Czasy, gdy do doświetlania scen podpalało się proszek zwany magnezją, minęły już bezpowrotnie. To rozwiązanie zostało zastąpione światłem błyskowym, które na przestrzeni lat przechodziło liczne rewolucje. Dzisiaj jesteśmy świadkami kolejnej, prawdopodobnie przełomowej zmiany. Jest nią technologia LED. Upowszechniła się i zaczęła trafiać między innymi w ręce miłośników zdjęć i nagrywania filmów. Lampa LED do fotografii cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem, co najlepiej widać po rosnącej dostępności tych akcesoriów w naszym sklepie. Co warto o nich wiedzieć, aby podczas zakupów dokonać trafnego wyboru? Podpowiadamy!

W jaki sposób lampy LED pomagają w fotografii?

Jedną z ich najważniejszych zalet jest niewątpliwie stałe generowanie światła. W przypadku rozwiązań błyskowych uzyskanie idealnego oświetlenia sceny wymaga wykonania wielu zdjęć testowych. Przy technologii LED wystarczy po prostu odpowiednio ustawić lampę. Istotny jest również brak strat w emisji światła. Dioda może emitować konkretny, wymagany kolor bez konieczności stosowania dodatkowych filtrów.

Inne ważne zalety to:

  • niska emisja ciepła (klasyczne oświetlenie szybko podnosi temperaturę w małych studiach fotograficznych, sprawiając, że praca w takim miejscu staje się po prostu nieprzyjemna),
  • energooszczędność,
  • długa żywotność diod,
  • większa wytrzymałość w stosunku do klasycznych rozwiązań.

Studio wykorzystujące lampy LED do oświetlenia

Lampa LED do fotografii – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Osoby na co dzień zajmujące się wykonywaniem profesjonalnych zdjęć czy przygotowywaniem materiałów filmowych, doskonale wiedzą, jakimi parametrami kierować się przy zakupie oświetlenia. Nie będziemy omawiać więc wszystkich, skupiając się tylko na tych, które są charakterystyczne dla tych konkretnych lamp.

Liczba żarówek LED na panelu

Na początek warto pamiętać o tym, że jasność nie jest związana wyłącznie z liczbą zastosowanych diod. Dla przykładu – panel zbudowany ze 150 diod generuje mniejszą jasność niż taki, na którym jest ich tylko 100. Ilość to po prostu nie wszystko. Dużo ważniejsze są tutaj takie parametry, jak:

  • moc pojedynczej diody (np. 30W, 45W, 55W, 60W, 65W i tak dalej),
  • klasa elementów, z których akcesorium zostało wykonane,
  • stopień efektywności świetlnej.

Parametr CRI

Color Render Index – od tych słów wywodzi się skrót CRI. Określa on zdolność światła do odwzorowania kolorów, a więc to, jak bardzo naturalnie dana barwa będzie wyglądała po jej oświetleniu. CRI na poziomie 100 jest wartością wzorcową, idealną i to właśnie do niej urządzenia te powinny dążyć.

Możliwość regulacji temperatury barwowej

Kupując na przykład lampę pierścieniową, między innymi do fotografowania makijażu czy pokazów mody, istotna może być opcja zmiany temperatury barwowej. Niektóre modele mają ten parametr stały, a w innych istnieje możliwość ich płynnej regulacji. Jest to więc kolejny element, na który trzeba zwrócić uwagę.

Przykłady urządzeń

W naszym sklepie internetowym Mitoya oferujemy szeroki wybór tego typu akcesoriów o bardzo różnej mocy: od małych, nakamerowych lamp, przez większe lampy studyjne, aż po lampy do zastosowań profesjonalnych. Lampa może mieć dodatkowo odmienną budowę.

  • Pierścieniowa (określana również mianem ring) – ledy rozmieszczone są na obwodzie okręgu/pierścienia. Taki ring świetnie sprawdza się m.in. do fotografii makijażu (np. RING YN-608 3200K-5500K),
  • panelowa – zamiast pierścienia – kwadratowy lub prostokątny panel w całości wypełniony diodami (np. YN-900 II CRI 95+),
  • miecz świetlny – nowość na rynku, generuje delikatne, przyjemne światło o szerokim zastosowaniu w fotografii (np. YONGNUO YN-360S 3200K-5500K).

Jakość wykonania jest najważniejsza

Niezależnie od tego, czy potrzebna Ci będzie lampa ledowa pierścieniowa do fotografowania makijażu, panelowa, czy każdy inny model, najistotniejsza jest zawsze jakość produktu. W naszym internetowym sklepie fotograficznym Mitoya znajdziesz szeroki wybór, dopasowując formę oraz moc do własnych potrzeb. Zapraszamy do zakupów!