Choć każda pora roku jest dobra do fotografowania w plenerze, to jesień pod wieloma względami bywa najbardziej atrakcyjna. Wiele pięknych kolorów otacza nas wtedy na każdym kroku – wystarczy wybrać się np. do pobliskiego parku lub lasu, aby uchwycić kilka wspaniałych kadrów. Jednak zawsze powinieneś odpowiednio się przygotować. Co warto włożyć do swojego plecaka? Zestaw filtrów do aparatu fotograficznego, zapasowe akumulatorki, statyw, a może akcesoria do czyszczenia obiektywu? Skorzystaj z podpowiedzi specjalistów sklepu Mitoya.pl i sprawdź, co zabrać na jesienne foto wycieczki.

Jesienne kolory w obiektywie

Dlaczego jesień jest okresem bardzo lubianym przez osoby zajmujące się fotografią plenerową? Wielobarwność liści to jedno, ale o tej porze roku mamy także:

  • bardzo dobre oświetlenie przy słonecznej pogodzie,
  • dogodne pory tzw. złotych godzin – na początku jesieni najlepszy czas na fotografowanie jest od 6 do 8 rano oraz po południu pomiędzy 17 a 19,
  • częste mgły o poranku, które są inspiracją do robienia fotografii z nutą tajemniczości.

Ponieważ jest to dynamiczna pora roku, idąc w plener, musisz się odpowiednio przygotować. Dobry aparat, statyw i zestaw obiektywów to podstawa, ale co jeszcze włożyć do plecaka fotograficznego?

Przydatne akcesoria podczas jesiennych foto wycieczek

W czasie jesiennych foto wycieczek możesz spotkać się z bardzo zmiennymi warunkami pogodowymi i oświetleniowymi. Z tego powodu powinieneś mieć pod ręką:

  • filtry polaryzacyjne do aparatu fotograficznego, a także filtry szare oraz UV,
  • zestaw do czyszczenia obiektywu,
  • zapasowy akumulator, koniecznie dobrej marki, np. Panasonic Eneloop, który m.in. w wersji AAA kupisz wraz z ładowarką w sklepie Mitoya.

Wygodny i pojemny plecak fotograficzny

Omawiając akcesoria do plenerowej fotografii, warto wspomnieć również o tym, w czym będziesz je przenosić. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest plecak na aparat i statyw. Biorąc pod uwagę fakt, że foto wycieczka zwykle wiąże się z długim spacerem, będzie to opcja wygodniejsza niż klasyczna torba fotograficzna.

Pamiętaj, aby wybrać produkt o dużej pojemności. Ważne, żeby chronił sprzęt znajdujący się w środku zarówno przed wilgocią, jak i uszkodzeniami mechanicznymi. Zwróć uwagę na liczbę dodatkowych kieszonek i możliwość sięgnięcia do wnętrza bez konieczności ściągania go z pleców.

Specjaliści sklepu Mitoya przygotowali dla Ciebie kilka ciekawych propozycji:

To wygodne plecaki o szerokim zastosowaniu. Zmieścisz w nich aparat, statyw, zestaw filtrów szarych i polaryzacyjnych, a także akcesoria do czyszczenia obiektywu. Do tego znajdziesz tam miejsce na rzeczy osobiste, takie jak laptop, portfel czy prowiant.

 

Filtry, akumulatory i akcesoria czyszczące

Podstawowym wyposażeniem w fotografii plenerowej są filtry do obiektywów. Jakie mają zastosowanie i które warto wybrać? Polecamy przede wszystkim filtry:

  • polaryzacyjne – odcinają wiązki światła o określonej polaryzacji i dzięki temu mogą między innymi redukować odbicia światła od metalicznych powierzchni czy tafli wody;
  • UV – chronią optykę przed zabrudzeniem, zamoczeniem i zarysowaniami,
  • szare – służą do ograniczania ilości światła wpadającego do obiektywu oraz pozwalają na wydłużenie czasu naświetlania i zwiększenie stopnia otwarcia przysłony.

Pamiętaj, że jesienią poranki i wieczory zwykle są bardzo chłodne. W takich warunkach spada wydajność baterii zasilających aparat fotograficzny. Zaopatrz się więc w akumulatorki z ładowarką, naładuj je przed wyjściem, zabierz ze sobą i trzymaj w ciepłym miejscu.

Do plecaka schowaj także przydatny w terenie zestaw do czyszczenia obiektywu.

Zaufaj ekspertom!

Jeśli chcesz kompleksowo przygotować się do jesiennych wycieczek fotograficznych, najlepiej zdaj się na wsparcie ekspertów. Skorzystaj z oferty sklepu Mitoya.pl i zamów profesjonalne akcesoria foto. Znajdziesz u nas plecaki na aparat i statyw oraz markowe akumulatory. Mamy także zestawy do czyszczenia obiektywu oraz wiele rodzajów filtrów, w tym szare i polaryzacyjne. Zajrzyj na stronę i poznaj cały asortyment!