Niezależnie od tego, jak często korzystasz ze swojego sprzętu, z czasem będzie on wymagał czyszczenia i konserwacji. Drobne zabrudzenia mogą wpłynąć nie tylko na jakość zdjęcia, ale również na elementy optyczne – przednią i tylną soczewkę. Jeśli sesja zdjęciowa odbywa się na plaży lub na pustyni – wtedy warto zabezpieczyć się przed zabrudzeniem aparatu, zakładając na niego ochronny futerał czy torbę foliową.
Unoszący się w powietrzu pył i kurz mogą wpływać na prawidłowe działanie sprzętu. Jeśli zechcesz przetrzeć szkło, upewnij się, że nie pozostały na nim drobne zabrudzenia. Przy próbie nałożenia dekielka nawet zwykła drobinka piasku może pozostawić na soczewce głęboką rysę, która dyskwalifikuje narzędzie z dalszego użytkowania. W końcu nie ma nic gorszego niż uszkodzona optyka w obiektywie wartym kilkaset, czy kilka tysięcy złotych. Jak zatem dbać o sprzęt, czego używać do czyszczenia i jak często to robić? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.
Czym wyczyścić obiektyw? 3 praktyczne metody
W sklepach można znaleźć wiele artykułów i środków czyszczących do obiektywu. My przygotowaliśmy zaledwie trzy przykłady, ale jest ich znacznie więcej. Jak się jednak za chwilę przekonasz, to wystarczy, by odpowiednio zadbać o jego stan.
Gruszka czyszcząca
Jak zgodnie twierdzą sami producenci aparatów, jest to jedna z najlepszych metod czyszczenia obiektywu. Gruszki czyszczące oferowane przez VSGO umożliwią zdmuchnięcie pyłu z soczewki, przygotowując podłoże do dalszej konserwacji. Przyda się ona również do czyszczenia innych powierzchni zarówno wewnątrz aparatu, jak i trudno dostępnych, delikatnych miejsc, takich jak matryca.
Innym wyjściem jest zakup gruszki aptecznej do wlewów. Niestety wewnątrz niej znajduje się talk, który należy porządnie wycisnąć przed użyciem. I to jednak nie daje gwarancji, że część z tego pyłu nie przedostanie się do zespołu optycznego w trakcie czyszczenia. Jaki z tego wniosek? Lepiej zainwestować w dobrą, droższą gruszkę fotograficzną przeznaczoną do oczyszczania obiektywu.
Płyn do czyszczenia
Nawet w trakcie przeglądania zdjęć nie da się uniknąć tłustych odcisków palców na szkle. Wszelkie środki na bazie alkoholu bądź innych, mocnych środków chemicznych, mogą uszkodzić delikatne powłoki antyrefleksyjne na powierzchni soczewki. Naraża to właściciela optyki na flary i inne aberracje optyczne. Nie trzeba dodawać, że w zasadzie taki sprzęt trudno jest naprawić. Profesjonalny płyn do czyszczenia optyki, zawarty w zestawie od VSGO, z łatwością poradzi sobie z wszelkim zabrudzeniem, bez uszkadzania powłok. Jest wydajny i poręczny, co sprawia, że nie będzie zajmował wiele miejsca w torbie.
Ściereczki do czyszczenia optyki
Wysokiej jakości <a href="https://mitoya.pl/akcesoria-czyszczace/2556-vsgo-1szt-sciereczka-do-czyszczenia-optyki-sklep-warszawa.html">ściereczka z mikrofibry</a> oferowana przez VSGO, jest doskonała do czyszczenia wszelkich części optycznych, tj.:
- obudów obiektywów,
- filtrów,
- soczewek.
Do tego jest tania, wielokrotnego użytku i można ją z powodzeniem wyprać, gdy się zabrudzi. Nie używaj chusteczek higienicznych – mimo iż są miękkie, mogą zostawiać ślady i tym samym rysować powierzchnie soczewki.
Czyszczenie optyki. Jak zrobić to prawidłowo?
Przyjmijmy, że zaopatrzyłeś się w niezbędne produkty do czyszczenia obiektywu. Jak o niego zadbać, żeby nie uszkodzić optyki?
- Z pomocą gruszki fotograficznej dokładnie usuń kurz i pył z obiektywu. Pamiętaj, że elementy optyczne są niestety bardzo delikatne, dlatego wykonaj tę czynność z należytą ostrożnością.
- Wszelkie zabrudzenia, tłuste odciski palców i smugi na obiektywie usuń z pomocą łagodnego środka czyszczącego. Pamiętaj, że używanie tylko specjalistycznych płynów nie pozostawi śladów na soczewce. Nanieś go bezpośrednio na ściereczkę i przetrzyj szkło kulistymi ruchami.
- Zrób to ponownie, używając suchej ściereczki bawełnianej.
Jeśli po zastosowaniu się do naszych porad, nadal masz problem ze sprzętem, sugerujemy wysłanie go do serwisu, gdzie zostanie profesjonalnie wyczyszczony.