Szukasz budżetowej lampy typu spotlight? Zapoznaj się z naszym porównaniem kilku najpopularniejszych modeli w cenie ok. 1000 zł.

Do porównania wybraliśmy modele o poborze mocy 100 W i stałej temperaturze barwowej: Amaran 100d, Colbor CL100-M, GlareOne LED 1000W oraz Quadralite VideoLED 1000. Wykorzystaliśmy dane dostępne na stronach producentów poszczególnych lamp. Jak wypadły poszczególne modele? Przygotowaliśmy podsumowanie porównania. Pełne wyniki zebraliśmy w tabeli, którą znajdziesz pod tekstem.

 

Technologia

Najbardziej istotną różnicą w przypadku lamp LED jest zastosowana technologia. Wpływa ona m.in. na moc strumienia świetlnego i jego wygląd.

W lampach Amaran 100D, Colbor CL100-M oraz Quadralite VideoLED 100 zastosowano LED-y typu COB (Chip On Board). To technologia, w której diody są rozmieszczone znacznie bliżej siebie niż w przypadku technologii SMD. Z zewnątrz diody LED w technologii COB wyglądają jak jedna duża dioda. Dzięki umieszczeniu diod bliżej siebie emitowana wiązka światła jest bardziej skupiona i równomierna. Lampy wyposażone w diody SMD (GlareOne LED 1000) świecą w bardziej rozproszony sposób. Zastosowanie COB przekłada się także na bardziej efektywne wykorzystanie pobranej energii – lampa jest w stanie wygenerować jasny strumień świetlny przy mniejszym poborze mocy niż w przypadku diod SMD.

 

Światło

Wartość strumienia świetlnego wszystkich lamp spotlight ujętych w porównaniu jest zbliżona. Duże różnice można zauważyć po zastosowaniu dołączonego do zestawu klosza. Bezkonkurencyjna jest lampa Amaran 100d, której strumień świetlny po założeniu klosza Hyper Reflector wzrasta aż do 39 500 lux w odległości 1 m. Drugą najmocniejszą lampą jest Colbor, którego strumień świetlny to 14 546 lux. Porównywalnie wypada GlareOne, dla którego wartość ta wynosi ok. 12 500 lux. Najmniej światła emituje Quadralite Videoled 1000 (9 720 lux).

Istotnym czynnikiem podczas wybierania lampy jest także współczynnik odwzorowania barw CRI lub TLCI. Najwyższą wartość CRI ma Colbor CL100-M – wynosi ona aż 97. Dla lamp GlareOne i Quadralite wartość ta została określona jako > 96, natomiast Amaran deklaruje odwzorowanie kolorów na poziomie > 95.


Obsługa

Wszystkie modele ujęte w porównaniu (z wyjątkiem Quadralite Videoled 1000) zostały wyposażone w moduł Bluetooth, który umożliwia zdalne sterowanie światłem poprzez dedykowaną aplikację na telefon. Colbor CL100-M jako jedyny oferuje także sterowanie poprzez dołączonego do zestawu pilota. Lampy Colbor, GlareOne oraz Amaran zostały wyposażone w wyświetlacze LCD, pokazujące aktualne parametry światła, co znacznie ułatwia obsługę.

 

Wykonanie i wymiary

W kwestii materiałów wykonania wyróżnia się Quadralite VideoLED 1000 – jako jedyna ma metalową obudowę i pasywny system chłodzenia (radiator). Przekłada się to także na dużą wagę – 2,2 kg (jest to najcięższa lampa w naszym zestawieniu). Pozostałe modele wykonano z tworzyw sztucznych, dzięki czemu są znacznie lżejsze. Najcięższą lampą z tworzywa jest Amaran 100d, który waży 1,4 kg. Najlżejszym i jednocześnie najmniejszym modelem jest Colbor CL100-M, który ma wymiary 202 × 116 × 117 mm i waży zaledwie 1,1 kg.


Zawartość zestawu

Każda z przedstawionych lamp jest sprzedawana w zestawie z kloszem oraz zasilaczem sieciowym. Dodatkowo do wszystkich modeli (poza Quadralite VideoLED 1000) dołączono pokrywy ochronne na palnik. Najbogatszy zestaw ma lampa Colbor CL100-M – poza podstawowymi akcesoriami znalazł się w nim pilot zdalnego sterowania oraz torba identyczna z torbami wykorzystywanymi przez Aputure czy Nanlite.

 

Wśród porównywanych lamp bezkonkurencyjny jest model Amaran 100d. Jednocześnie jest to najdroższa lampa w całym zestawieniu (w chwili publikacji tekstu jego cena wynosi 1 099,00 zł). Lampy Colbor CL100-M oraz GlareOne LED 1000W mają zbliżone parametry. Na korzyść Colbora przemawia zastosowanie źródła światła w technologii COB oraz wyższa wartość CRI. Zaletą lampy są także najmniejsze gabaryty, a także szersze możliwości zdalnego sterowania (dodatkowy pilot). Jeśli szukasz lampy do filmowania do 1000 zł, bez wątpienia będzie to dobry wybór.