Oświetlenie panelowe jest obecnie najczęściej wykorzystywanym źródłem światła na planach filmowych. Na horyzoncie pojawiła się jednak mocna konkurencja. To maty LED, które nie tylko mogą dorównywać możliwościami klasycznym lampom ledowym, ale coraz częściej nawet je prześcigają. Czym są te akcesoria do filmowania, jakie mają właściwości oraz kiedy warto się na nie zdecydować? W poniższym wpisie technologię tę przybliżają Ci specjaliści z naszego sklepu Mitoya. Sprawdź już teraz!

Czym są maty LED?

Jak sama nazwa wskazuje, mata jest produktem materiałowym i tak też jest w przypadku tego oświetlenia LED. Taśmy z diodami są równomiernie rozłożone na elastycznym podkładzie z wytrzymałego tworzywa sztucznego wysokiej jakości. Dla ochrony samego źródła światła zewnętrzna część jest dodatkowo zabezpieczona warstwą przezroczystego materiału.

Istotnym elementem konstrukcji mat panelowych LED jest także srebrna powłoka. Znajduje się na podkładzie, bezpośrednio pod diodami. Pełni bardzo ważną funkcję – odbija światło, dzięki czemu zwiększa efektywność świecenia tego akcesorium do filmowania. Lampę tę można z powodzeniem zasilać zarówno prądem sieciowym, jak i za pomocą akumulatorów.

Dlaczego maty panelowe LED doskonale sprawdzają się przy filmowaniu?

Na to pytanie odpowiemy nieco przewrotnie, zaczynając od analizy głównych wad klasycznych lamp panelowych LED. Choć można je trzymać w dłoni lub umieszczać na wysięgniku, najczęściej montuje się je na dużych i nieporęcznych statywach. W efekcie do ustawienia takiego oświetlenia potrzeba sporej ilości wolnej przestrzeni. O ile przy filmowaniu w studio nagraniowym sprawdza się idealnie, tak w terenie może sprawiać problemy. Trudno rozstawić je np. w ciasnej windzie, wąskim korytarzu czy małej kabinie samochodu.

Na tym polu panelowa mata LED zyskuje ogromną przewagę. Jest bardzo cienka i elastyczna, dlatego w ciasnych pomieszczeniach z powodzeniem można ją przymocować np. do ściany, mebla czy okna. Jednak akcesorium to jest coraz chętniej używane przy filmowaniu, szczególnie w terenie, również z powodu:

  • bardzo niskiej wagi,
  • możliwości montowania źródła światła nawet w narożnikach i różnych zakamarkach,
  • wyjątkowej mobilności,
  • wysokiej odporności na uszkodzenia.

Jakimi właściwościami technicznymi wyróżniają się maty LED?

Obawiasz się, że w porównaniu do klasycznej panelowej lampy mata LED będzie dużo gorzej naświetlać plan nagraniowy? Nic bardziej mylnego! Najważniejsze jest to, abyś postawił na profesjonalne akcesoria do filmowania. Znajdziesz je w naszym sklepie internetowym Mitoya! Są wykonane z wytrzymałych materiałów oraz wyposażone w wysokiej klasy diody.

Do najważniejszych właściwości technicznych dobrej jakości mat panelowych LED należy zaliczyć:

  • szeroki zakres regulacji temperatury barwowej,
  • możliwość zmiany jasności i mocy świecenia oraz nasycenia w trybie RGB,
  • opcję pracy w trybie światła CCT lub RGB,
  • wysoki współczynnik CRI oraz TLCI gwarantujący świetne odwzorowanie barw,
  • wiele opcji montażu, w tym nawet na statywie,
  • możliwość sterowania oświetleniem z poziomu kontrolera na kablu zasilającym, a w przypadku niektórych modeli, np. AXBI200, za pomocą pilota zdalnego sterowania.

Jakie zastosowanie mają maty LED?

Wszystkie powyższe cechy tych akcesoriów oświetleniowych sprawiają, że doskonale sprawdzają się zarówno we wnętrzach, jak i do oświetlania kadru w terenie. Panelowe maty LED są lekkie, poręczne i zajmują niewiele miejsca, więc możesz zabrać je ze sobą dosłownie wszędzie. Ponieważ lampę do filmowania możesz zasilać z akumulatorów typu V-Lock, nie musisz martwić się brakiem dostępu do gniazdka sieciowego.

Dzięki matom LED skutecznie oświetlisz każdy kadr filmowy!

Jak widzisz, tego typu akcesoria oświetleniowe mają wszechstronne zastosowanie. Ponadto cechują się świetnymi parametrami technicznymi. Jeśli chcesz mieć uniwersalne oświetlenie, które wykorzystasz na każdym planie filmowym, skorzystaj z naszej oferty! W sklepie Mitoya znajdziesz szeroki wybór profesjonalnych mat panelowych LED do filmowania. Sprzedajemy lampy wykonane z najlepszych materiałów, w których zastosowano nowoczesne technologie. Zajrzyj na stronę i zamów je już dziś!