Nabierasz coraz większego doświadczenia w robieniu zdjęć, ale nadal masz wrażenie, że wyraźnie czegoś brakuje? Bardzo możliwe, że obce są Ci zasady prawidłowej kompozycji w fotografii. Choć obraz uwiecznia aparat, to przede wszystkim od jego operatora zależy, czy będzie on wyjątkowy. Tym razem pokażemy, na co powinieneś zwrócić uwagę, zanim naciśniesz spust migawki.
Co to jest kompozycja obrazu?
Wyobraź sobie kobietę szykującą się do wyjścia na ważne wydarzenie. Do eleganckiej sukni wieczorowej dopasuje odpowiednio buty, biżuterię, torebkę, a nawet makijaż. Cel jest jeden – stworzenie spójnej, miłej dla oka stylistyki.
Ten sam cel przyświeca fotografom. Starają się oni stworzyć harmonię wszystkich elementów uwiecznianych na grafice. Złapanie odpowiedniego kadru, dobre oświetlenie, przemyślane „wypełnienie treścią” – to tutaj tkwi tajemnica tworzenia wyjątkowych zdjęć.
Zasada 1 – Korzystaj ze złotego podziału
Przemyślane kadrowanie jest podstawą robienia dobrych, przyciągających wzrok grafik. To pierwsza i jednocześnie najważniejsza z zasad kompozycji obrazu w fotografii. Uwieczniany widok należy podzielić na 3 pionowe i poziome pasy o równej szerokości. Efektem takiego podziału jest utworzenie 9 identycznych pól, z których to znajdujące się dokładnie na środku jest zawsze najważniejsze. W jego obrębie powinna zawierać się główna tematyka zdjęcia, a jej dopełnieniem i tłem są oczywiście pozostałe partie obrazu.
Zasada 2 – Staraj się zachować równowagę podczas kadrowania
Harmonijne grafiki zawsze najbardziej przyciągają wzrok. Nie bez powodu osoby o idealnie symetrycznej budowie twarzy są z automatu postrzegane jako atrakcyjniejsze.
Zachowanie harmonii jest przede wszystkim troską o to, aby obraz był równomiernie wypełniony „treścią”. Żadna ze stron zdjęcia nie powinna dominować nad pozostałymi. W niektórych przypadkach uzyskanie idealnej kompozycji wymaga przybliżania lub oddalania widoku.
Zasada 3 – Wykorzystaj naturalne linie do budowania głębi grafiki
Podczas robienia fotografii warto spróbować wykorzystać naturalne linie. Doskonałym tego przykładem jest uwiecznianie miejskiego krajobrazu. Rozświetlone drogi, sięgające po horyzont chodniki czy wysokie budynki. Wszystkie te elementy tworzą coś na kształt „drogowskazu” dla wzroku. Jeśli Twoje zdjęcie ma opowiadać jakąś historię, musisz zadbać o to, aby odbiorca mógł ją odczytać. W przytoczonym przykładzie wzrok powędruje ulicami w stronę budynków, a następnie wzdłuż nich wprost do nieba podświetlonego miejskimi latarniami.
Odnalezienie takich elementów jest ważne również tam, gdzie trzeba uchwycić głębię. Doskonale widać to przy fotografowaniu długiego, dobrze oświetlonego tunelu. Wszystkie jego krawędzie stopniowo schodzą się ku środkowi. Dzięki temu obraz nabiera trójwymiarowego charakteru, przyciąga wzrok i intryguje.
Eksperymentuj i nabieraj doświadczenia
Z zasadami ekspozycji w fotografii musisz oczywiście eksperymentować. Każda sytuacja jest inna i często wymaga ona zastosowania odmiennych technik. To między innymi:
- zastąpienie klasycznego podziału kompozycji spiralą lub liniami diagonalnymi,
- wprowadzanie naturalnej skali przy tworzeniu majestatycznych obrazów (górski krajobraz i ledwo widoczni ludzie w tle – idealny przykład ukazania ogromu pejzażu),
- znalezienie linii wyobrażonej, gdy w kadrze brakuje jej naturalnego odpowiednika (staraj się przewidzieć drogę, którą wzrok będzie wędrował podczas oglądania zdjęcia).
Nie zapominaj o dobrym aparacie
Do wszystkich opisanych wyżej zasad należy dodać jeszcze dobry sprzęt fotograficzny. Nowoczesne urządzenia oferują mnóstwo możliwości korygowania ustawień. Eksperymentowanie z nimi również przyczynia się do poprawy jakości uwiecznianych widoków.
W naszym sklepie Mitoya.pl znajdziesz również najlepsze na rynku, profesjonalne akcesoria fotograficzne w konkurencyjnych cenach. W tym m.in. solidne statywy oraz nowoczesne lampy doświetlające kadr.
Skorzystaj z naszej oferty i zacznij tworzyć wyjątkowe zdjęcia!