Chcesz zajmować się fotografią studyjną i zaczynasz kompletować sprzęt fotograficzny? Pamiętaj, aby mocno skupić się na oświetleniu, ponieważ jest ono kluczowe dla uzyskania zamierzonego efektu na zdjęciach. Co więcej, jego rodzaj powinieneś dobrać do tego, co planujesz uwieczniać. Do wyboru jest lampa światła stałego do studia fotograficznego oraz błyskowa. Z tego artykułu dowiesz się, co je różni i która z nich będzie lepsza. Podpowiadamy także, w jakie akcesoria warto się wyposażyć.

Rodzaje oświetlenia studyjnego

Oświetlenie stanowi podstawę wyposażenia każdego studia fotograficznego. Oczywistym rozwiązaniem wydaje się studyjna lub reporterska lampa błyskowa. Musisz jednak pamiętać o tym, że oprócz wielu zalet ma ona też pewną wadę – jej cena zazwyczaj jest nieco wyższa.

Alternatywę stanowią lampy generujące światło stałe. Możliwości ich wykorzystania jest wiele, a dzięki modyfikatorom, takim jak parasolki fotograficzne czy różne rodzaje softboxów, dopasujesz oświetlenie stałe lub błyskowe do potrzeb.

Co w takim razie wybrać do studia? Wiele zależy od tego, jakiego rodzaju fotografią planujesz się zajmować.

Błyskowa lampa studyjna – profesjonalne rozwiązanie

Niewątpliwie profesjonalna lampa błyskowa do studia będzie rozwiązaniem bardzo uniwersalnym. Jej najważniejszą zaletą jest ogromna moc generowana w krótkim czasie. Oprócz tego jest chętnie wykorzystywana w fotografii produktowej i portretowej. Dzięki dużej intensywności świecenia można z nią pracować również przy krótkim czasie otwarcia migawki (jeśli dysponuje odpowiednim czasem synchronizacji z aparatem.

Z kolei do wad należy zaliczyć dość wysoką cenę. Oprócz tego studyjne oświetlenie tego typu:

  • wymaga podłączenia do zasilania sieciowego (choć są również lampy zasilane akumulatorowo,

  • w przypadku najtańszych modeli często nie ma aktywnego chłodzenia, przez co łatwo je przegrzać.

Jeśli chcesz wyposażyć studio w takie światło, warto dokupić różne modyfikatory (np. softboxy, parasolki, strumienice). Sprzęt ten rozprasza błysk i w efekcie niweluje cienie w kadrze.

Oświetlenie stałe – możliwości dla każdego

W przypadku błyskowego oświetlenia studyjnego musisz liczyć się z brakiem możliwości oceny jego rozkładu. Sprawdzisz je dopiero, gdy będziesz dysponował żarówkami modelującymi (w przypadku studyjnych lamp) lub ledami (do lamp reporterskich). Lampy światła stałego są pozbawione tej wady i w efekcie stanowi to ich główną zaletę. Do innych należy zaliczyć:

  • szeroki zakres temperatury barwowej – w wielu modelach LED można ją regulować,

  • dostępność zasilania bateryjnego,

  • możliwość wykorzystania zarówno przy robieniu zdjęć, jak i kręceniu filmów.

Największą wadą tego sprzętu jest jego stosunkowo niska moc, która wymaga dłuższego naświetlania kadru. Do tego świetlówki lub halogeny intensywnie emitują ciepło, przez co z biegiem czasu praca w studio staje się mniej komfortowa.

Kupując lampę światła stałego zwróć uwagę, czy producent dołącza do niej akumulator lub zasilacz sieciowy – w tańszych modelach często trzeba dokupić je oddzielnie. Warto również zaopatrzyć się w modyfikator oświetlenia w postaci parasolki fotograficznej, która, zależnie od rodzaju, może działać np. jako dyfuzor lub akcesorium skupiające promień świetlny.

Lampa reporterska w studio fotograficznym – można i tak!

Chcesz korzystać z lampy błyskowej, ale jej studyjna wersja jest dla Ciebie zbyt mocna i energochłonna? Dobrym zamiennikiem będzie model reporterski. Ma wiele zalet, z których najważniejsze to:

  • ogromna mobilność dzięki niskiej wadze i małym gabarytom,

  • możliwość zasilania bateryjnego, choć zazwyczaj z dość krótkim czasem pracy,

  • przystępna cena, w tym nawet za modele z funkcją TTL i HSS (przystosowane do danego systemu, np. Canon/Nikon/Sony), np. YONGNUO YN-320 EX.

Wybierz najlepsze oświetlenie do swojego studia!

Niezależnie od tego, jaki rodzaj oświetlenia do studia wybierzesz, zawsze stawiaj na sprzęt fotograficzny wysokiej klasy. W dobrej cenie znajdziesz go w ofercie naszego sklepu! Sprzedajemy m.in. reporterskie lampy błyskowe, a do tego modele generujące światło stałe. Zamówisz u nas również przydatne modyfikatory, takie jak softboxy, parasolki foto oraz dyfuzory. Skontaktuj się z nami – doświadczeni doradcy pomogą Ci w dokonaniu wyboru.