Jak ze zdjęcia statycznego zrobić ruchome? Jak ożywić swoją fotografię i nadać jej niepowtarzalnego, żywego charakteru? Wystarczy, że umiejętnie skorzystasz z techniki malowania światłem! Myślisz, że to trudne? Nic bardziej mylnego – sprawdź już teraz, na czym polega ta metoda i jak zastosować ją w praktyce!

Na czym polega Light Painting?

Próbowałeś kiedyś uwiecznić miasto nocą z wysoko położonego punktu widokowego? Przy standardowych ustawieniach aparatu fotograficznego takie zdjęcie będzie majestatyczne, ale statyczne. Podejmując kolejną próbę, ustaw długi czas otwarcia przesłony. Punkciki światła z samochodowych reflektorów dosłownie rozleją się po ulicach. Uzyskasz zjawiskowe pasy świetlne wijące się po największych arteriach miasta. Tym prostym zabiegiem możesz wygenerować ruch na zdjęciu i właśnie na tym polega malowanie światłem.

Zapytasz pewnie teraz, co zrobić, gdy fotografowany obiekt jest nieruchomy? W takiej sytuacji również możesz nadać zdjęciu dynamiki. Wystarczy, że:

 • zaczniesz odpowiednio poruszać aparatem,
 • skierujesz własne źródło światła w pobliże obiektywu.

Jednak zanim zaczniesz eksperymentować „w terenie”, zadbaj o odpowiednie wyposażenie.

Malowanie światłem – jaki aparat fotograficzny wybrać?

W zasadzie większość aparatów, które są dziś dostępne na rynku, nadaje się do stosowania techniki Light Painting. Wystarczy bowiem możliwość ręcznej zmiany czasu otwarcia przesłony. Jeszcze lepiej, jeśli aparat został wyposażony w funkcję „bulb”. Uruchamiając ją, czas otwarcia przysłony ustalasz przyciskiem migawki – pozostaje ona otwarta tak długo, jak długo jest on wciśnięty. Rozwiązanie proste, ale ma pewną wadę – nie możesz kontrolować tego procesu. Efekt zobaczysz dopiero po zrobieniu zdjęcia.

Jeśli zajmujesz się profesjonalną fotografią, powinieneś poszukać aparatu z funkcjami „live bulb” i „live composite”. Dzięki nim możesz na żywo podglądać, jak będzie wyglądać zdjęcie. Jednocześnie sprzęt wyposażony jest w inteligentny algorytm. Na początek aparat przygotowuje sobie klatkę kontrolną, a później zgodnie z nią odpowiednio ustawia czas naświetlania.

Jakie akcesoria fotograficzne przydają się do malowania światłem?

Odpowiedni aparat oraz nieco doświadczenia to za mało, aby uzyskać naprawdę piękny efekt malowania światłem. Musisz zaopatrzyć się również w dodatkowe akcesoria fotograficzne. Do najważniejszych elementów należy zaliczyć:

 • porządny statyw fotograficzny – przy długim czasie naświetlania dobra stabilizacja to podstawa, a więc zawsze odpowiednio dobierz statyw do wagi swojego aparatu,
 • źródło światła – profesjonalna lampa błyskowa, panel LED, a nawet zwykła latarka – każde urządzenie emitujące jasne światło będzie dobre (polecamy testowanie różnych kolorów),
 • szary filtr fotograficzny do obiektywu – im ciemniejszy wybierzesz, tym dłuższy czas naświetlania będziesz mógł zastosować,
 • wężyk spustowy – przydaje się, jeśli nie chcesz przypadkowo poruszyć aparatu przy naciskaniu spustu migawki.

Kupując statyw fotograficzny, zwróć uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany. Celuj w akcesoria, które są odporne na wilgoć i łatwo utrzymać je w czystości. Light Painting wymaga cierpliwości i nierzadko spędzisz nawet kilka godzin na robieniu jednego, idealnego zdjęcia.

Pierwsze zdjęcie namalowane światłem – jak je zrobić?

Masz już komplet akcesoriów fotograficznych, dobry aparat, pomysł na scenerię i trochę wolnego czasu? Nie pozostaje więc nic innego, jak zrobić pierwsze zdjęcie. Na próbę zacznij od czegoś prostego, aby szybko ocenić, czy ustawione przez Ciebie parametry aparatu są prawidłowe. Możesz to zrobić w kilku prostych krokach:

 1. Gdy znajdziesz już obiekt do uwiecznienia, rozłóż statyw fotograficzny i zamocuj na nim aparat.
 2. Na początek ustaw w aparacie ISO na 100 i wybierz małą przesłonę, np. f/11.
 3. Czas naświetlania możesz zaprogramować w zakresie od 10 do 30 sekund (eksperymentuj z tym parametrem).
 4. Ustaw ręcznie focus na uwieczniany obiekt (nie korzystaj z automatycznego wyostrzania, w ciemności nie sprawdza się zbyt dobrze).
 5. Podłącz wężyk spustowy lub uruchom samowyzwalacz i zrób pierwszą fotografię.

Jeśli zdjęcie próbne spełnia Twoje oczekiwania, możesz zacząć fotografować coś bardziej spektakularnego. Teraz przychodzi czas na eksperymentowanie światłem. Dodawaj lub odejmuj jego źródła, ustawiaj pod różnym kątem, testuj wiele filtrów i czasów naświetlania, szukając idealnej konfiguracji.

Pamiętaj tylko, aby unikać kierowania światła bezpośrednio na obiektyw. W ten sposób możesz wygenerować niekorzystny efekt flary (kolorowe, lekko przeźroczyste kręgi).

Dobre akcesoria fotograficzne ułatwią Ci pracę

Nie ma nic gorszego niż siłowanie się z niestabilnym statywem czy niskiej jakości filtrami do obiektywu. To nie tylko utrudnia pracę, ale często nawet uniemożliwia zrobienie dobrego zdjęcia. Korzystaj z dobrych akcesoriów fotograficznych, których zakup nie musi być kosztowny. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego Mitoya. Mamy szeroki wybór takich produktów od najlepszych producentów, zawsze w konkurencyjnych cenach!