Kategorie blog
Promocje
[PRODUKT ZE ZWROTU] Lampa LED Amaran 100d 5600K [BOWENS]
[PRODUKT ZE ZWROTU] Lampa LED Amaran 100d 5600K [BOWENS]
1 029,00 zł 977,55 zł
szt.
Zdjęcie matowe czy błyszczące – które wybrać?
Zdjęcie matowe czy błyszczące – które wybrać?

Dawniej zdjęcia przechowywano w tradycyjnych albumach. Z czasem zaczęto je zgrywać na płyty, czy inne cyfrowe nośniki danych. Dzisiaj znów coraz częściej sięga się po nie w wersji papierowej, wybierając te, którymi można z powodzeniem ozdobić ścianę w salonie, czy sypialni. Skoro mowa o wydruku – zdjęcie matowe, czy błyszczące? Czym się różnią i jakie są rodzaje papieru fotograficznego? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Rodzaje papieru fotograficznego

To, na jakim papierze zostanie wydrukowana fotografia, zależy od zamierzonego efektu. Jej wygląd będzie bowiem zależeć od umiejętności osoby, która robiła to zdjęcie, a także od jakości odbitki. Papier, na którym zostanie wydrukowana, może uwydatnić błędy popełnione przez fotografa lub umiejętnie je zakamuflować. Często można spotkać się z błędnym przekonaniem, że do uzyskania wydruku znakomitej jakości potrzebna jest tylko dobra drukarka. Nie jest to jednak do końca prawda - równie ważny jest sam papier, tusz, a także jakość odbitki.

Papier matowy

Jeden z najpopularniejszych rodzajów w tym zestawieniu. Charakteryzuje się drobnoziarnistą fakturą o jednolitej strukturze. Przez swój uniwersalny charakter podoba się praktycznie każdemu. Dobry zarówno do oprawy sesji ślubnych, dziecięcych, jak i reklamowych.

Zalety:

 • nie odbija światła, przez co nie widać na nim odbłysków, szczególnie jeśli takie zdjęcia są eksponowane w pomieszczeniach jasnych, z większym dostępem do światła,
 • zapobiega powstawaniu odcisków palców,
 • ewentualne rysy są mniej widoczne niż w przypadku zdjęć na powierzchni błyszczącej,
 • łatwiejsza obróbka przed wydrukiem, stąd wydaje się najlepszą opcją dla początkujących fotografów.

Wady:

 • wymaga dodatkowej ochrony przez wzgląd na brak powlekania i tym samym możliwość zarysowania wydruku na przykład w czasie transportu.

 

Papier błyszczący

Zaraz po papierze matowym jest drugim najczęstszym wyborem. Dobry zwłaszcza podczas niewielkich wydruków, przeznaczonych głównie do albumów. Ceniony za wysoki poziom połysku nadający zdjęciom eleganckiego, wysublimowanego charakteru.

Zalety:

 • wyjątkowa ostrość, zwłaszcza przy wydrukach czarno-białych,
 • błyszcząca powierzchnia podkreśla ostrość  i intensywność kolorów, dzięki czemu nadaje się do sesji modowych, gdzie główną rolę odgrywa fryzura i makijaż.

Wady:

 • trudniejszy w obróbce dla amatorów fotografii,
 • jego powierzchnia jest podatna na wszelkie zarysowania i odciski palców,
 • odbija refleksy świetlne, stąd może zniekształcać barwy, jak również zacierać detale, szczególnie, jeśli zdjęcie eksponowane jest w miejscu dużego nasłonecznienia,
 • ma tendencję do przyklejania się do szyby w ramce.

W takiej sytuacji najlepszą opcją wydaje się półbłysk. Nie dość, że jest obsługiwany w wydruku przez większość drukarek dostępnych na rynku, to znacznie mniej odbija światło. Dzięki temu można z łatwością wykorzystać potencjał swoich zdjęć.

Papier jedwabny

Zbliżony do papieru matowego. Z tą różnicą, że wydrukowane na nim zdjęcia przypominają fotografie z dawnych lat. Jego struktura podobna jest do faktury tkaniny o delikatnym splocie. Nie odbija światła i nie zostawia odcisków palców na powierzchni odbitki. Często jest wykorzystywany w fotografii ślubnej, gdyż dodaje zdjęciom klasycznego charakteru.

Papier perłowy

Nadaje się do fotografii, którą szczególnie chcemy się pochwalić. Przez wzgląd na metaliczny efekt jest idealny do zdjęć artystycznych – portretów czy pejzaży. Charakteryzuje się twardym podłożem, znacznie trwalszym niż papier błyszczący, ale i… znacznie wyższą ceną.

Papier artystyczny

Przeznaczony jest zarówno do druku dzieł sztuki, jak i ich reprodukcji. Ma delikatną, chropowatą powierzchnię stąd bardziej przypomina znaną wszystkim strukturę bloku technicznego. Przez wzgląd na swoje właściwości na szczególną uwagę zasługuje papier barytowy. Dzięki niemu można uzyskać na zdjęciach pożądany efekt głębokiej czerni bez konieczności stosowania rozjaśniaczy optycznych.

Błysk czy mat?

Każdy z papierów ma swoje wady i zalety. Ciężko jednak wyodrębnić jeden najlepszy rodzaj. To, jaki uzyska się efekt, zależy od tego, jaką papier ma giętkość, sztywność, elastyczność, a także stopień nasączenia wodą i tłuszczem. Niemniej istotną sprawą jest wybór odpowiedniego sprzętu do druku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium