Planujesz prowadzić wideobloga i szukasz sprzętu do kręcenia filmów? Pamiętaj, że dobra kamera to za mało, aby w każdych warunkach móc przygotować wysokiej jakości materiały filmowe. Powinieneś mieć także porządne oświetlenie do fotografii. Dlaczego jest istotne i które lampy sprawdzą się najlepiej przy vlogowaniu? W artykule na te pytania odpowiadają specjaliści naszego sklepu fotograficznego Mitoya – poznaj ich wskazówki!

Nagrywasz filmy? Koniecznie musisz zadbać o odpowiednie oświetlenie!

Choć nowoczesne urządzenia nagrywające wideo mogą kompensować niedostateczne oświetlenie kadru, to jednak tylko w dość wąskim zakresie. W przypadku zbyt małej ilości światła film będzie niewyraźny, co wpłynie na jego jakość, pogorszy przyjemność z oglądania i tym samym zniechęci wielu potencjalnych widzów.

To właśnie z tego powodu na wyposażeniu vlogera powinny znajdować się profesjonalne lampy fotograficzne, np. pierścieniowe. Ze złymi warunkami oświetleniowymi możesz spotkać się zarówno podczas nagrywania w pomieszczeniach, jak i na otwartej przestrzeni. Gdy masz pod ręką dodatkowe źródło światła, w razie potrzeby zawsze doświetlisz scenę, ukazując wszystkie jej szczegóły.

Co ważne, obecnie oświetlenie do fotografii czy filmowania jest lekkie i poręczne, dlatego zabierzesz je ze sobą w każdą podróż. Przykładem tego są lampy LED, np. pierścieniowe, które świetnie nadają się do vlogowania. Możesz także zaopatrzyć się w softbox, który pozwoli doświetlić szersze kadry.

Lampa LED – najczęściej wybierana przez vlogerów

Od wielu lat branża fotograficzna w głównej mierze korzysta z oświetlenia LED. Technologia ta jest stale rozwijana, co przyczynia się do coraz lepszych parametrów światła generowanego przez takie lampy. Są one także bardzo często wybierane przez vlogerów m.in. z racji kompaktowych rozmiarów, niskiej wagi i energooszczędności. Zabierzesz je ze sobą dosłownie wszędzie, w tym w plener – wiele z nich można zasilać z akumulatorów.

Do robienia fotografii czy kręcenia filmów są wręcz doskonałe, gdyż wytwarzane przez nie światło jest miękkie i równomierne. Jeśli szukasz profesjonalnego sprzętu, polecamy okrągłe oświetlenie z dyfuzorem, np. SOFT LED ULTRA SLIM MITOYA SUN. Znajdująca się na nich powłoka w atrakcyjny sposób rozprasza strumień świetlny.

Pamiętaj, aby podczas zakupu lamp LED zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów:

  • temperatura barwowa – zakres od koloru chłodnego, bardziej białego, po ciepły, zbliżający się do żółtego,

  • CRI – wskaźnik odwzorowania barw (im bliżej wartości 100, tym naturalniej wyglądają oświetlane obiekty),

  • moc wyrażaną w watach.

Softbox – większe możliwości kontroli światła

Aby w pełni wykorzystać możliwości fotograficznej lampy LED, powinieneś dodatkowo zaopatrzyć się w softbox. Przydaje się on zarówno w fotografowaniu, jak i vlogowaniu, gdyż rozprasza światło i pozwala precyzyjne je kierować.

Co ważne, softbox jest bardzo lekki i ma składaną konstrukcję. Możesz zamocować go na każdym statywie studyjnym lub po prostu trzymać w dłoni.

Lampa pierścieniowa – wygodny kompromis?

Planujesz vlogować z domu i nagrywać przede wszystkim samego siebie? Dobrym wyborem będzie lampa pierścieniowa. Doskonale sprawdzi się także przy filmowaniu precyzyjnych prac manualnych, np. robienia makijażu czy napraw elektroniki. Godne polecenia są szczególnie modele z uchwytem montażowym na smartfona, np. LED RING MITOYA RL-480.

Jeśli natomiast szukasz rozwiązania kompromisowego, zdecyduj się na wspomniane już wcześniej fotograficzne oświetlenie okrągłe LED z dyfuzorem. Jest uniwersalne, gdyż doświetlisz nim zarówno niewielki kadr, jak i rozległą scenerię w plenerze.

Gotowy? To zaczynamy vlogowanie!

Zaopatrzony w kamerę lub aparat oraz zestaw dobrego oświetlenia, możesz zacząć swoją przygodę z vlogowaniem! Taki sprzęt w zupełności wystarczy do tego, aby tworzyć wysokiej jakości materiały filmowe w każdych warunkach. W atrakcyjnej cenie kupisz go w naszym sklepie internetowym Mitoya! Mamy wiele rodzajów lamp LED do fotografii i dla vlogerów, w tym modele pierścieniowe. Skompletujesz u nas całe wyposażenie fotograficzne i skorzystasz z profesjonalnego wsparcia w wyborze – zapraszamy do kontaktu!