
Nowoczesny aparat fotograficzny, dobry obiektyw, świetne oświetlenie i odrobina talentu… Czasem to za mało, aby cieszyć się udanym zdjęciem. Czego w takim razie brakuje w tym zestawieniu? Poświęcenia chwili na przygotowanie tła dla uwiecznianego obiektu. Ponieważ temat ten jest często bagatelizowany, dziś przyjrzymy się mu nieco bliżej. Sprawdź już teraz, dlaczego jest to tak ważne.
Ciekawe tło fotograficzne przyciąga wzrok
Jeśli masz doświadczenie w robieniu zdjęć w studio, na pewno nie raz miałeś problem z wyborem odpowiedniego tła. Większość osób decyduje się na tzw. bezpieczne rozwiązania. Biel, czerń, zieleń lub różne odcienie szarości – z tym spotykamy się najczęściej. Czy jednak spróbowałeś choć raz postawić za fotografowanym obiektem coś bardziej kolorowego?
Niepoprawny dobór tła może wizualnie zniszczyć każde, nawet najlepiej ustawione zdjęcie. Działa to jednak również w drugą stronę i może mieć odwrotny skutek – dobrze dopasowana kolorystyka „podkręci” grafikę. Jeśli chcesz się o tym przekonać, polecamy odwiedzenie profilu Sarah Oliphant na Instagramie. To nie tylko fotografka, ale także prawdziwa artystka, która zawodowo zajmuje się dobieraniem teł do wielu głośnych sesji zdjęciowych. Niepozorna zmiana kolorystyki drugiego planu potrafi zaskoczyć – sprawdź już dziś!
Nie bój się eksperymentowania – stosuj żywe tło fotograficzne
Mocno oklepane barwy, czyli czarne, białe, zielone oraz szare są bezpieczne, ale rezygnując z tego standardu, możesz ożywić swoje zdjęcia. Warto choć raz spróbować zabawy kolorami - nie jest to ani trudne, ani też czasochłonne, a na pewno przerośnie Twoje oczekiwania.
Nie trzeba zawsze dążyć do mocnego kontrastu z fotografowanym obiektem. Nierzadko barwa podobna, ale w innym odcieniu, odmienia dosłownie wszystko. Standardem nie jest również używanie całkowicie gładkiego tła. Aby nadać zdjęciu głębi i odpowiedniego klimatu, warto zastosować gradienty lub desenie. Co ważne, na drugim planie mogą znaleźć się także inne obiekty. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uwiecznić smakowite danie na ceramicznych płytkach o fantazyjnym kształcie. Warto dać się ponieść własnej wyobraźni, stosując niestandardowe tło fotograficzne.
Kiedy białe tło sprawdza się najlepiej?
Właściwie istnieje tylko jeden wyjątek, przy którym trzeba trzymać się rozwiązań klasycznych. Mamy na myśli tzw. packshoty. To reklamowe sesje zdjęciowe produktów, które muszą mieć mocny wydźwięk sprzedażowy. Zastosowanie białego tła jest tutaj jak najbardziej zrozumiałe i uzasadnione. Uwaga potencjalnego klienta powinna skupiać się wyłącznie na obiekcie uwiecznionym na fotografii, a nie na tym, co znajduje się tuż za nim. Ten kolor dobrze kontrastuje z wszystkimi pozostałymi barwami, a więc w tym przypadku jest wyborem naturalnym.
Z kolorami eksperymentować można w przypadku fotografii stanowiących uzupełnienie głównej prezentacji i polecamy to zrobić. Dobrze dobrane, żywe barwy intrygują i fascynują, zachęcając do dokładniejszego zapoznania się z reklamą.
Rodzaje teł fotograficznych – które wybrać?
Z doświadczenia wiemy, że problematyczne bywa nie tylko dobranie koloru drugiego planu, ale także materiału, z którego będzie wykonany. Obecnie największą popularnością cieszą się tzw. kartonowe tła fotograficzne. Dzieje się tak z dwóch powodów. Ponieważ najczęściej stosowany jest brystol, jego powierzchnia zachowuje idealną gładkość.
Rozwiązanie to ma jednak pewne wady. Największą z nich jest ogromna podatność na zagniecenia. Kiedy się pojawią, nie ma już żadnej możliwości ich usunięcia. Dodatkowo kartonowe tło fotograficzne łatwo poplamić lub zamoczyć – to również dyskwalifikuje materiał z dalszego użycia. Z tego względu sprzedawane są przeważnie w rolkach o długości 10 lub 11 metrów, aby zabrudzone lub zagniecone fragmenty można było szybko odciąć.
Rynek oferuje jednak kilka innych ciekawych produktów. Do najpopularniejszych zalicza się tła:
- polipropylenowe – są tanie i wyjątkowo wytrzymałe, ale mają niejednorodną strukturę. Nie mogą być stosowane przy zdjęciach robionych z bliskiej odległości,
- winylowe – bardzo drogie, ale za to trwałe i dostępne w różnych kolorach,
- płócienne gładkie – dobrze rozpraszają światło, mają jednorodną powierzchnię i są łatwe w utrzymaniu w czystości,
- płócienne gniecione (tzw. gnieciuchy) – czasem stosowanie przy portretach oraz aktach.
Jeśli zdecydujesz się na tło płócienne, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na jego gramaturę. Tani materiał jest zazwyczaj zbyt cienki, aby wykorzystać go w fotografii. Światło słabo się od niego odbija i przenika, pogarszając wygląd zdjęć.
Dobry sprzęt fotograficzny również jest ważny
Wspomniane przez nas na początku urządzenia oraz akcesoria do robienia zdjęć oczywiście również mają diametralny wpływ na jakość tworzonych obrazów. Jeśli szukasz sprzętu z najwyższej półki, ale w przystępnej cenie, jeszcze dziś zajrzyj do naszego sklepu Mitoya.pl. Mamy asortyment dla profesjonalistów, amatorów i pasjonatów fotografii, zawsze od najlepszych producentów.