Jeśli jesteś początkującym fotografem, z pewnością zastanawiasz się, jak skompletować odpowiedni sprzęt. Nie jest łatwo odnaleźć się w świecie fotograficznych akcesoriów i wybrać dokładnie takie narzędzia, które będą najbardziej istotne i pomocne na starcie. Oczywiście, wraz z nabywaniem nowych umiejętności z pewnością będziesz potrzebować coraz więcej elementów, jednak wprowadzenie zbyt dużej ilości akcesoriów na samym początku może spowodować nie tylko zamęt i chaos – często skutkuje to również niepotrzebnymi i zupełnie nietrafionymi zakupami, które nie spełniają naszych oczekiwań. Podpowiadamy więc, jak wybrać podstawowe akcesoria fotograficzne tak, aby o niczym nie zapomnieć i sprawnie zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne elementy.

Torba fotograficzna

Bez niej się nie obejdziesz! To nie tylko praktyczny gadżet, który pozwoli pomieścić wszystkie niezbędne akcesoria, ale również niezwykle istotne zabezpieczenie aparatu, który będziesz ze sobą zabierać między innymi na sesje plenerowe czy w podróż. Torba fotograficzna może mieć bardzo różne formy: tradycyjną, plecaka, pasu biodrowego, a nawet kamizelki. Najważniejsze jest jednak to, by dobrać ją do indywidualnych potrzeb i warunków, w jakich będziesz jej używać. Zwróć też uwagę na to, czy ma ona dodatkowe kieszonki boczne na różne drobne akcesoria takie jak zapasowa karta pamięci czy filtry do obiektywu. Pozwoli ci to uporządkować wszystkie drobiazgi i szybko je odnaleźć w razie potrzeby. Możesz także wyposażyć się w specjalne etui na karty pamięci, które pomoże ci dodatkowo lepiej zorganizować przestrzeń w torbie fotograficznej.


Statyw fotograficzny

Czasem trudno jest wykonać odpowiednie ujęcia bez użycia statywu fotograficznego. Przydaje się on do robienia zdjęć przede wszystkim podczas niepogody i niepewnych warunków oświetlenia, a także do tworzenia fotografii z wykorzystaniem długiego czasu ekspozycji. Pozwala również na bardziej swobodne i elastyczne korzystanie z samowyzwalacza. Statyw fotograficzny należy dobierać przede wszystkim do wagi aparatu – nie może być on zbyt lekki i wiotki, gdyż będzie to groziło przewróceniem i zniszczeniem sprzętu. Może mieć on różną wysokość, dlatego warto wybrać go pod kątem indywidualnych potrzeb i warunków, w jakich zamierzamy go używać.

Lampa błyskowa

Co prawda wiele aparatów ma wbudowaną lampę błyskową, jednak w przypadku niektórych modeli konieczne będzie dokupienie oświetlenia zewnętrznego. Tego typu dodatek pozwala na osiąganie znacznie lepszych efektów – dobry sprzęt pomaga wykonać idealnie doświetlone zdjęcia nawet ze znacznej odległości oraz zredukować efekt czerwonych oczu. Pamiętaj, że lampa musi być dobrana do rodzaju aparatu wyposażonego w specjalny uchwyt (tak zwane sanki), który umożliwi współpracę tych dwóch elementów. Warto też kupić lampę błyskową z ruchomą głowicą, dzięki której będziemy mogli bardziej swobodnie i elastycznie operować światłem.

Blenda fotograficzna

Ten prosty element studia fotograficznego pozwala na znacznie lepsze doświetlenie fotografowanego obrazu. Powierzchnię odbijającą możemy zrobić właściwie samodzielnie, korzystając z dowolnego przedmiotu odbijającego światło, jednak najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup blendy fotograficznej. Może mieć ona różny kształt (na przykład okrągły, prostokątny czy trójkątny) oraz występować w kilku wersjach kolorystycznych (zazwyczaj w srebrnej, złotej, białej, czarnej lub przezroczystej – każda z nich pomaga w osiągnięciu zupełnie innego efektu). Dobranie odpowiedniej blendy fotograficznej i odpowiednie nią operowanie jest banalnie proste i już od początku działalności fotograficznej warto po nią sięgnąć, gdyż pozwala ona na osiąganie znacznie ciekawszych efektów niż w przypadku światła zastanego.