Jeszcze jakiś czas temu, aby wykonać dobre zdjęcie, potrzebne były wiedza, doświadczenie i profesjonalny sprzęt fotograficzny. Dziś, dzięki technologii cyfrowej, tak naprawdę każdy z może w pewnym stopniu poczuć się profesjonalistą. Oprogramowanie automatycznie dostosowuje bowiem ustawienia aparatu do konkretnych warunków, dzięki czemu w większości przypadków fotografie prezentują się naprawdę nieźle. Warto jednak znać najważniejsze z tych parametrów. Dlaczego? Ręczne, umiejętne skonfigurowanie nierzadko pozwoli na znaczące „podkręcenie” obrazu. Sprawdzimy więc, co to jest ISO w aparacie i jak z niego korzystać.

Co to znaczy ISO?

Dawniej klisza, a obecnie matryca - choć ta druga technologia zdecydowanie dzisiaj dominuje, to jednak oba te rozwiązania wykorzystują tę samą właściwość – pokryte są światłoczułym materiałem. ISO określa właśnie ten parametr, a więc zdolność do „wyłapywania” światła przez matrycę lub kliszę. Niski jego poziom wbrew pozorom nie musi być najgorszy, natomiast wysoki najlepszy. Wszystko zależy przede wszystkim od warunków, w których wykonuje się zdjęcie.

W większości przypadków powinno się dążyć do tego, aby wartość tę ustawiać na możliwie najniższym poziomie. Przy dobrym oświetleniu i dużej czułości fotografia będzie po prostu prześwietlona. Parametr ten, zależnie od urządzenia cyfrowego, zaczyna się od:

  • 50,
  • 100,
  • lub 200.

Górna granica jest natomiast bardzo odległa i nieustannie się zmienia. Na przykład w aparacie Nikon D5 można ustawić nawet na ISO 102400, a w trybie rozszerzonym aż na 3280000. Do czego przydają się tak duże wartości?

Teoretycznie sprawdzają się dobrze przy mocno ograniczonych warunkach oświetleniowych. Niestety w wielu przypadkach przy pracy matrycy w takim trybie pojawiają się trudne do późniejszego zatuszowania szumy. Wysoka czułość ma jednak szerokie zastosowanie przy fotografowaniu ruchu. Uchwycenie dynamiki wymaga zastosowania możliwie najkrótszego czasu naświetlania, aby zdjęcie nie było rozmazane. Przy niskiej czułości matrycy na światło obraz byłby po prostu bardzo ciemny.

Przykładowe wartości ISO w aparacie

Dążenie do możliwie najniższego ustawienia czułości to absolutna podstawa, aby fotografie wyglądały tak naturalnie, jak tylko to możliwe. Minimalne 50, 100 czy 200 (zależnie od matrycy zastosowanej w aparacie) będzie wartością stosowaną najczęściej. Teoretycznie „cyfrówki” mogą same regulować się pod tym kątem. Automat nie jest jednak nieomylny i czasem dochodzi do sytuacji, w których czułość jest po prostu zbyt duża w stosunku do oświetlenia. Warto więc eksperymentować ręcznie. Oto kilka przykładów możliwych nastawień ISO:

  • 50-200 – plener podczas pięknego, bezchmurnego dnia,
  • 400 – plener, ale w cieniu,
  • do 800 – do dobrze oświetlonych pomieszczeń lub w plenerze późnym wieczorem/wcześnie rano,
  • do 1000 – głównie we wnętrzach przy gorszym oświetleniu,
  • do 1250 – do pleneru w bardzo pochmurny dzień,
  • do 1600 – wyłącznie do wnętrz i tylko przy minimalnym oświetleniu.

Wartości powyżej 1600 są już stosowane głównie wtedy, gdy ilość światła jest bardzo niska, ale z różnych powodów nie można użyć lampy błyskowej.

Przysłona a czas naświetlania – tabele to nie wszystko

Podkreślamy jednak, że powyższe wartości są tylko mocno uogólnionymi przykładami. Czułość matrycy należy odpowiednio zestroić z czasem otwarcia przesłony i migawki. Pomocna może być tutaj specjalna tabela naświetlań w fotografii lub tzw. trójkąt ekspozycji, które w przejrzysty sposób obrazują zależności pomiędzy różnymi nastawami. Żadne tabele nie zastąpią jednak własnego doświadczenia. Eksperymentowanie z ustawieniami to najlepszy sposób na to, aby dojść do perfekcji i robić piękne zdjęcia w każdych warunkach.

Wybierz nowoczesny sprzęt i eksperymentuj z ustawieniami ISO w aparacie

Jak widać, czułość matrycy to nie jedyny istotny parametr. Do tego przy robieniu profesjonalnych, zjawiskowych fotografii powinno się korzystać z wielu przydatnych akcesoriów. Wszystko, co będzie do tego potrzebne, można znaleźć w naszym sklepie internetowym. Mamy szeroki wybór nowoczesnego i funkcjonalnego sprzętu w przystępnych cenach. Zapraszamy!