Nowoczesne aparaty fotograficzne oferują z modelu na model coraz szerszy zakres regulacji czułości ISO. Fotograf ma także do wyboru równie szerokie spektrum czasów naświetlania – a wszystko po to, aby móc wykonać dobre zdjęcia nawet przy minimalnym dostępie do światła. Co jednak w sytuacji, gdy w kadrze jest zdecydowanie zbyt jasno? Szeroko otwarta przysłona lub krótkie naświetlanie nie zawsze są pożądane. Wtedy z pomocą przychodzą filtry szare ND. Czym są i kiedy mogą się przydać? Sprawdź już teraz – podpowiadamy!
Filtr szary – gdy intensywne światło w kadrze staje się problemem
Doskonałe doświetlenie kadru to teoretycznie idealna sytuacja dla każdego fotografa. Gdy światła jest dużo, łatwiej wykonać idealnie ostre zdjęcia o doskonałym odwzorowaniu barw. Zdarzają się jednak przypadki, w których jasność stanowi poważną barierę. Doskonałym tego przykładem jest fotografowanie zaćmienia Słońca. Nawet przy minimalnej czułości ISO oraz krótkim czasie otwarcia migawki zdjęcie może się prześwietlić.
To tylko przykład sytuacji, w której fotografowie mogą posiłkować się specjalnym, szarym filtrem. Ta niepozorna przesłona ma za zadanie ograniczyć ilość światła docierającego do obiektywu. Co bardzo istotne, jest ona skonstruowana w taki sposób, aby nie zaburzać naturalnej kolorystyki zdjęcia.
Filtr szary ND – poznaj najważniejsze parametry
Wybierając się do sklepu fotograficznego w poszukiwaniu takiego akcesorium, na pewno zauważysz, jak duży wybór oferuje rynek. To nie tylko różne konstrukcje, które dobierasz do własnych preferencji. Najważniejszym parametrem, na który musisz zwrócić uwagę, jest przepuszczalność światła (gęstość powierzchni). Określa się ją poprzez parametr ND, po którym występują różne wartości liczbowe - im wyższa jest to liczba, tym większą gęstość ma filtr, a więc może zatrzymać więcej światła.
Najmniejsza dostępna na rynku wartość to ND0.3, odpowiadająca przyciemnieniu zdjęcia o 2 podziałki przysłony. Wraz z kolejnymi gęstościami, przyciemnienie stopniowo zwiększa się co 1 działkę przysłony – ND0.6 „zabierze” ze zdjęcia 3 działki przysłony, a ND0.9 – 4 działki. Najciemniejszy, dostępny obecnie filtr szary ma wartość ND5.0 – najczęściej używa się go do fotografowania Słońca.
Warto też wspomnieć o tym, że powyższe oznaczenie nie jest jedynym, z jakim możesz się spotkać. Dużą popularnością cieszą się także oznaczenia w formie ND2x (odpowiednik ND0.3) – zostały wprowadzone jako forma uproszczenia zagadkowej wartości, jaką jest gęstość filtra. Oznaczenie parametru może być również pozbawione znaku „x” (ND2, ND4, ND8 itd.).
Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim pozwala fotografowi na wydłużanie czasu naświetlania. Ma to oczywiście wiele zalet, którym przyjrzymy się teraz bliżej.
Filtr szary – zastosowanie
Jak uchwycić dynamikę i ruch na obrazie przy bardzo dużym zaświetleniu? Przy słonecznym dniu manipulowanie ustawieniami ISO i czasem naświetlania może się nie sprawdzić. Do uchwycenia ruchu konieczne jest wydłużenie czasu otwarcia przesłony - to z kolei może spowodować prześwietlenie fotografii, nawet przy wyjątkowo niskiej czułości ISO. Nałożenie szarego filtra niweluje ten problem.
Na tym możliwości zastosowania się nie kończą. Fotografowie wykorzystują filtry szare do uwiecznienia między innymi:
- cieków wodnych, mórz lub wodospadów – nawet przy mocnym oświetleniu można uchwycić dynamikę wody,
- piorunów w czasie burzy – długi czas naświetlania umożliwi zarejestrowanie kilku wyładowań jednocześnie,
- tętniących życiem miast za dnia,
- zaćmień Słońca lub Księżyca.
To oczywiście tylko kilka przykładów wykorzystania tego akcesorium. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, wyobraźni oraz od tego, czy duże natężenie światła utrudnia wykonanie idealnego zdjęcia.
Jaki filtr szary sprawdzi się najlepiej?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – dobiera się je stosownie do panujących warunków. Najniższe wartości dobierane są przeważnie w celu poprawy ekspozycji zdjęć na standardowych czasach naświetlania, tak jak ND0.9 lub 1.2 – te będą najlepsze do codziennego użytku. Natomiast do zdjęć i nagrań w pełnym, ostrym słońcu potrzebne będą filtry zdecydowanie mocniejsze – ND1.8 lub więcej.
Jakość wykonania filtra szarego ND ma znaczenie
Odpowiednie metody produkcji oraz jakość materiałów mają kluczowe znaczenie dla skuteczności działania filtrów szarych. Niskiej klasy akcesoria utrudniają ustawienie ostrości obrazu, nadmiernie go przyciemniają i pogarszają odwzorowanie kolorów.
Zawsze powinieneś stawiać na produkty sprawdzone, od znanych i cenionych producent. Jeśli chcesz kupić wysokiej klasy filtr szary ND w dobrej cenie, zajrzyj do naszego sklepu internetowego Mitoya. Mamy szeroki wybór różnych akcesoriów fotograficznych, zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.