Niniejsze porady dotyczą głównie lustrzanek cyfrowych i analogowych. Oczywiście posiadacze cyfrówek typu „małpka” też mogą znaleźć praktyczne porady dla siebie.
Torby fotograficzne bardzo często kupujemy na zasadzie im taniej tym lepiej. Wielu fotoamatorów wychodzi z założenia, że skoro wykosztowali się już na markowy aparat, pozostałe akcesoria powinny być możliwie najtańsze. Faktycznie w przypadku wielu akcesoriów fotograficznych wysoka cena nie jest uzasadniona i przepłacanie za markowy sprzęt mija się z celem. Z drugiej strony pamiętajmy, że kto mało płaci, dwa razy płaci :-)
Jak więc wybrać torbę fotograficzną?
Niniejsze porady powinny Ci pomóc w wyborze.
Zacznijmy od tego, po co tak na prawdę kupujemy torbę fotograficzną.
Przechowywanie w domu
Przede wszystkim pamiętajmy, że nasz sprzęt fotograficzny większość czasu leży. Należy zabezpieczyć go przed kurzem, wilgocią, bezpośrednim działaniem promieni słonecznych oraz przypadkowym uszkodzeniem. Lepiej przechowywać sprzęt fotograficzny w jednej torbie niż na przykład w szufladzie lub pudle kartonowym :-)
Transport sprzętu
Oczywiście pierwsze skojarzenie z torbą to właśnie transportowanie sprzętu fotograficznego. Torba powinna więc mieścić zarówno aparat, obiektyw lub obiektywy jak i inne akcesoria – ładowarkę, dodatkowy akumulator, karty pamięci, filtry, zestaw czyszczący, wężyk spustowy, lampę błyskową.... i tak dalej, zależnie od tego czy jesteśmy fotoamatorami, czy profesjonalistami.
Ochrona aparatu i akcesoriów
W trakcie transportu aparat jest najbardziej narażony na uszkodzenia. W domu również zdarzają się sytuacje tzw. nieprzewidziane. Funkcję zabezpieczenia sprzętu foto lepiej spełniała będzie torba fotograficzna niż wspomniane pudełko kartonowe.
Jakim jesteś fotografem?
Najważniejsze jest odpowiedzenie sobie na pytanie, gdzie i w jakich warunkach będziemy najczęściej wykorzystywali naszą torbę, czyli co i jak często fotografujemy?
Typowy fotoamator ma jeden aparat z jednym obiektywem (najczęściej kitowym) lub cyfrówkę. Robi zdjęcia w czasie weekendowych spacerów lub na imprezach. Może fotografować w domu lub w plenerze. Jednak większość czasu jego aparat leży w domu. Co będzie dla niego najważniejsze w przypadku torby? Cena, wygląd oraz pomieszczenie całego sprzętu w jednej torbie.
Jeżeli jednak jesteś zapalonym fotografem, wykorzystujesz każdy moment do robienia zdjęć, aparat masz zawsze przy sobie, będziesz miał inne wymagania dotyczące torby. Istotne będą dla Ciebie takie cechy jak rozmiar, łatwy dostęp do aparatu oraz ergonomia. Nie zawsze będziesz potrzebował wszystkich akcesoriów, które posiadasz i nie wszystkie będziesz chciał mieć ze sobą podczas pleneru. Zajmując się fotografią reporterską zwracasz przede wszystkim uwagę na niewielkie rozmiary torby i bezpieczeństwo sprzętu.
Dla turystów czy trekingowców podstawowe kryterium to przede wszystkim ergonomia i rozmiar. W przypadku osób często fotografujących na świeżym powietrzu to zabezpieczenie sprzętu fotograficznego przed warunkami atmosferycznymi jak wysokie temperatury, wilgoć (w tym śnieg i deszcz) czy kurz. Ważne znaczenie ma też zabezpieczenie aparatu przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Osoby fotografujące w studio fotograficznym zazwyczaj posiadają więcej akcesoriów fotograficznym. Przyczyną tego jest fakt, że nie muszą tych wszystkich akcesoriów ze sobą transportować codziennie :-) Poza tym studio wymaga zazwyczaj dodatkowego oświetlenia, czy w postaci typowych lamp studyjnych czy lamp błyskowych typu speedlite. Taki fotograf zwracał będzie uwagę przede wszystkich na wymiary torby.
Czy istnieje uniwersalna torba fotograficzna?
Fotografia ma wiele twarzy: fotografia przyrody, makrofotografia, fotografia podróżnicza, reporterska, mody, akt, portret, studyjna, packshot... itd. Każdy rodzaj zdjęć wymaga nieco innego sprzętu i innych akcesoriów. Torba powinna mieścić te akcesoria, jednocześnie spełniając inne ważne kryteria, których pisaliśmy powyżej (ergonomia, wytrzymałość, odporność na deszcz i śnieg, bezpieczeństwo sprzętu, wygoda transportowania itp.) Dlatego warto rozważyć zakup dwóch toreb, np. duża torba mieszcząca cały nasz sprzęt foto oraz kabura na lustrzankę i obiektyw tele. Plecaki ? Tylko kiedy planujesz pół dnia iść ze sprzętem, a następnie fotografować stacjonarnie. Absolutnie nie sprawdza się plecak fotograficzny w innych sytuacjach – dostęp do sprzętu jest utrudniony, więc albo nosisz aparat na piersi, a plecak na plecach, albo... zazwyczaj okazja do zrobienia dobrego zdjęcia mija, zanim dokopiesz się do swojego sprzętu.
Bezpieczeństwo – czyli dlaczego nie warto kupować toreb znanych marek :-)
Markowe torby mają dwie wady – są drogie i są markowe :-) Pierwsza wada jest kwestią względną, natomiast druga staje się wadą, kiedy z naszym sprzętem podróżujemy. Torba fotograficzna z naszywką znanego producenta przyciąga uwagę przede wszystkim złodziei. Warto o tym pamiętać.
Na zakończenie
Często większe torby posiadają wewnątrz ruchome przegródki, które pozwalają na przystosowanie wnętrza do rozmiarów sprzętu. Przegródki te można ustawiać dzięki zastosowanym rzepom przyszytym do ścianek. Czasem są to tylko dwa wąskie paski rzepów, niestety słabo trzymające. W lepszych torbach rzepy przyczepione są dużą powierzchnią, tak że przegródka trzyma się całą krawędzią i raz wstawiona przegroda nie zmienia swojego położenia. Dzięki temu przestrzeń wewnątrz torby jest wykorzystywana optymalnie. Ważne też są dodatkowe kieszenie, które pozwalają na zachowanie porządku. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku małych akcesoriów, które w dużej torbie łatwo mogą się zgubić. Szukanie karty CF, zamiast robienia zdjęć na weselu czy w czasie ceremonii ślubnej może być frustrujące :-)