Rozwój nowoczesnych technologii zapewnia branży foto oraz wideo duże możliwości manipulowania obrazem. Czy jednak wiesz, że technika, która ułatwia np. dodawanie efektów specjalnych w postprodukcji filmu, jest znana już od lat 30. ubiegłego stulecia? To tzw. green screen, czyli zielone tło fotograficzne i filmowe. Powszechnie używają go filmowcy, fotografowie, a nawet twórcy contentu na takie serwisy jak YouTube. Co musisz o nim wiedzieć i jak prawidłowo z niego korzystać np. przy robieniu fotografii? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części wpisu– zapraszamy do lektury!

Jakie możliwości zapewnia green screen?

Jeśli oglądałeś kulisy produkcji filmów, na pewno niejeden raz widziałeś aktorów na zielonym tle. Tak przygotowany kadr, również na potrzeby fotografii, zapewnia ogromne możliwości obróbki obrazu. Wykorzystuje się tutaj tzw. technologię Chroma Key, opartą na jednolitym kolorze otoczenia. Pierwotnie używano niebieskich teł. Stosuje się je do dziś, ale dominującą barwą stała się jaskrawa zieleń, skąd wzięła się nazwa, czyli green screen.

Przy obróbce cyfrowych materiałów fotograficznych lub filmowych można szybko podmienić zielony kolor na dowolną grafikę. W efekcie w łatwy sposób da się np.:

  • wstawić alternatywne tło,
  • dodać efekty specjalne,
  • dowolnie kreować scenografię.

Dlaczego zielone tło sprawdza się najlepiej w fotografii i filmie?

Zastanawiasz się, dlaczego akurat ten kolor? Jest kilka istotnych powodów, dla których zielone tło jest rozwiązaniem optymalnym w fotografii i filmie. Green screen sprawdza się najlepiej, bo jego barwa:

  • jest rzadko wykorzystywana na planie filmowym – aby korzystać z technologii Chroma Key, kolor nie może pojawiać się np. na odzieży, rekwizytach i innych elementach widocznych w kadrze,
  • jest mniej wymagająca pod kątem oświetlenia – łatwo prawidłowo ją doświetlić,
  • nie jest składową kolorów ludzkiej skóry.


Co więcej, nowoczesne matryce stosowane w kamerach i aparatach są wyjątkowo czułe na zieleń. To jeden z powodów, dla których zaczęto stopniowo odchodzić od niegdyś popularnego niebieskiego.

Jakie są rodzaje green screenów?

Wykorzystując intensywną zieleń jako tło fotograficzne lub filmowe, można zakryć niemal dowolną rzecz. Istnieją nawet specjalne, zielone farby do malowania ścian, ale używa się ich niezwykle rzadko. Kolor ten jest tak jaskrawy, że jego zakrycie może być trudne.

Z tego powodu zarówno w filmie, jak i fotografii, najczęściej stosuje się gotowe green screeny, które mogą być m.in.:

  • polipropylenowe – tanie i wytrzymałe, bardzo łatwo odpowiednio je doświetlić,
  • kartonowe – bardzo popularne dzięki praktycznie niewidocznej strukturze materiału, ale tylko pod warunkiem wykorzystania dobrej jakości kartonu,
  • płócienne – są wykonane z materiału o gęstym splocie, rzadko stosowane,
  • winylowe – bardzo drogie, odporne na deformację i łatwe w oświetleniu.

Warto wspomnieć jeszcze o tzw. blendach 7w1. Jedno takie akcesorium ma aż 7 różnych powierzchni, w tym zieloną, mogącą służyć jako tło. Co więcej, jest lekkie i bardzo mobilne. Z tego powodu chętnie wykorzystuje się je w plenerze, ale doskonale sprawdzi się również w studiu filmowym czy fotograficznym.

Jak prawidłowo oświetlić zielone tło?

Na koniec drobna, ale ważna porada od ekspertów ze sklepu Mitoya. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać możliwości green screena, pamiętaj o jego prawidłowym naświetleniu. Unikaj sytuacji, w której znajdujące się przed nim obiekty rzucają cień. Jeśli masz małe studio i zielone tło fotograficzne lub filmowe oświetlasz tylko dwoma lampami, ustaw je pod odpowiednim kątem. Postaraj się, aby cień fotografowanej osoby znajdował się poza kadrem.

Dopasuj kolor tła do swoich potrzeb!

Pamiętaj, że fotografowie i filmowcy wykorzystują nie tylko green screeny. Zielony kolor można zastąpić innym, aby np. poprawić nasycenie barw obiektu uwiecznianego w ramach fotografii reklamowej. Wiele rodzajów teł fotograficznych i filmowych znajdziesz w naszym sklepie Mitoya. W przystępnych cenach sprzedajemy również inne akcesoria, w tym profesjonalny sprzęt do nagrywania filmów i robienia zdjęć – zamów już dziś!