Każdy filmowiec lub fotograf zazwyczaj dąży do tego, aby uwieczniony obraz cechował się idealną ostrością. W ten sposób można ukazać na nim najdrobniejsze szczegóły. Dziś, dzięki nowoczesnej optyce, osiągnięcie tego celu jest stosunkowo proste. Jednak w niektórych przypadkach zbyt ostre zdjęcia czy materiały filmowe są nieprzyjemne w odbiorze i, co za tym idzie, mało efektowne. Na szczęście łatwo to zmienić, stosując dyfuzyjne filtry fotograficzne do obiektywów. W tym artykule specjaliści ze sklepu Mitoya opisują ich zastosowanie – sprawdź, co powinieneś o nich wiedzieć!
Spis treści
Zastosowanie w fotografii i filmowaniu
Filtry są od lat chętnie wykorzystywane zarówno w fotografii, jak i filmowaniu. Poszczególne rodzaje filtrów różnie wpływają na to, w jaki sposób będzie wyglądać obraz. W efekcie często gdy np. dany filtr kołowy dobrze sprawdza się podczas robienia zdjęć, tak możliwości jego użycia przy kręceniu filmów są mocno ograniczone. Filmowiec musi w ciągu jednej sekundy zarejestrować wiele klatek, potrzebuje zatem większej ilości światła niż fotograf, który uwiecznia tylko jedną i może ją długo naświetlać.
Z tego powodu w tym artykule skupiamy się tylko na tych filtrach, których używa się zarówno w branży fotograficznej, jak i filmowej. Są nimi dyfuzyjne filtry do obiektywów – ich zastosowanie pozwala na wykonywanie efektownych zdjęć i nagrywanie klimatycznych filmów.
"Zmiękczenie" światła dla uzyskania ciekawego klimatu
Na początek należy wyjaśnić, jak działają tego typu akcesoria fotograficzne. Wykorzystują zjawisko rozpraszania światła – gdy promienie świetlne przechodzą przez specjalną powłokę, następuje zmiana kierunku, w którym się rozchodzą. Dzięki temu, montując np. kołowy filtr dyfuzyjny na obiektywie aparatu, można uzyskać na zdjęciu takie efekty jak:
-
nieznaczne zmniejszenie kontrastu,
-
wyraźne zmiękczenie światła,
-
poprawienie płynności przejść pomiędzy ciemniejszymi i jaśniejszymi punktami kadru.
Co ważne, wszystko to odbywa się bez ryzyka wystąpienia aberracji lub przesunięcia barw, a więc pogorszenia kolorystyki zdjęć czy filmów.
Najbardziej efektownym skutkiem zastosowania tego akcesorium jest możliwość otrzymania na obrazie poświaty, czyli tzw. halo. To znane zapewne każdemu zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze. Uzyskanie go na fotografii czy filmie sprawia, że materiały te stają się niezwykle klimatyczne.
Osobliwy styl zdjęć
Wykorzystując tego typu filtry fotograficzne, można uzyskać bardzo efektowne zdjęcia portretowe. Pojawia się na nich przyjemne dla oka rozmycie obrazu, które wygląda podobnie jak na fotografiach wykonanych przy użyciu starych obiektywów.
Warto podkreślić, że dostępne na rynku akcesoria tego typu różnią się od siebie tzw. stopniem dyfuzji. Im większa jego wartość, tym bardziej widoczne efekty wywoływane przez rozproszenie światła. Mocniejszy filtr często wykorzystywany jest m.in. do zmiękczenia światła w tle kadru. Z kolei słabsze pozwalają np. na niwelowanie niedoskonałości skóry fotografowanej osoby – zmarszczek i porów.
Efekty możliwe do uzyskania
Bardzo często celem zastosowania np. kołowego filtra dyfuzyjnego, zarówno w fotografii, jak i filmie, jest „przygaszenie” światła w tle. Jego źródłem może być np. słońce, latarnia uliczna czy lampa w pomieszczeniu. Zbyt mocne nadmiernie skupia uwagę odbiorcy, odciągając jego wzrok od pierwszego planu. Dzięki dyfuzji zostanie przytłumione i lekko rozmyte.
Ogólne zmniejszenie ostrości jest także bardzo pożądane przy robieniu zdjęć stylizowanych na dawne. Rozproszenie światła pozwala na obniżenie kontrastu i efektowne rozmycie szczegółów.
Poznaj moc filtrów dyfuzyjnych!
Zainteresowały Cię szerokie możliwości zastosowania filtrów dyfuzyjnych? Chciałbyś poznać ich moc w praktyce, robiąc zjawiskowe zdjęcia czy kręcąc efektowne filmy? W takim razie skorzystaj z oferty naszego sklepu fotograficznego Mitoya. W asortymencie znajdziesz wiele tego typu akcesoriów do obiektywów. Jeśli tylko chcesz, z przyjemnością pomożemy Ci w dokonaniu najlepszego wyboru – zapraszamy do kontaktu!