Od pewnego czasu rynek fotograficzny został zdominowany przez lampy pierścieniowe. Te funkcjonalne i energooszczędne akcesoria idealnie doświetlają kadr zarówno w studio, jak i w plenerze. Chcesz wiedzieć, do czego można je wykorzystać i czym kierować się podczas zakupu? W dalszej części odpowiemy na te pytania – zapraszamy!
Odkryj szeroką funkcjonalność oświetlenia pierścieniowego
Wizażystki już dawno zakochały się w nowoczesnych lampach pierścieniowych. Ułatwiają one dostosowanie oświetlenia do warunków, co skutkuje żywymi, ostrymi i naturalnymi zdjęciami makijażu. Na tym jednak nie kończy się funkcjonalność tych akcesoriów. Lampa LED jest również chętnie wykorzystywana przy fotografii portretowej oraz produktowej.
Wynika to przede wszystkim z różnorodności modeli dostępnych na rynku. Akcesorium może być zbudowane na bazie diod LED lub żarówek fluorescencyjnych. Dużą zaletą jest szeroka rozpiętość dostępnych mocy świecenia, o poborze mocy np. 35W, 50W czy 65W. Jeśli szukasz produktu funkcjonalnego, musisz wybrać urządzenie z możliwością jego regulacji. Im jest ona płynniejsza i szersza, tym łatwiej będzie Ci dopasować oświetlenie do konkretnych warunków.
Na szczególną uwagę zasługuje również statyw dedykowany pod lampę pierścieniową. W klasycznej postaci jest on sztywny, co w znacznym stopniu ogranicza możliwości sterowania kierunkiem padania światła. Dlatego warto wyposażyć się w odpowiednią głowicę z przegubem lub uchwyt na giętkim pałąku, który wygina się na wszystkie strony, nawet na sufit lub podłogę.
Lampa pierścieniowa – diody LED kontra żarówki fluorescencyjne
Aby prawidłowo dopasować urządzenie do potrzeb, powinieneś znać różnice pomiędzy tymi podzespołami generującymi światło. Żarówka fluorescencyjna przede wszystkim gwarantuje bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Współczynnik RA (CRI) jest w tym przypadku bliski wartości 100 (sytuacji idealnej, w której barwy na zdjęciu są identyczne, jak w rzeczywistości). Wśród wad takiego rozwiązania należy uwzględnić wysoki pobór prądu, znaczne wydzielanie ciepła podczas pracy oraz podatność na uszkodzenia. Lampę tego typu powinno się transportować w specjalnym pokrowcu.
Jeśli w urządzeniu zamontowano wysokiej klasy diody LED, współczynnik RA osiąga wartość nawet 95. Odwzorowanie kolorów będzie więc tylko nieznacznie gorsze, różnica z pewnością nie jest widoczna gołym okiem. Sprzęt ledowy jest za to zdecydowanie mniej podatny na uszkodzenia i cechuje się dłuższą żywotnością, nie nagrzewa się tak jak żarówki i pobiera zdecydowanie mniej prądu.
Z naszego wieloletniego doświadczenia w branży wiemy, że lampa pierścieniowa LED świeci jaśniej w stosunku do wersji z klasycznymi żarówkami. Dzięki temu sprawdza się idealnie przy robieniu fotografii portretowych, zdjęciach makijażu lub produktowych.
Czym kierować się przy wyborze lampy pierścieniowej?
Duża różnorodność akcesoriów oświetleniowych dla fotografów może sprawiać problemy podczas ich zakupu. Z tego powodu przeprowadziliśmy specjalny test kilku popularnych lamp o różnych średnicach oraz mocach. Wykonaliśmy szereg zdjęć portretowych w typowych warunkach studyjnych, przy użyciu średniej klasy aparatu. Poniżej prezentujemy nasze wnioski z tego eksperymentu, które na pewno ułatwią Ci dokonanie trafnego wyboru:
- zmniejszenie mocy oraz średnicy lampy ogranicza zjawisko odbicia światła w oczach fotografowanej osoby,
- zwiększając średnicę oraz moc można uzyskać światło miękkie - obiega postać z każdej strony, wygładzając kontury i zmniejszając cień. Duże lampy świetnie nadają się do robienia zdjęć produktów i makijażu z bliskiej odległości,
- zbyt mała średnica i moc uniemożliwiają dokładne oświetlenie boków twarzy modela lub modelki.
Przy okazji przestrzegamy przed zakupem niskiej jakości, tanich lamp LED. Test tych urządzeń wykazał ich bardzo poważną wadę. Jasność świecenia jest tak niska, że konieczne było zwiększenie czułości ISO lub wydłużenie czasu otwarcia przesłony. To z kolei praktycznie uniemożliwiało wykonanie ostrego, nieporuszonego zdjęcia.
Lampa pierścieniowa LED – akcesoria dodatkowe
Jeśli zdarza Ci się wykonywać zdjęcia w terenie (lub robisz to regularnie) zainteresuj się dodatkowym akcesorium ochronnym. Specjalne pokrowce ułatwiają transport lampy oraz chronią ją przed uszkodzeniami i zalaniem. Producenci sprzętu wysokiej klasy często oferują takie wyposażenie w standardzie. Jeśli nie ma go w zestawie, dokupienie nie stanowi żadnego problemu. Na rynku znajdziesz nawet podwójne pokrowce, w których jest miejsce na lampę oraz statyw.
Przydatnym akcesorium są również dyfuzory i jeśli nie ma ich w standardowym zestawie, warto je dokupić. Stosuje się je do zmiękczania światła. Jego rozproszony charakter delikatnie rozmywa obraz, skutecznie tuszując niedoskonałości twarzy fotografowanej osoby.
Postaw na sprawdzone oświetlenie pierścieniowe
Już wiesz, że nie tylko rodzaj lampy, ale także jakość jej wykonania mają wpływ na prawidłowe doświetlenie kadru. Jeśli więc szukasz sprawdzonego i funkcjonalnego sprzętu, zajrzyj do naszego sklepu internetowego Mitoya.pl. Oferujemy szeroki wybór nowoczesnych lamp ledowych i gwarantujemy konkurencyjne ceny.