
Osoby zaczynające przygodę z nagrywaniem video często skupiają się głównie na technologii. Inwestują w nowoczesne kamery, mikrofony czy akcesoria do filmowania w ruchu. Są one ważne, ale pomimo ich stosowania jakość obrazu wciąż może pozostawiać wiele do życzenia. Często jest to spowodowane nieodpowiednim przygotowaniem kadru, szczególnie pod kątem oświetlenia. Z tego powodu dziś podpowiadamy, jak ustawiać źródła światła. Prezentujemy również rodzaje lamp LED, które świetnie sprawdzają się przy nagrywaniu filmów. Sprawdź już teraz, jak przygotować plan nagraniowy!
Rozmieszczenie reflektorów na planie filmowym – zasada Three Point Lighting
Dobre oświetlenie kadru ma kluczowe znaczenie dla jakości video. Prawidłowo rozmieszczając lampy filmowe, uzyskasz m.in. doskonałą głębię obrazu oraz możliwość budowania różnych nastrojów. Materiał będzie lepszy w odbiorze, a do tego światło uwypukli to, co najważniejsze w kadrze, np. filmowaną osobę.
Obecnie do oświetlania planu nagraniowego często wykorzystuje się lampy reflektorowe lub panelowe LED. Świetnie sprawdzają się jako akcesoria do video, gdyż charakteryzują się dużą mocą i wysokim współczynnikiem CRI.
Rozstawiając na planie reflektory do filmowania, niezależnie od ich rodzaju, możesz kierować się zasadą Three Point Lighting. Opiera się ona na trzech źródłach oświetlenia, które tworzą lampy:
- kluczowe, często określane jako rysujące,
- wypełniające,
- kontrowe.
Kluczowe lampy filmowe
Kluczowe lampy filmowe
Lampa wypełniająca
Ponieważ światło rysujące oświetla filmowany obiekt od boku, pewien jego fragment pozostaje w cieniu. Problem ten rozwiązuje światło wypełniające. Lampę ustaw po drugiej stronie kamery. Polecamy zastosowanie reflektora o nieco mniejszej mocy, aby uzyskać ciekawy efekt głębi. Doskonale nadaje się do tego np. panelowe oświetlenie LED – możesz płynnie regulować jasność świecenia.
Kontrowe lampy filmowe
Ostatnią z lamp filmowych umieść dokładnie naprzeciwko oświetlenia wypełniającego. Tutaj ponownie doskonale sprawdzają się reflektory LED. Podczas nagrywania video obraz jeszcze bardziej zyska na głębi, a tło zostanie wyraźnie odcięte od filmowanego obiektu. Oprócz tego światło to pięknie podkreśla kontury.
Lampy LED do filmowania – podstawowe rodzaje
Jeśli chcesz, aby obraz na nagranym materiale video był żywy i charakteryzował się soczystymi kolorami, postaw na oświetlenie LED. Lampy te są energooszczędne, lekkie i poręczne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów – polecamy m.in. akcesoria oświetleniowe do filmowania:
- panelowe – bardzo uniwersalne, dostępne w różnych rozmiarach i wyposażone w funkcję regulacji mocy, a w niektórych modelach nawet barwy światła,
- pierścieniowe – idealne do oświetlania twarzy czy małego kadru, np. gdy nagrywasz poradniki video z wykonywania makijażu,
- reflektorowe – mają dużą moc, a do tego dzięki soczewce skupiają światło i pozwalają kontrolować kąt rozchodzenia się jego strumienia.
Rodzajów lamp LED jest oczywiście dużo więcej. Jeśli przygotowujesz materiały filmowe w plenerze, możesz zaopatrzyć się w kompaktowe akcesoria oświetleniowe. Są lekkie i przystosowane do montażu na kamerze. Ponieważ lampy tego typu odznaczają się dużą energooszczędnością, mogą być zasilane z akumulatorów.
Do oświetlania kadru wykorzystuj wysokiej jakości lampy filmowe
Przy odrobinie wprawy i stosowania się do zasady Three Point Lighting, na pewno świetnie przygotujesz kameralny plan filmowy. Jednak na początek dobrze przemyśl wybór odpowiednich akcesoriów oświetleniowych. Najlepsze produkty tego typu znajdziesz w naszym sklepie Mitoya – zajrzyj do niego już dziś! Sprzedajemy wiele lamp LED do video, w tym modeli reflektorowych, panelowych oraz pierścieniowych. To wysokiej jakości, funkcjonalne produkty, które zamówisz u nas w konkurencyjnych cenach.