Pytanie od Klienta: Którą stronę szarej karty używać do wprowadzenia wzorca bieli? Szarą do ekspozycji, a białą do balansu?
Tzw. szara karta to akcesorium fotograficzne zaprojektowane jeszcze w czasach aparatów analogowych. Określana potocznie jako karta white balance służy zarówno do ustawienia balansu bieli, jak i poprawnej ekspozycji. Jest płaską, dwustronną powierzchnią - szarą i białą. Powierzchnia szara odbija 18%
Jak korzystać z tych powierzchni?
Generalna zasada - powierzchnia biała służy do ustawiania balansu bieli, a szara karta służy do ustawiania ekspozycji.
I tu pojawia się zaskoczenie, ponieważ bardzo często szara karta jest używana odwrotnie do swojego przeznaczenia! Określenie "szara karta do balansu bieli" faktycznie może być mylące. W rzeczywistości to biała powierzchnia pozwala na precyzyjne ustawienie balansu bieli w aparacie, pełniąc rolę wzorca koloru w sytuacjach, w których automatyczny pomiar może zawieść. Ma to miejsce najczęściej podczas pracy ze światłem mieszanym - żarowym, halogenowym, dziennym czy kolorowym.
Strona szara z kolei pozwala dobrać odpowiednie parametry ekspozycji, unikając obszarów prześwietlonych i niedoświetlonych. Szare karty bardzo często mają namalowany na środku celownik, który ułatwia pracę autofocusa.
Należy jednak pamiętać, że podczas pracy w zmiennych warunkach sama szara karta może nie wystarczyć - o jakości naszych zdjęć zdecydują przede wszystkim nasze własne umiejętności oraz wiedza na temat aparatu, z którego korzystamy. Kiedy sytuacja zmienia się dynamicznie warto skupić się przede wszystkim na rejestrowaniu najważniejszych momentów. Zapisując zdjęcia w formacie RAW możemy skorygować zarówno balans bieli, jak i obszary lekko niedoświetlone czy prześwietlone w programie graficznym.