Jesień jest wyjątkowo zjawiskową porą roku, czasem najpiękniejszych wschodów oraz zachodów Słońca. To także różnorodność barw, powoli żółknących liści, które tworzą bajeczne krajobrazy. Niestety najczęściej to, co widzi ludzkie oko, w optyce aparatu fotograficznego nie wygląda już tak wspaniale. Z tego powodu wybierając się w plener, zabierz ze sobą specjalne filtry na obiektyw. Dziś zaprezentujemy Ci najważniejsze ich rodzaje. Sprawdź, w co powinieneś się zaopatrzyć!
Rodzaje filtrów na obiektyw, które przydają się jesienią
Ta pora roku to świetny moment na uwiecznianie wschodów oraz zachodów Słońca. Ponieważ są one wyjątkowo majestatyczne, często pojawia się problem z uzyskaniem dobrego kontrastu i ekspozycji. Do tego jesienią warto robić zdjęcia z efektem rozmycia, które wymagają długiego czasu naświetlania.
Zamiast polegać wyłącznie na elektronice aparatów i cyfrowej korekcji, lepiej zaopatrz się w filtr fotograficzny:
- polaryzacyjny,
- szary ND (polecamy wersje regulowane),
- UV (ochronny).
Zastosowanie polaryzacyjnych filtrów fotograficznych
Fotografowie uwielbiają uwieczniać jesienne krajobrazy o świcie lub krótko przed zmierzchem. O tej porze roku promienie Słońca padają pod dużo większym kątem niż latem. Oświetlenie jest wręcz idealne do uchwycenia piękna nieba, drzew, zbiorników wodnych czy majestatycznych mgieł. Problemem są jednak niepożądane refleksy świetlne, które mogą pojawić się na zdjęciu – szczególnie na wodzie lub liściach.
Fotograficzny filtr polaryzacyjny pozwala na odcięcie części z nich i tym samym podkręcenie kontrastu oraz odwzorowania barw. Możesz go wykorzystać między innymi do:
- poprawy kontrastu na zdjęciach,
- zlikwidowania refleksów przy fotografowaniu np. rzek czy zbiorników wodnych,
- zwiększenia intensywność kolorów, gdy uwieczniasz np. drzewa lub liście leżące na ziemi.
Używając filtra polaryzacyjnego, musisz eksperymentować, powoli go przekręcając aż do uzyskania pożądanego efektu.
Kiedy przydaje się filtr szary ND?
Przelewająca się pod szczytami gór mgła, płynący strumień czy wędrujące nad głową chmury – jak uwiecznić te momenty? Jesień obfituje w takie widoki, ale aby ukazać je na zdjęciu, w aparacie trzeba ustawić długi czas naświetlania. Przyda się również porządny statyw i… szary filtr fotograficzny, najlepiej regulowany.
Bez niego wydłużanie czasu ekspozycji wymagałoby poważnego zmniejszenia czułości ISO i wielkości przesłony. To z kolei najczęściej przełoży się na znaczne pogorszenie jakości fotografii. Szare filtry ograniczają ilość światła wpadającego do obiektywu. Dzięki temu możesz robić wspaniałe, rozmyte zdjęcia, ukazując ruch i naturalne piękno tej pory roku.
Akcesoria te dostępne są w różnych wersjach różniących się od siebie tzw. gęstością. Określa ją liczbowy parametr ND. Im jest wyższy, tym mniej światła wpadnie do obiektywu aparatu fotograficznego. Warunki pogodowe jesienią się bardzo zróżnicowane, dlatego polecamy zakup filtrów regulowanych. Ciekawą propozycją są m.in. akcesoria marki Zomei, które pozwalają na ustawienie parametru w zakresie od ND2 do ND400.
Filtr fotograficzny UV – w jakim celu go stosować?
Pośród wymienionych wcześniej rodzajów filtrów na obiektyw znalazł się również UV. Dziś pełni on jedynie funkcję ochronną. Zabezpiecza przed zarysowaniami, zabrudzeniem i wilgocią. Pamiętaj, że jesień obfituje w mgły i deszczowe dni. Dodatkowa osłona na optyce aparatu na pewno się przyda.
Korzystaj z najlepszych filtrów do obiektywów fotograficznych
Wykorzystując powyższe akcesoria fotograficzne, łatwiej będzie Ci uwiecznić jesień w jej pełnej okazałości. Pamiętaj, aby dopasować je do rodzaju obiektywu, z którego korzystasz. Najlepiej stawiaj na produkty cenionych producentów – znajdziesz je w naszym sklepie Mitoya. Kupisz u nas m.in. Wszystkie wspomniane w artykule rodzaje filtrów. Złóż zamówienie już dziś!