
Własne studio fotograficzne to marzenie wielu początkujących fotografów. Odosobnione miejsce, w którym możesz tworzyć niezapomniane portrety czy niezwykłe ujęcia, ale również przestrzeń, która w pełni dostosowana jest do Twoich zdjęciowych potrzeb. Prywatne atelier to wyjątkowa strefa, którą masz zawsze pod ręką, gdy tylko najdzie Cię artystyczna wena — dlatego też często jest to kolejne, po dobrym aparacie, marzenie pasjonata zdjęć.
Fotografia studyjna jeszcze do niedawna kojarzyła się z zajęciem niezwykle kosztownym, dostępnym dla nielicznych. Z upływem czasu coraz więcej producentów wychodzi naprzeciw pasji amatorów umieszczania świata w kadrach, pozwalając im niskim kosztem urządzić własne, w pełni profesjonalne studio fotograficzne. Od czego warto zacząć jego budowę?
Własne studio fotograficzne — czy rozmiar ma znaczenie?
Przede wszystkim — musisz wybrać odpowiednie miejsce. Jeśli jesteś posiadaczem przydomowego garażu, który możesz spokojnie zaaranżować na pracownię — jesteś w gronie szczęśliwców. Jeśli natomiast budujesz swoje studio od początku, warto znaleźć lokum, które będzie należycie duże i przestronne. Koniecznie musisz zwrócić uwagę na kubaturę pomieszczenia, będziesz bowiem potrzebował całkiem sporo miejsca na optymalne rozmieszczenie lamp błyskowych, blend czy samego tła. Musisz też pamiętać o tym, że sam jako fotograf nie będziesz mógł się obejść bez odpowiedniej przestrzeni do wykonywania dobrych kadrów — mniej do ujęć portretowych czy produktowych, więcej do zdjęć całych sylwetek.
Dobrze, jeśli pomieszczenie, które wybrałeś na swoje studio, jest również wysokie. Nawet prosty system do zawieszania teł czy statywy, na których umieścisz lampy błyskowe z softboxami, potrzebują przynajmniej 2,5 metra odległości do sufitu. Wówczas swobodnie można z nich korzystać bez obawy o permanentne ucinanie fragmentów sylwetki. Atutem takich pomieszczeń jest również duża przestrzeń do rozproszenia światła — im wyższe studio, tym bardziej miękki odblask trafia finalnie na fotografowany obiekt. Pokaźne w rozmiarach atelier jest też dobrym rozwiązaniem, jeśli do oświetlenia planujesz używać więcej niż jednego źródła błysku — dzięki powierzchni nie będą one odbijały się od sufitu i wchodziły w pole iluminacyjne innej lampy. Wraz z ilością kliknięć migawki będziesz coraz bardziej doceniał kubaturę wybranego na pracownię miejsca.
Studio fotograficzne — jakie tło wybrać?
Często prostota okazuje się najlepszym sprzymierzeńcem fotografa. Do wyjątkowych, zapierających dech w piersiach zdjęć nie zawsze potrzeba scenerii za kilkaset złotych. Zanim zdecydujesz się na zakup tła fotograficznego, spójrz na ściany w pomieszczeniu — jeśli są jednolitego, najlepiej jasnego koloru bądź są zrobione z cegły, dobrze jest ten atut wykorzystać. Dodatkowo oczywiście warto zainwestować w system do zawieszania i zmiany oprawy — tutaj do wyboru masz dwa rodzaje: łańcuszkowy lub elektryczny mechanizm zmiany dalszego planu. Ten pierwszy będziesz musiał modyfikować samodzielnie, ale przez to jest bez porównania tańszym rozwiązaniem. Drugi układ działa najczęściej na pilota, jest automatyczny, a jego ceny są dwu lub trzykrotnie wyższe.
Ciekawym, ale nieco kosztownym wyjściem jest umieszczenie w studiu fotograficznym cykloramy. To rodzaj tła w postaci białej, zagiętej ku dołowi ściany, dzięki czemu w obiektywie zupełnie zanika odcięcie scenerii od podłogi. Wprawiony fotograf odpowiednio doświetlając ten element, może uzyskać nie tylko efekt przestrzeni i wolności kadru, ale nawet osiągnąć rezultat szarego bądź czarnego dalszego planu. To ciekawe rozwiązanie, chociaż trzeba podkreślić, że wymaga już pewnego doświadczenia w fotografii.
Światło ma znaczenie
Nawet fotograficzny ignorant doskonale wie, że światło ma kolosalne znaczenie w świecie zdjęć. Idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie w swoim studio zarówno naturalnego oświetlenia w postaci chociażby przestronnego okna, jak i miejsca, by swobodnie rozstawić sztuczne — lampy błyskowe lub LED czy softboxy i blendy. Wielu światowych fotografów robiąc zdjęcia portretowe gwiazd, bazuje na naturalnej iluminacji. Nic bowiem nie zastąpi jej miękkości czy barwy. Jeśli zatem budujesz swoje studio od zera, warto przemyśleć i ująć ten ważny element już na etapie projektu.
Dobrze wyposażone studio fotograficzne wyróżnia się tym, że dostępne są w nim oba źródła światła - błyskowe i ciągłe. Do tych ostatnich należą najczęściej lampy LED, które są łatwe do opanowania nawet przez laików, a często służą też do oświetlania kręconych filmów wideo. Żeby natomiast dobrze korzystać z flesza, potrzebna jest już pewna wiedza i doświadczenie — efekt użycia sztucznego błysku trzeba umieć sobie wyobrazić, tylko wówczas będziesz wiedział, jak i gdzie umieścić statywy. W zależności od rezultatu, który chcesz uzyskać na fotografii, a także od pory robienia zdjęć — dobierasz ilość lamp, moc i ich barwę, a nawet rodzaj modyfikatorów (blendy, softboxy, parasolki). Jeśli myślisz o sesjach studyjnych na poważnie, dobrym wyjściem jest inwestycja w mechanizm wózkowy do świateł bądź też w system szynowy. Oba te rozwiązania, chociaż różnią się sposobem montażu i ceną, zdecydowanie ułatwią Ci pracę przy częstej zmianie miejsca narzędzi oświetleniowych.