Dynamiczny rozwój rynku filmowego sprawia, że wielu fotografów łączy pasję do robienia zdjęć z kręceniem filmów. Jeśli też masz takie plany, doświadczenie w fotografii bardzo pomoże. Do tego współczesne aparaty fotograficzne świetnie sprawdzają się w roli kamery. Jednak zanim zaczniesz karierę filmowca, powinieneś poszerzyć swoją wiedzę. Przyda Ci się także dodatkowe wyposażenie studyjne, czyli lampa generująca światło stałe, a do tego bezprzewodowe mikrofony zewnętrzne i monitory podglądowe. Sprawdź, jak przygotować się do filmowania!

 

Filmujący fotograf – co już wiesz, a czego będziesz musiał się nauczyć?

Doświadczenie w fotografii ułatwi Ci wcielenie się w rolę filmowca.

 

Masz już umiejętności i podstawową wiedzę, które są niezbędne w tym zawodzie, a więc:

  • wiesz, jak wygląda praca z obrazem,

  • potrafisz skonfigurować aparat, w tym dobrać czułość ISO, wartość przysłony oraz czas naświetlania,

  • poznałeś zasady ekspozycji i umiesz wykorzystać je w praktyce,

  • masz wyczucie w operowaniu oświetleniem studyjnym.

 

Co w takim razie będzie jeszcze potrzebne? Jeśli masz dobrej klasy aparat fotograficzny, możesz nim filmować. Do swojej przyszłej kamery powinieneś jednak dokupić mikrofon zewnętrzny, np. bezprzewodowy. Oprócz tego zaopatrz się w monitor podglądowy – przydaje się podczas nagrywania samego siebie, ale nie tylko. Dzięki niemu możesz na bieżąco kontrolować rejestrowany obraz i w razie potrzeby wprowadzać korekty. Ostatnim istotnym akcesorium jest lampa światła stałego.

Będziesz musiał jeszcze poszerzyć swoją wiedzę w zakresie technik filmowania, pracy z dźwiękiem i zasad oświetlania planu filmowego.

 

Techniki filmowania

 

Kręcenie filmów, podobnie jak robienie zdjęć, jest sztuką, której opanowanie wymaga czasu i cierpliwości. Jednak, aby szlifować swoje umiejętności, musisz od czegoś zacząć – z pomocą przychodzą techniki filmowania. Jest ich wiele, dlatego w poniższej tabeli opisaliśmy te najprostsze, ale także najczęściej stosowane.

Rodzaj techniki

Główne zastosowanie

Metoda filmowania

Efekty

Panoramowanie

nagrywanie krajobrazów lub przemieszczających się obiektów

poruszanie kamerą od lewej do prawej lub w drugą stronę

stopniowe ukazywanie coraz szerszego podglądu np. na scenę, a w przypadku rejestrowania ruchu – „wytłumianie” wibracji obrazu

Tiltowanie

filmowanie detali

poruszanie kamerą w górę lub dół

identyczne jak przy panoramowaniu

Ruch slidera

w miejscach z dużą ilością elementów scenografii

jak przy panoramowaniu, ale z bardziej subtelnym ruchem kamery

budowanie napięcia, wzmaganie doznań wizualnych

Przeostrzenie

prezentowanie detali z perspektywy jakiegoś obiektu

przechodzenie wyostrzenia z jednej rzeczy na drugą

zwracanie uwagi widza i kierowanie jego wzrokiem

Dźwięk w filmie – podstawowe informacje

Niestety wbudowany w aparat rejestrator dźwięku jest w zasadzie bezużyteczny. Jakość sygnału audio będzie niska, a do tego usłyszysz wszystkie odgłosy urządzenia, np. działanie mechanizmu stabilizacji obrazu. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w dodatkowe mikrofony do kamer.

 

Polecamy modele:

  • bezprzewodowe – do nagrywania własnego głosu w warunkach studyjnych lub w plenerze,

  • zewnętrzne przewodowe, np. krawatowe, do rejestrowania wypowiedzi,

  • kierunkowe, np. mocowane do stopki aparatu, idealne podczas nagrywania filmów w terenie.

 

Światło – im jaśniej, tym lepiej!

 

Wielu fotografów korzysta ze studyjnych lamp błyskowych. W przypadku filmowania mają niewielkie zastosowanie – potrzebne jest światło stałe. Polecamy oświetlenie panelowe LED, które jest chętnie wykorzystywane przez filmowców z racji niskiej wagi i mobilności.

 

Kupując taki sprzęt, zwróć uwagę na:

  • wartość strumienia świetlnego, wyrażaną w lumenach lub luxach – im więcej, tym lepiej, gdyż zapewnia wyższą jasność świecenia,

  • współczynnik CRI – im bliższy 100, tym bardziej naturalne odwzorowanie kolorów,

  • wyposażenie dołączone przez producenta – w tanich lampach studyjnych światła stałego często trzeba dokupić oddzielnie źródło zasilania lub dodatkowe akcesoria.

 

Nagrywaj filmy jak profesjonalista!

Jak widzisz, rozpoczęcie kariery filmowca jest proste, jeśli masz doświadczenie w fotografowaniu. Przede wszystkim zapoznaj się z technikami filmowania oraz kup dobrej jakości akcesoria do kamery. Najlepsze produkty tego typu zamówisz w sklepie Mitoya – już dziś poznaj naszą ofertę. Sprzedajemy m.in. studyjne lampy światła stałego, zewnętrzne mikrofony bezprzewodowe, monitory podglądowe i wiele więcej. Podpowiemy Ci, które urządzenia będą najlepsze – zapraszamy do kontaktu!