Dla każdego fotografa światło, szczególnie to naturalne, odgrywa kluczową rolę. Dzięki niemu można uzyskać idealne odwzorowanie i doskonałą głębię barw na zdjęciach. Jednak okazuje się, że doskonałym momentem do robienia zdjęć nie jest tylko środek słonecznego dnia. Zmierzch oraz poranek to również świetny wybór. W tych porach doświadczamy zjawisk określanych mianem złotej oraz niebieskiej godziny. Czym są i jak je wykorzystać?
Jak uzyskać naprawdę efektowny i przede wszystkim naturalny kadr? Najlepiej wstać bardzo wcześnie rano lub późno kłaść się spać. Tzw. niebieska godzina jest uwielbiana przez fotografów specjalizujących się w uwiecznianiu krajobrazów.
To wyjątkowe, bardzo ulotne chwile występujące dwukrotnie w ciągu doby. Pierwsza z nich ma miejsce tuż przed wschodem Słońca, a więc w trakcie tzw. brzasku. Jest to moment, kiedy nasza żółta Gwiazda zbliża się do widnokręgu, ale jeszcze nie przekracza linii horyzontu. Pierwsze promienie światła odbijają się od atmosfery i mienią różnymi odcieniami niebieskiego. Kolejna okazja do podziwiania tego zjawiska pojawia się tuż po zachodzie, a więc w okresie zapadania mroku.
Co to jest złota godzina?
Zjawisko to jest bezpośrednio powiązane z niebieską godziną, a więc występuje o zbliżonych porach. W jego trakcie niebo mieni się różnymi odcieniami koloru żółtego oraz pomarańczowego, tworzącymi złotą poświatę. Choć brzmi to poetycko, to jednak nadaje zdjęciom unikalnego charakteru.
Pierwsza złota godzina zaczyna się o wczesnym poranku, dokładnie w momencie wyłaniania się Słońca na horyzoncie. Kolejna okazja do robienia zdjęć jest wieczorem, gdy nasza Gwiazda powoli znika za widnokręgiem. Te momenty są szczególnie lubiane przez portrecistów.
Jak dokładnie określić porę występowania złotych i niebieskich godzin?
W naszej szerokości geograficznej oba te zjawiska trwają niestety bardzo krótko – przeciętnie około godziny, jak wskazuje sama nazwa. Fotograf nie ma więc zbyt dużo czasu na idealne uchwycenie uwiecznianego obiektu. Precyzyjne określenie tego momentu ma z tego powodu kluczowe znaczenie.
Czas występowania złotej oraz niebieskiej godziny zależny jest od pory roku, oraz konkretnego dnia. Codziennie moment znikania i pojawiania się Słońca ulega przesunięciu o kilka sekund. Musisz pamiętać, że ogólne informacje dotyczące godziny wschodu i zachodu podawane są dla konkretnej lokalizacji, najczęściej Warszawy. Wbrew pozorom, między wschodnią a zachodnią granicą naszego kraju różnice są bardzo duże – dochodzą nawet do kilku minut. Kiedy w Poznaniu Słońce schowało się już za horyzontem, w odległym Lublinie może jeszcze trwać złota godzina.
Z pomocą przychodzą jednak specjalne aplikacje mobilne, dostępne zarówno na iPhone’y, jak i telefony z Androidem. Wybór jest bardzo szeroki, ale na szczęście zdecydowana większość z nich jest darmowa. Dzięki nim możesz planować sesje fotograficzne nawet z bardzo dużym wyprzedzeniem, o ile zamiarów nie pokrzyżuje duże zachmurzenie. Programy dokładnie wyliczają godziny, w których zaczynają się niebieskie oraz złote momenty oświetleniowe, niektóre z nich monitorują również warunki pogodowe.
Niebieska i złota godzina w fotografii – jak się przygotować?
Ponieważ są to bardzo krótkie momenty oświetleniowe, do wyjazdu w plener powinieneś przygotować się zawczasu. Dobry aparat fotograficzny to podstawa, ale jest jeszcze kilka dodatkowych rzeczy, o których musisz pamiętać. Biorąc pod uwagę wyposażenie, do najważniejszego zalicza się:
- solidny statyw – to akcesorium obowiązkowe przy robieniu zdjęć w czasie złotej lub niebieskiej godziny. Bez niego trudno będzie uchwycić piękno uwiecznianych widoków,
- filtr połówkowy – powinieneś zawsze mieć go pod ręką wtedy, gdy planujesz robienie fotografii w czasie złotej godziny. Przydaje się w momencie, gdy w kadr wkrada się tarcza zachodzącego lub wschodzącego Słońca.
Dodatkowo musisz odpowiednio skonfigurować w swoim aparacie funkcję automatycznego balansu bieli. Standardowo oprogramowanie działa na zasadzie „wycinania” kolorów mocno dominujących. W tym przypadku zależy Ci jednak na tym, aby złota lub niebieska barwa została zachowana. W takich warunkach na pewno będzie ona przeważała nad wszystkimi pozostałymi. Najlepszym rozwiązaniem jest skonfigurowanie balansu bieli pod naturalne światło dzienne.
Jeśli liczysz na naprawdę ciekawy efekt, polecamy wybrać się w plener w te dni, w których prognozowane jest lekkie zachmurzenie. Chmury na szczęście bardzo często towarzyszą wschodom Słońca, rozpraszając się stopniowo w miarę upływania czasu. Obłoczki potęgują zjawisko nasycenia krajobrazu kolorem złotym lub niebieskim. Doskonale odbijają światło i sprawiają, że fotografia wygląda dosłownie, jak z bajki.
Z nowoczesnym wyposażeniem zawsze stworzysz piękne zdjęcia
Aby fotografie nie były prześwietlone kolorami dominującym o tych porach dnia, powinieneś postawić na sprzęt wysokiej klasy. Jeśli szukasz rozwiązań gwarantujących najlepszą jakość obrazu, zajrzyj już teraz na stronę naszego sklepu Mitoya.pl. W naszej ofercie znajdziesz ponad dwa tysiące produktów, w tym wiele przydatnych akcesoriów fotograficznych. Wysokiej klasy sprzęt idzie u nas w parze z atrakcyjną ceną – sprawdź już dziś! Z takim wyposażeniem bez problemu uwiecznisz magię złotej i niebieskiej godziny.