Wielu osobom mniej doświadczonym w fotografii może wydawać się, że autofocus rozwiązuje wszystkie problemy słabej ostrości zdjęcia. Jest to jednak błędne myślenie. Choć nierzadko fotografia nieźle wygląda na małym ekranie aparatu, to po zrzuceniu jej na komputer ujawniają się wszystkie niedoskonałości. Autofocus (AF) nie jest narzędziem doskonałym i często wymaga wprowadzenia pewnych korekt. Mało tego, funkcja ta nie jest jedynym elementem wpływającym na doskonałą jakość fotografii. Jak robić ostre zdjęcia lustrzanką w każdych warunkach? Sprawdź już teraz!

Jak poprawić ostrość zdjęcia? Dobry obiektyw i odpowiednia konfiguracja to podstawa

Na początek to, co jest zdecydowanie najważniejsze – obiektywy. Nie będziemy tutaj skupiać się na jakości ich wykonania. To absolutna podstawa w każdym przypadku. Nie ma znaczenia, czy chcesz zajmować się fotografią profesjonalnie, czy amatorsko uwieczniać różne ważne chwile. Dobre akcesorium optyczne jest gwarancją doskonałej jakości zdjęć.

Trzeba jednak pamiętać o pewnych różnicach związanych z ostrością. Przy zakupie zawsze musisz dokładnie sprawdzić specyfikację techniczną optyki. Niektóre obiektywy oferują na przykład gorszą ostrość przy niższej wartości przesłony. Inne, szczególnie te zmiennoogniskowe, mogą cechować się różnym poziomem rozmycia, zależnie od ustawionej ogniskowej.

Wielu fotografów zapomina do tego, że aparat może gubić ostrość po zmianie obiektywu. W niektórych przypadkach konieczne jest skalibrowanie autofocusa pod świeżo zamontowaną optykę. Jest to zadanie czasochłonne i nieco skomplikowane, ale zawsze warto to zrobić. Pamiętaj, że kalibrację funkcji automatycznego wyostrzania należy wykonywać na statywie. Poświęć temu nieco czasu, a na pewno efekty pozytywnie Cię zaskoczą.

Autofocus niejedno ma imię

W pełni automatyczne ustawianie ostrości przez system aparatu to w dzisiejszych czasach absolutny standard. Rzadko można już znaleźć w takim sprzęcie funkcję MF, czyli manualnego focusa. To programowe narzędzie niewątpliwie bardzo ułatwiło pracę fotografom, ale…nie jest to funkcja w pełni uniwersalna.

Jeśli masz niewiele doświadczenia w robieniu fotografii, to możesz nawet nie wiedzieć, że AF ma różne oblicza. Jak zrobić ostre zdjęcia? Wybierz odpowiedni tryb pracy autofocusa. Opcje AF, z których możesz korzystać, to:

  • One Shot – Idealnie nadaje się do uwieczniania nieruchomych obiektów. Podczas wykonywania zdjęcia należy nacisnąć spust migawki do połowy i zaczekać, aż system wyostrzy element w środku kadru. Gdy tak się stanie, wystarczy docisnąć spust do końca;
  • AI Focus – Tutaj mamy już do czynienia ze sztuczną inteligencją. Opcja zapobiega efektowi poruszonego zdjęcia. Jeśli jest szansa, że fotografowany obiekt nagle zmieni swoje położenie, warto włączyć tę funkcję;
  • AI Servo – Dedykowany do ruchomych obiektów, na przykład fotografowania sportowców, samochodów w ruchu czy zwierząt.

Jak zrobić ostre zdjęcie? Eksperymentuj z czułością ISO!

Tak, szumy to kolejny kłopot, który sprawia, że fotografie wyglądają nieostro i mało estetycznie. Problem nierzadko tkwi w ustawieniu zbyt dużej czułości ISO. Nawet w bardzo nowoczesnych aparatach nie udało się całkowicie wyeliminować tego zjawiska. Nigdy nie ustawiaj tej wartości ze zbyt dużym zapasem. Najlepiej eksperymentować, zaczynając robienie zdjęć od niskiej czułości, aby w razie potrzeby stopniowo ją zwiększać.

Duże znaczenie ma tutaj wartość przesłony. Im bardziej jest ona otwarta, tym niższą wartość ISO można ustawić. Naturalnie przy pełnym otwarciu przesłony pojawia się problem stabilizacji. Jeśli więc tylko możesz, zawsze korzystaj ze statywu.

Jak zrobić ostre zdjęcia lustrzanką? Korzystaj z odpowiednich akcesoriów

Wysokiej klasy obiektywy to dopiero połowa sukcesu. Nie można zapominać o statywach oraz lampach błyskowych. Stabilizacja cyfrowa nie zawsze się sprawdza i nie ma co się łudzić – dobry statyw to podstawa. Wydajna lampa błyskowa pozwala natomiast na zmniejszenie czułości ISO w warunkach gorszego oświetlenia.

Nie bagatelizuj więc tych akcesoriów – zajrzyj już teraz do naszego sklepu Mitoya i skorzystaj z atrakcyjnych cen. Sprzedajemy wyposażenie fotograficzne najwyższej jakości, zawsze od znanych i cenionych producentów.