Mikrofony do vlogowania

  • nowość

Dobra jakość obrazu video to nie wszystko - podczas tworzenia filmów równie istotny jest dźwięk. Choć kamery i telefony posiadają wbudowane mikrofony ich jakość niejednokrotnie pozostawia wiele do życzenia. Wynika to z mocno uproszczonej konstrukcji oraz technicznych ograniczeń. Poleganie na mikrofonach wbudowanych ogranicza również nas - aby telefon czy aparat zarejestrował nasze wypowiedzi musi znajdować się blisko nas. To z kolei niejednokrotnie wymusza na nas dość wąski i statyczny kadr.

Najprostszym sposobem na poprawę jakości dźwięku jest korzystanie z zewnętrznych mikrofonów. W ofercie sklepu MITOYA znajdziesz wiele modeli mikrofonów BOYA i COMICA. Różnią się one między sobą konstrukcją, przeznaczeniem oraz rodzajem kabla. W tej kategorii znajdziesz:

  • Mikrofony krawatowe do telefonów
  • Mikrofony do iPhone'ów
  • Mikrofony kierunkowe do aparatów i kamer
  • Mikrofony nagłowne dla trenerów fitness i instruktorów jogi
  • Bezprzewodowe zestawy mikroportów
  • Osłony przeciwwietrzne
  • Kable, adaptery i przejściówki

Mikrofon dla vlogera - który wybrać?

W zależności od tego, w jakich warunkach planujesz nagrywać, możesz potrzebować mikrofonu o innej konstrukcji czy cechach. Najpopularniejszymi mikrofonami o uniwersalnym zastosowaniu są mikrofony krawatowe. Przypina się je bezpośrednio do ubrania w pobliżu szyi, dzięki czemu wyraźnie rejestrują naszą mowę. Mikrofony krawatowe mogą być wyposażone w długi kabel bądź działać bezprzewodowo jako mikroporty. Są przeznaczone do rejestracji spokojnego, ludzkiego głosu.

Vlogerzy i twórcy internetowi chętnie korzystają z mikrofonów kierunkowych typu shotgun. Takie mikrofony są umieszczane w pewnej odległości od prelegenta, na specjalnych wysięgnikach lub statywach, dzięki czemu nie widać ich w kadrze i nie krępują ruchów. Fizycznie większe i posiadające lepszej jakości podzespoły zapewniają wysokiej jakości dźwięk. W większości przypadków są przeznaczone do aparatów fotograficznych i kamer, jednak korzystając z dodatkowych przejściówek można też połączyć je ze smartfonami.

Inną grupą mikrofonów są pojemnościowe mikrofony wielkomembranowe. Te urządzenia charakteryzują się bardzo dużą kapsułą, przystosowaną do przetwarzania szerokiego zakresu dźwięków. Radzą sobie ze spokojną mową, śpiewem czy dźwiękami instrumentów. Często są wyposażone w dodatkowe osłony tłumiące głoski wybuchowe, co pozwala korzystać z nich w sytuacjach, którym towarzyszą silne emocje. Chętnie korzystają z nich streamerzy oraz gamerzy. Takie mikrofony przeważnie posiadają własne podpórki lub są wyposażone w koszyk montowany na wysięgniku boom.

Czy mikrofon do aparatu pasuje do telefonu?

Wybór mikrofonu powinien zależeć nie tylko od naszych potrzeb i wizji artystycznej, ale przede wszystkim od urządzenia rejestrującego, którym dysponujemy. Większość mikrofonów pracuje poprawnie tylko z aparatami fotograficznymi. Spora ich część została zaprojektowana z myślą o smartfonach, a niektóre pasują tylko do konkretnych urządzeń, czego przykładem jest iPhone. Wszystko zależy od kabli i złącz, w jakie mikrofon jest wyposażony.

Do aparatów fotograficznych i kamer video stosuje się mikrofony ze złączem mini jack 3,5 mm TRS. Do smartfonów wyposażonych w mini jack wymagana jest końcówka 3,5 mm TRRS. TRS i TRRS różnią się jednym, dodatkowym pinem. Mikrofony z kablem TRS pasują tylko do wejść mikrofonowych, natomiast te z końcówką TRRS stosuje się w portach łączonych, słuchawkowo-mikrofonowych. Oznacza to, że mikrofon do aparatu możemy podpiąć np. do komputera stacjonarnego, a mikrofon do smartfona połączyć z tabletem czy laptopem - oczywiście wcześniej upewniając się, jakie porty i oprogramowanie zastosowano w danym sprzęcie. Na szczęście wiele mikrofonów oferuje w zestawie albo wymienne kable mini jack TRS i TRRS, dzięki czemu pasują one i do kamer, i do telefonów.

Oddzielne grupy stanowią mikrofony ze złączem USB-C oraz Lightning. Port USB-C coraz częściej zastępuje klasyczny mini jack w smartfonach z systemem Android, zaś port Lightning jest zarezerwowany dla sprzętu firmy Apple. Przy korzystaniu z portu USB-C wymagane jest, aby telefon wspierał standard OTG, czyli umożliwiał podłączanie zewnętrznych urządzeń i automatycznie je rozpoznawał. Jeśli nie jesteś pewien jaki mikrofon będzie kompatybilny z Twoim urządzeniem, sprawdź rodzaj złącza w instrukcji obsługi - producent na pewno zawarł taką informację!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i złożenia zamówienia online!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium