Wykonywane dla branży e-commerce zdjęcia produktowe powinny cechować się najwyższą jakością. Zwykle robi się je na białym tle, aby skupiać uwagę odbiorców wyłącznie na sfotografowanym produkcie. Jednak głównym celem fotografów jest wierne oddanie rzeczywistego wyglądu obiektu, w tym jego naturalnej kolorystyki. Niepożądane są wszelkiego rodzaju odbicia czy ciemne plamy. Można ich uniknąć dzięki tzw. fotografii bezcieniowej, w której wykorzystuje się np. specjalne namioty. Z artykułu dowiesz się, na czym polega ta technika fotografowania i jakich akcesoriów wymaga – zapraszamy do lektury!

Zdjęcia produktowe najwyższej jakości

W branży e-commerce istotne jest to, aby zdjęcia produktów nie wprowadzały klientów w błąd. Fotografowane obiekty muszą wyglądać realistycznie, a ewentualne przekłamania w ich kolorystyce powinny być ograniczone do minimum. Niestety wiele przedmiotów ma gładką powierzchnię, która prowadzi do powstawania refleksów. Dodatkowo pojawiają się niepożądane cienie i ciemne plamy. Błędy te da się wyeliminować, wykorzystując specjalny stół lub namiot bezcieniowy.

Cena tych produktów jest niska, a korzystanie z nich pozwoli ci robić zdjęcia na białym tle. Dzięki niemu fotografie produktowe są przyjemne dla oka i przedmioty wyglądają na nich bardzo naturalnie. Materiałowe ścianki podstawowych modeli namiotów rozpraszają światło, co zmniejsza ryzyko refleksów i ułatwia pozbycie się cieni.

Namiot bezcieniowy – podstawowe akcesorium

Jeśli rozpoczynasz przygodę z fotografią produktową i zależy Ci na wyposażeniu studia niewielkim kosztem, wybierz namiot bezcieniowy do robienia zdjęć. Najniższa cena dotyczy modeli białych – wykonane są z materiałów rozpraszających światło. Aby z nich korzystać, potrzebujesz jeszcze źródła światła, którym może być m.in.:

  • klasyczna świetlówka fotograficzna,

  • lampa LED,

  • oświetlenie studyjne wraz z softboxem.

Bardziej zaawansowane i tym samym droższe modele mają wbudowane źródło światła. Tego typu namiot do fotografii bezcieniowej posiada dwie powłoki. Wewnętrzna to tło, które zwykle jest wymienne, dzięki czemu możesz urozmaicić zdjęcia. Z kolei zewnętrzna ma barwę czarną i nie przepuszcza promieni świetlnych.

Największa wada tych akcesoriów to ograniczona przestrzeń wynikająca z ich sześciennej formy. Oprócz tego odbite we wnętrzu światło daje stosunkowo płaski efekt.

Stół bezcieniowy – idealne tło dla amatora i profesjonalisty

Jeśli zależy Ci na jak najlepszym wyglądzie fotografowanych produktów, bez cieni i refleksów, postaw na stół do fotografii bezcieniowej. Jest droższy niż namiot, ale rekompensatą za wyższą cenę są pięknie wyglądające zdjęcia. Ukazane na nich przedmioty mają rzeczywisty wygląd, a ich barwy są nasycone i kontrastowe.

Akcesorium to doskonale nadaje się do uwieczniania obiektów o dużych rozmiarach, nietypowych kształtach lub wykonanych z przeźroczystych materiałów. W jego przypadku pełna eliminacja cieni jest efektem m.in. możliwości dodatkowego oświetlania produktów od dołu.

Oświetlenie w fotografii bezcieniowej

Jak zapewne już zauważyłeś, w fotografii bezcieniowej kluczowe znaczenie ma oświetlenie. Sposób rozmieszczenia źródeł światła zależy od tego, jakie akcesorium wybierzesz do robienia zdjęć produktów – namiot lub stół.

W pierwszym przypadku ustaw lampy po obu bokach i skieruj je tak, aby oświetlały obiekt lekko od góry. Dodatkowo możesz doświetlać go z tyłu. Jeśli natomiast korzystasz ze stołu bezcieniowego, oświetlaj produkt od przodu z dwóch stron pod kątem 45 stopni i również lekko z góry. Dodatkową lampę skieruj na tło, a kolejną ustaw poniżej obiektu – tak, aby świeciła do góry.

Pożądany efekt osiągniesz poprzez regulowanie mocy poszczególnych świateł lub odległości ich źródła od przedmiotu.

Zamów profesjonalne akcesoria do fotografii bezcieniowej!

Pamiętaj, aby podczas robienia zdjęć dla branży e-commerce eksperymentować z ustawieniem oświetlenia. W miarę nabierania doświadczenia będziesz w stanie uzyskać bardzo realny wygląd uwiecznianych produktów. Oczywiście ważna jest także jakość używanych akcesoriów fotograficznych, dlatego najlepiej zamów je w sklepie Mitoya. Mamy profesjonalne namioty oraz stoły do fotografii bezcieniowej. Sprzedajemy je w atrakcyjnej cenie i gwarantujemy wsparcie w wyborze – zapraszamy do kontaktu!