
Nocne, rozgwieżdżone niebo urzeka swoją magią, inspiruje, uspokaja i rozbudza fantazję. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chce zatrzymać tę wyjątkową chwilę na zdjęciu. Niestety okazuje się, że nie jest to proste zadanie. Cierpliwość, nieco doświadczenia i odrobina szczęścia to za mało, aby wykonać majestatyczną fotografię. Jak w takim razie uwieczniać gwiazdy i co będzie do tego potrzebne? Poznaj garść cennych porad przygotowanych przez specjalistów!
Zacznij od wyboru dnia oraz miejsca
Zanim w ogóle pomyślisz o robieniu takich zdjęć, swój wyjazd w plener musisz odpowiednio zaplanować. Odradzamy próby fotografowania nocnego nieba np. z balkonu lub terenu parku w dużym mieście. Na obszarach zurbanizowanych występuje zjawisko tzw. zanieczyszczenia światłem. Oświetlenie jest tak intensywne, że utrudnia obserwację nocnego nieba i uniemożliwia jego fotografowanie.
Dla uzyskania najlepszych efektów powinieneś wybrać się za miasto, najlepiej gdzieś na tereny niezamieszkałe lub na małą wieś. Skorzystaj z darmowych narzędzi internetowych, specjalnych map, za pomocą których sprawdzisz zanieczyszczenie światłem w swojej okolicy i wybierzesz możliwie najciemniejszy obszar.
Druga istotna kwestia to pogoda. Nawet niewielkie zachmurzenie może utrudnić uwiecznianie rozgwieżdżonego nieba. Przed wyjazdem śledź prognozy i staraj się zaplanować sesję zdjęciową w czasie, gdy noc ma być bezchmurna.
Jaki sprzęt będzie potrzebny do fotografowania gwiazd?
Czas poświęcić kilka słów sprzętowi oraz akcesoriom, które mogą Ci się przydać. Fotografowanie nocnego nieba jest trudne i wymaga wykorzystania lepszych narzędzi, jeśli liczysz na dobre efekty. Zaopatrz się przede wszystkim w:
- dobry aparat, przynajmniej z matrycą APS-C (może być lustrzanka lub tzw. bezlusterkowiec, ale z możliwością ręcznego ustawiania ekspozycji) – sprzęt powinien mieć jak najszerszy zakres ISO, a do tego umożliwiać zapis zdjęć w formacie RAW,
- szerokokątne obiektywy fotograficzne, najlepiej około 14-18 mm (wybieraj optykę o stosunkowo niewielkiej przesłonie, najlepiej w okolicach f/2.8),
- solidny, przenośny statyw do aparatu (musi być bardzo stabilny, gdyż niebo nocą fotografujesz na bardzo długim czasie naświetlania),
- wężyk spustowy (nawet minimalne poruszenie aparatem może rozmazać zdjęcie, dlatego korzystając z tego akcesorium, ograniczasz ryzyko wstrząsów).
Czym jest “reguła 600” przy uwiecznianiu nocnego nieba?
Wybór odpowiedniego obiektywu fotograficznego jest tutaj szczególnie istotny. Wydłużenie jego ogniskowej powoduje skrócenie maksymalnego możliwego czasu naświetlania. Wynika to z faktu, że nasza planeta nieustannie się obraca – obiektywy szerokokątne są w stanie zarejestrować zdjęcie o dłuższym czasie naświetlania, zanim zacznie być widoczny na nim pozorny ruch gwiazd na niebie. Zbyt długie otwarcie przesłony, zależnie od rodzaju optyki, doprowadza do rozmycia gwiazd na fotografii.
Istnieje natomiast graniczny czas naświetlania, którego przekroczenie sprawi, że gwiazdy przestaną być widoczne jako punkty i uchwycony zostanie ich ruch. Do jego wyliczenia stosuje się tzw. regułę 600. Tę wartość musisz podzielić przez parametr ogniskowej obiektywu fotograficznego. Jeśli więc np. masz optykę 24 mm, dla matrycy pełno klatkowej działanie będzie wyglądać następująco:
600 ÷ 24 = 25 – uzyskany wynik jest w sekundach i właśnie tyle wynosi maksymalny czas otwarcia przesłony dla danej ogniskowej.
Jak skonfigurować aparat?
Na koniec kilka porad związanych z konfiguracją samego aparatu. Wiesz już, jak prawidłowo dobrać czas otwarcia przesłony, ale musisz jeszcze pamiętać o:
- ostrości – początkowo możesz próbować używać autofocusa, który niestety przy zdjęciach nocą często się nie sprawdza. Jeśli masz z nim problem, lepiej przejdź na ręczne ustawianie ostrości,
- przejściu na manualne kadrowanie,
- ustawieniu wysokiej czułości ISO (nie przekraczaj wartości 1600 dla matryc APS-C oraz 3200 dla pełnej klatki),
- włączeniu zapisu w formacie RAW.
Uwieczniając nocne niebo stawiaj na dobry sprzęt fotograficzny
Wysokiej klasy obiektywy, solidne statywy przenośne czy funkcjonalne wężyki spustowe. Takie rzeczy powinieneś kupować u sprawdzonego sprzedawcy. W katalogu produktów naszego sklepu Mitoya znajdziesz najlepsze akcesoria fotograficzne od znanych marek, np. Nikon. Zajrzyj na stronę i już dziś skorzystaj z oferty. Gwarantujemy atrakcyjne ceny i profesjonalne wsparcie techniczne przy wyborze.