
Doświadczeni fotografowie stosują wiele trików, dzięki którym upiększają zdjęcia i nadają im niecodziennego charakteru. Jednym z nich jest tzw. freelensing – pojęcie to istnieje od krótkiego czasu, ale sama technika jest znana od dawna. Do skorzystania z niej nie musisz inwestować w niezwykle drogi obiektyw fotograficzny tilt-shift. Przydaje się on głównie osobom specjalizującym się w uwiecznianiu architektury. Podobny efekt możesz osiągnąć odpowiednią manipulacją optyki. Jak to zrobić i czym w ogóle jest freelensing? Sprawdź już teraz!
Freelensing – nowe pojęcie dla starej techniki
W ogromnym skrócie ta metoda robienia zdjęć polega na odczepieniu obiektywu od aparatu i ręcznym przybliżaniu go do matrycy. Przy odpowiedniej manipulacji na fotografii uzyskuje się tzw. efekt tilt-shift. W tłumaczeniu na polski „tilt” oznacza pochył, który umożliwia kontrolowanie płaszczyzny ostrości. „Shift” natomiast to przesunięcie, a więc fotograf zyskuje możliwości zmiany perspektywy na zdjęciu.
Freelensing był wykorzystywany od wielu lat, ale dopiero niedawno technika ta otrzymała swoją oficjalną nazwę. Głównym założeniem metody jest rozmycie tła i wyostrzenie tylko jednego punktu na zdjęciu. Jednak poprzez freelensing możesz również osiągnąć:
- bardzo głębokie rozmycie tła w stylu bokeh,
- dobrej jakości zdjęcie w formie makro,
- retro fotografię z charakterystycznymi odbłyskami światła (prześwietlona klisza).
Czy aby uzyskać efekt tilt-shift potrzeba specjalistycznego sprzętu?
Na rynku bez problemu znajdziesz obiektywy fotograficzne, które automatycznie generują ten efekt. Niestety do inwestycji zniechęca wysoka cena. Jeśli chcesz tylko od czasu do czasu „bawić” się w ten sposób zdjęciami, podobny efekt uzyskasz własnoręcznie.
Do freelensingu spokojnie możesz używać prostszych aparatów cyfrowych lub lustrzanek. Nie musisz również korzystać z profesjonalnych obiektywów fotograficznych. Jednak próbując osiągnąć efekt tilt-shift, musisz zachować pewne środki bezpieczeństwa. Pamiętaj, że:
- odpięcie obiektywu sprzyja zabrudzeniu matrycy aparatu (unikaj robienia takich zdjęć w czasie deszczu lub na plaży),
- istnieje ryzyko wyślizgnięcia się obiektywu z ręki (nie jest do niczego doczepiony, a więc zawsze pewnie trzymaj go w dłoniach).
Jak uzyskać tilt-shift bez specjalnego obiektywu?
Freelensing nie jest skomplikowaną techniką, ale z pewnością wymaga pewnej wprawy oraz ciągłego eksperymentowania z optyką. Na początek włącz w swoim aparacie fotograficznym tryb manualny, aby elektronika nie próbowała „naprawić” zdjęcia. Następnie odczep obiektyw i trzymaj go przy matrycy, zachowując odstęp maksymalnie kilku milimetrów od korpusu urządzenia. Teraz musisz odchylać optykę delikatnie w lewo lub w prawo, zmieniając tym samym ostrość konkretnej części kadru.
Aby uzyskać dobry rezultat tilt-shift, polecamy korzystanie z podglądu live na wyświetlaczu aparatu. Pamiętaj, że nawet milimetr przesunięcia w jedną lub drugą stronę może drastycznie zmienić efekt. To z tego powodu freelensing wymaga wprawy oraz odrobiny precyzji.
Manipulowanie wielkością przesłony
Wypinanie obiektywu fotograficznego ma pewną wadę – trudności z doborem wielkości przesłony. Wartość ta ustawia się na sztywno, zależnie od rodzaju akcesorium. Jeśli optyka ma maksymalną wielkość przesłony na poziomie f/1.8, to właśnie tyle będzie mieć po jej odłączeniu od aparatu.
Na szczęście masz możliwość manipulowania tym parametrem. Trik ten powinien działać w większości aparatów cyfrowych oraz lustrzanek. Zanim zdejmiesz obiektyw, ustaw interesującą Cię przesłonę. Następnie naciśnij guzik od podglądu głębi ostrości i trzymając go, wypnij optykę. Ustawiona przez Ciebie wartość, np. f/1.8 powinna być zachowana.
Tilt-shift – eksperymentuj z parametrami zdjęcia
Uzyskanie idealnej fotografii tą techniką na pewno będzie wymagać od Ciebie czasu i cierpliwości. Staraj się manipulować nie tylko nachyleniem obiektywu, ale także innymi parametrami. Jeśli możesz, różnicuj źródła światła i ustawiaj odmienne wielkości przesłony. Pamiętaj również, aby korzystać z dobrej klasy optyki. Jeśli szukasz profesjonalnych akcesoriów fotograficznych, już dziś zajrzyj do naszego sklepu Mitoya. Mamy najlepszy sprzęt w dobrych cenach!