
Problemem każdej osoby zaczynającej przygodę z fotografią jest zebranie odpowiedniego wyposażenia. Na początek będzie potrzebny nie tylko dobry aparat, ale i oświetlenie ze statywem. Tutaj pojawia się jednak pewien dylemat. Co będzie lepsze – lampa studyjna błyskowa czy światła stałego, np. pierścieniowa LED? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części – zapraszamy do lektury!
Zacznij od lampy światła stałego
Jeśli dopiero wyposażasz swoje studio fotograficzne, spokojnie możesz zacząć od lamp światła stałego. Gdy robisz zdjęcia w ciągu dnia na świeżym powietrzu, w zupełności wystarczy Ci naturalne oświetlenie. Nowoczesne akcesoria generujące stałe światło doskonale je zastępują.
Tutaj pojawia się jednak bardzo ważne pytanie – co konkretnie wybrać? Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów takiego oświetlenia montowanego na statywie. Lampa do studia fotograficznego może być m.in.:
- pierścieniowa (inaczej ring) – wyposażona w diody LED tworzące okrąg z pustą przestrzenią pośrodku, idealna m.in. do fotografii makijażu, manicure czy nagrywania videoblogów,
- panelowa – jej powierzchnia w całości pokryta jest diodami LED, których moc można płynnie regulować, doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie fotografia obejmuje mały kadr lub dotyczy niewielkich przedmiotów,
- z klasyczną, pojedynczą lub podwójną oprawką na świetlówkę – jest idealna do oświetlania większego kadru, ma wszechstronne zastosowanie (oprawki często są sprzedawane w zestawie z parasolką, kilkoma żarówkami oraz dedykowanym statywem).
Wybór konkretnej lampy studyjnej światła stałego zależy tak naprawdę wyłącznie od Twoich potrzeb.
Zalety i wady lamp światła stałego
Choć stałe oświetlenie LED ma wiele zalet i cieszy się z tego powodu ogromną popularnością, nie jest pozbawione wad.
Wady | Zalety |
---|---|
Wykorzystanie świetlówek lub diod LED sprawia, że lampy te są niedrogie w zakupie. | Zestaw lamp do studia fotograficznego ze świetlówką jest ciężki i nieporęczny. |
Niska waga, szczególnie oświetlenia panelowego i typu ring (pierścieniowego). | Niezbyt duża moc (np. ringi są dostępne w wersjach 45 W, 60 W lub 65 W) w porównaniu z akcesoriami błyskowymi (np. model Yongnuo YN200 ma moc aż 200 W). |
Uniwersalność, gdyż nadają się zarówno do fotografii, jak i nagrywania filmów. | W przypadku wyboru świetlówek trzeba liczyć się z tym, że generują dużo ciepła. |
Płynna regulacja mocy światła i jego temperatury. |
Lampa błyskowa do studia fotograficznego – kiedy może się przydać?
Czas zająć się drugą grupą oświetlenia studyjnego do montażu na statywach, a więc błyskową. Jak już wiesz, lampy te odznaczają się bardzo dużą mocą i jest to ich najważniejsza zaleta. Dzięki temu fotografia może być wykonana przy niskiej czułości ISO i niewielkiej wartości przysłony (np. f/8). Zdjęcia są wyższej jakości, wyróżniają się doskonałą ostrością i świetnym odwzorowaniem barw. Moc 45 W, 60 W czy 65 W dla diod LED np. w lampie pierścieniowej nierzadko okazuje się niewystarczająca.
Co ważne, akcesoria błyskowe praktycznie nie emitują ciepła. Jeśli korzystasz ze świetlówek, na pewno wiesz, jak gorąco może zrobić się w studio podczas ich użytkowania. Ważną ich zaletą może być także niewielki rozmiar, czego przykładem jest wspomniany wcześniej model YN200 od Yongnuo. Dzięki temu błyskowa, fotograficzna lampa studyjna może być wykorzystywana również w plenerze.
Najważniejsze wady studyjnych lamp błyskowych
Oświetlenie to ma oczywiście kilka wad, o których koniecznie musimy wspomnieć. Do tych najważniejszych należy zaliczyć:
- stosunkowo wysoką cenę, oczywiście w porównaniu do lamp LED, takich jak ringi, oraz na świetlówki,
- brak aktywnego chłodzenia w tańszych modelach (ryzyko przegrzania),
- niektóre modele nie mają wbudowanych akumulatorów (o ile w studio nie będzie to problemem, tak w plenerze trzeba szukać możliwości podłączenia się do gniazdka 230V).
Dobra lampa do studia fotograficznego to inwestycja na lata
Znasz już wady i zalety obu rodzajów tych akcesoriów i wiesz, co kupić na początek. Musisz jednak pamiętać o jeszcze jednej, bardzo ważnej rzeczy – jakości. Tylko wysokiej klasy lampa błyskowa lub światła stałego sprosta Twoim oczekiwaniom i będzie niezawodna. Z tego powodu najlepiej zamów je w naszym sklepie Mitoya. Mamy różne oświetlenie studyjne do fotografii, w tym ringi, modele panelowe LED oraz ze świetlówkami.