
Oglądając filmy online - zarówno szkoleniowe, jak i rozrywkowe - możesz zauważyć, że wszystkie osoby przed kamerą są dobrze oświetlone z każdej strony. Przed rozpoczęciem nagrań powinieneś zainwestować w lampy do nagrywania wideo i streamingu. Pozwolą Ci stworzyć profesjonalne materiały i to właśnie dzięki nim poprawisz jakość tworzonych treści. Wcale nie potrzebujesz nowego aparatu czy obiektywu - wystarczy zainwestować w odpowiednie oświetlenie studyjne. Jakie są rodzaje lamp i jak je dobrać do studia? Tego dowiesz się z naszego artykułu!
Jakie są rodzaje lamp studyjnych?
Lampy do nagrywania wideo różnią się między sobą nie tylko parametrami, ale i przeznaczeniem. Wśród nich wyróżniamy następujące oświetlenie studyjne:
- miecze i tuby LED z kolorowym światłem RGB — idealnie sprawdzą się, gdy zależy Ci na głębi tła. Wybierając odpowiedni kolor światła, możesz stworzyć kreatywną kompozycję, wzbogacając tło nagrania.
- softboxy — modyfikatory dołączane do żarówek fotograficznych czy lamp studyjnych. W połączeniu z materiałem dyfuzyjnym daje miękkie, rozproszone i równomierne oświetlenie, dzięki czemu doskonale sprawdzi się jako główne źródło światła.
- lampy pierścieniowe — inaczej ring LED to rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się dla youtubera oraz twórców treści na media społecznościowe. Takie źródło światła powinno być ustawione na wprost nagrywanej osoby.
- lampy panelowe LED — doskonałe zarówno jako oświetlenie główne, jak i wypełniające. Emitują równomierne, miękkie światło, dlatego często wykorzystuje się je w różnego rodzaju nagraniach.
Jak dobrać oświetlenie do studia?
Nawet najlepsze lampy do nagrań wideo nie spełnią swojej roli, jeśli zostaną źle ustawione. Dlatego zastanów się, czy studio, w którym będziesz tworzył treści, ma dostęp do naturalnego światła i na ile źródeł światła możesz sobie pozwolić.
Wyróżniamy trzy główne rodzaje oświetlenia w studiu nagrań:
- Światło kluczowe/główne (key light)
To najważniejsze źródło światła, od którego zależy główna ekspozycja postaci. Najlepiej sprawdza się softbox lub lampa panelowa LED. Światło powinno być ustawione pod kątem 45 stopni, jak najbliżej twarzy, ale tak, by obudowa lampy nie była widoczna w kadrze. Warto również ustawić je nieco powyżej poziomu oczu i skierować lekko w dół.
- Światło wypełniające (fill light)
Powinno mieć mniejszą intensywność w porównaniu do światła głównego. Jego zadaniem jest zmniejszenie kontrastu i redukcja cieni. Do tego celu dobrze nadają się lampy panelowe LED o mniejszej mocy, ponieważ zapewniają subtelne wypełnienie. - Światło konturowe/kontrowe (back light/rim light)
Umieszczane za nagrywaną osobą i skierowane lekko w dół. Oddziela postać od tła, dodając głębi i trójwymiarowości. W tym celu świetnie sprawdzą się miecze świetlne LED oraz lampy typu spotlight.
Dodatkowym oświetleniem studyjnym, z którego również warto skorzystać, jest światło tła (background light). Często skierowane jest na ścianę czy tło fotograficzne. Dzięki temu podkreśla to, co znajduje się za osobą nagrywaną. Najczęściej wykorzystuje się do tego tuby LED oraz lampy panelowe z regulacją temperatury barwowej.
Porady dotyczące oświetlenia — co musisz wiedzieć?
Planując miejsce do nagrywania, wybierz przestrzeń, w której nagrywana osoba znajduje się w pewnej odległości od ściany. Dzięki temu zyskasz większą głębię ostrości. Co więcej, zwróć uwagę na to, by zasłonić okna roletami - pomoże to uniknąć nagłych zmian barw światła naturalnego. Jeśli jednak nie jesteś w stanie tego zrobić, ustaw po przeciwnej stronie lampy do nagrywania wideo, które będą oświetlać twarz z drugiej strony, eliminując tym samym cienie.
Najczęściej korzysta się z techniki oświetlenia trzypunktowego. Z jednej strony ustawiasz światło kluczowe, z drugiej lampę wypełniającą, a za osobą nagrywaną kontrową. Dzięki temu w świetle wszystkich reflektorów znajduje się najważniejszy punkt w Twoim kadrze. Dobre oświetlenie przyczynia się również do tego, że osoba oglądająca film będzie skupiona na tym, co słyszy, a nie na zbyt ciemnym czy zbyt jasnym kadrze.
Oczywiście możesz skorzystać tylko z jednego źródła światła. Pierścieniowe lampy LED do transmisji na żywo czy nagrań są bardzo chętnie wykorzystywane przez twórców internetowych — influencerów czy youtuberów. Dosyć niskim kosztem jesteś w stanie dobrze doświetlić swoją twarz, ustawiają w centralnym punkcie telefon czy aparat.
Studyjne oświetlenie do filmów? Wybierz to ze sklepu Mitoya
Już wiesz, jak dobrać oświetlenie do nagrań. Wybierz najlepsze lampy do wideo ze sklepu Mitoya i popraw jakość treści, które tworzysz. Sprawdź naszą ofertę i postaw na wysokiej jakości sprzęt do Twojego studia.