polecane są urządzenia, w których parametr ten mieści się w zakresie od 50 mm do maksymalnie 120 mm. Dzieje się tak z prostego powodu. Niższe lub wyższe wartości wymagają dużego doświadczenia, aby zdjęcie dobrze wyglądało. Poniżej 50 mm środek obrazu nienaturalnie uwypukla się – powstaje znany zapewne każdemu efekt rybiego oka. Przy wartościach bardzo wysokich masz natomiast do czynienia z nienaturalnym spłaszczeniem. Ważne jest tutaj odpowiednie kadrowanie, które zatuszuje tę niedoskonałość. To z kolei wymaga dużych umiejętności.
Jak dobrać obiektyw?
Od 50 mm do 120 mm to wartości idealne na początek, ale wraz z nabywaniem doświadczenia, na pewno każdy będzie chciał czegoś więcej. Zaprezentujemy kilka typowych obiektywów, wraz z przykładami sytuacji, w których sprawdzają się one najlepiej:
- 24 mm – to bardzo szeroki kąt widzenia, idealny do uwieczniania krajobrazów (w tym panoram) oraz do fotografowania większych grup osób czy na przykład architektury,
- 35 mm – chętnie wybierany przez reporterów i osoby zajmujące się tzw. fotografią uliczną,
- 50 mm – bardzo uniwersalne rozwiązanie, idealne do użytku amatorskiego (fotografowania wakacyjnych podróży, rodziny i natury),
- 85 mm – przede wszystkim do robienia portretów, na pokazy mody czy do uwieczniania martwej natury,
- 135 mm – jeden z najkrótszych możliwych teleobiektywów, dobry do zdjęć w plenerze, na imprezy sportowe i muzyczne oraz na wesela,
- 200 mm – kąt widzenia skraca się tutaj zaledwie do 12o, dzięki czemu idealnie nadaje się do uwieczniania dalekich obiektów, w tym nawet samolotów lecących wysoko nad głową.
Stała i zmienna ogniskowa – co to jest?
W trakcie zakupu aparatu może pojawić się jeszcze jeden dylemat – wybrać urządzenie ze zmienną czy za stałą ogniskową – jaka opcja jest najlepsza? Jeśli parametr jest zmienny, zyskuje się przede wszystkim wygodę. Urządzenie ma uniwersalny charakter, gdyż można je łatwo „dostroić” do konkretnych warunków.
Kiedy wartość ta jest ustawiona na stałe, otrzymujesz sprzęt stworzony do pracy w konkretnych warunkach. Aby zwiększyć jego możliwości, trzeba zawsze nosić ze sobą dodatkowe obiektywy. Z drugiej jednak strony – jakość zdjęć w takim przypadku zawsze jest najlepsza. Dodatkowo stała ogniskowa to możliwość zmniejszenia czasu otwarcia przesłony. Dzięki temu zdjęcia wychodzą o wiele lepiej przy słabym oświetleniu.
Dobierając obiektyw, postaw na produkty wysokiej jakości
Liczby, o których pisaliśmy do tej pory, to zdecydowanie nie wszystko. Nie można zapominać również o kwestiach technicznych, a więc o tym, z jaką precyzją wykonano sam obiektyw. Jest to ważne z punktu widzenia jakości robionych zdjęć. Jeśli szukasz najlepszego sprzętu dedykowanego specjalistom, skorzystaj z naszej oferty. Mamy nowoczesne obiektywy o różnych ogniskowych do wyboru. Postaw na profesjonalne narzędzia i ciesz się wyjątkowym pięknem zdjęć!