Chyba każdy od czasu do czasu uwielbia spojrzeć po zmroku wysoko do góry, aby podziwiać piękno gwiazd i Księżyca. Dlaczego więc nie spróbować uwiecznić tych wspaniałych widoków na fotografiach? Podejmowałeś już takie próby, ale ich efekty nie były zadowalające? A może po prostu nie wiesz, jak się do tego zabrać? Dzisiaj sprawdzimy więc, jak zrobić zdjęcie gwiazd lustrzanką.

Jak zrobić zdjęcie Księżyca? Dobierz prawidłowo sprzęt

Nawet osoba bardzo doświadczona w fotografii nie będzie w stanie zdziałać zbyt wiele, jeśli nie ma pod ręką profesjonalnego sprzętu. Zabranie ze sobą w plener lustrzanki jest absolutną podstawą. Nawet najlepsze aparaty cyfrowe nie oddadzą naturalnego piękna i głębi uwiecznianego obiektu, a do tego trudno będzie z ich pomocą uzyskać odpowiednią ostrość obrazu.

W torbie ze sprzętem musi znaleźć się również porządny obiektyw. Ważne jest tutaj zwrócenie uwagi na parametry. Ogniskowa na poziomie 200 mm to absolutna podstawa, choć dopiero od 300 mm w górę znajdziesz teleobiektywy z najwyższej półki. Świetnie sprawdzą się przy uwiecznianiu Księżyca. Niestety trzeba liczyć się z bardzo wysoką ceną ich zakupu.

Na koniec zostaje jeszcze statyw. W tym przypadku zdjęcia będą robione w nocy, w warunkach minimalnego oświetlenia. Konieczne jest ustawienie długiego czasu naświetlania, który wymusza idealną stabilizację. Nie ma się co łudzić, programowa stabilizacja obrazu na pewno nic nie zdziała. Aparat po prostu musi stać bez ruchu na solidnym statywie.

Piękne zdjęcie pomarańczowego księżyca na tle żółtego nieba

Jak fotografować Księżyc? Wybierz odpowiedni czas i miejsce

Skoro sprzęt już jest kupiony i czeka w torbie, to czas wybrać się w plener, prawda? To faktycznie najlepsze rozwiązanie. Fotografowanie bezpośrednio z centrum dużego miasta przyniesie mizerne efekty. Mocno zurbanizowane obszary po zmroku generują tzw. zanieczyszczenie światłem. Latarnie uliczne, reflektory samochodów czy lampy w budynkach utrudniają obserwację gwiazd. To z tego powodu chcąc zobaczyć w pełni rozgwieżdżone niebo, należy wybrać się daleko za miasto.

Miejsce już znasz, ale jak zrobić zdjęcie Księżyca i gwiazd lustrzanką, aby naprawdę dobrze oddawało jego naturalny wygląd? Znaczenie ma tutaj również czas. Zdecydowanie najlepszym momentem jest wybranie się w plener na dobę przed lub po pełni. To wtedy bowiem ziemski satelita najlepiej odbija światło słoneczne. Idealny moment to również ten, w którym znajduje się on w pozycji pomiędzy 30 o, a 40 o nad linią horyzontu.

Fotografowanie Księżyca – sprawdź ustawienia aparatu

Wysokiej klasy i dobrze dobrany sprzęt, a do tego idealne miejsce i czas to nadal nie wszystko. Jak zrobić zdjęcie gwiazd lustrzanką, aby prezentowało się tak, jak powinno, czyli nieziemsko – w dosłownym i przenośnym tego słowa znaczeniu? Należy odpowiednio skonfigurować swój aparat.

Podstawą jest wyłączenie automatycznej stabilizacji obrazu oraz korygowania jego ostrości. Sprzęt stoi na statywie, a ostrość należy wyregulować manualnie. Najwięcej problemów sprawi wybór czasu naświetlania, przysłony i czułości matrycy ISO. Najczęściej zaleca się, aby początkowe parametry nastawić na:

  • ISO 100,
  • czas naświetlania 1/30,
  • przesłona f/16 lub f/8.

Teraz zaczynają się testy metodą prób i błędów. Jeśli przy takich nastawach zdjęcie nie wygląda dobrze, należy stopniowo wydłużać naświetlanie i próbować ponownie.

Chcesz robić zdjęcia gwiazd lustrzankami? Korzystaj z najlepszych akcesoriów!

Profesjonalne obiektywy, stabilne statywy, a do tego różnego rodzaju filtry i pojemne akumulatory. Bez takiego wyposażenia nie ma co marzyć o tym, że fotografia gwiazd i Księżyca wyjdzie idealnie. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z robieniem zdjęć lub jesteś profesjonalistą i szukasz nowoczesnych akcesoriów, zajrzyj do naszego sklepu fotograficznego. Mamy wyposażenie od najlepszych na rynku producentów, niezawodne i funkcjonalne, które sprzedajemy w konkurencyjnych cenach!