Zajmując się fotografią, mogłeś spotkać się z problemem niesatysfakcjonującej jasności zdjęć. Na ekranie aparatu wyglądały poprawnie, ale gdy wyświetliłeś je na komputerze, jakość barw pozostawiała wiele do życzenia? To problem wynikający często z niskiej klasy wyświetlaczy montowanych w sprzęcie fotograficznym. Takich sytuacji można jednak uniknąć, korzystając z monitora podglądowego. Wśród wielu jego funkcji znajduje się histogram, który w tym przypadku będzie bardzo pomocny. W artykule specjaliści naszego sklepu Mitoya wyjaśniają, czym jest oraz jak go interpretować – sprawdź!
Spis treści
Histogram, czyli co?
W znaczeniu ogólnym jest to pojęcie matematyczne, które opisuje sposób prezentacji rozkładu danych, a konkretniej zbioru wartości zmiennych. Ma szerokie zastosowanie w statystyce, natomiast w przypadku fotografii histogram wykorzystuje się go do uwidaczniania rozkładu jasności na zdjęciu.
Gdy włączysz go na monitorze podglądowym, zobaczysz wykres składający się z 256 słupków umieszczonych na osi poziomej. Jak tłumaczą specjaliści naszego sklepu Mitoya, każdy z nich reprezentuje poszczególne tony. Są rozłożone od najciemniejszych (pierwszy od lewej dotyczy czerni), do najjaśniejszych (ostatni to biel). Z kolei na osi pionowej znajdują się wartości określające liczbę pikseli danego odcienia występującą na obrazie.
Po co nam histogram w fotografii?
Wykresy te bardzo przydają się fotografom. Histogramy uwidaczniają, czy zdjęcie ma odpowiedni poziom jasności i kontrastu. Włączone na monitorze podglądowym przed jego wykonaniem, pomagają w odpowiednim ustawieniu parametrów fotografii. Z kolei w procesie obróbki ułatwiają skorygowanie:
-
cieni,
-
kontrastu,
-
poziomu ekspozycji.
Jak interpretować histogram i jak z niego korzystać?
Pierwsze spojrzenie na histogram może sprawiać wrażenie, że będzie on trudny w interpretacji. Jednak w rzeczywistości odczytywanie go jest intuicyjne. Niestety oprogramowanie większości aparatów nie pozwala na jego generowanie, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w monitor podglądowy, który oferuje taką możliwość. Godne polecenia jest urządzenie Feelworld F5 PRO V4, które sprosta oczekiwaniom zarówno fotografów amatorów, jak i profesjonalistów.
Jak wyjaśniają specjaliści naszego sklepu Mitoya, w teorii „poprawne” zdjęcie powinno mieć w miarę równomierną wysokość słupków na całej długości osi poziomej histogramu. Jednak w praktyce czasem celowo dąży się do odejścia od takiego rozkładu tonów, chcąc uzyskać na zdjęciu określony efekt.
O czym w takim razie świadczą odchyłki od powyższej teoretycznej normy? Wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się skupisko wysokich słupków. Korekta parametrów zdjęcia może być niezbędna, jeśli wykres na monitorze podglądowym jest:
-
przesunięty do lewej strony – duża ilość ciemnych pikseli, a więc fotografia jest niedoświetlona,
-
przesunięty do prawej strony – prześwietlenie zdjęcia (za dużo jasnych tonów),
-
skoncentrowany w jednym obszarze bardziej w środkowej części – zwykle oznacza za niski poziom kontrastu.
Jak rozumieć histogram RGB?
W technologii cyfrowej odcienie kolorów tworzone są poprzez mieszanie 3 podstawowych – czerwonego, zielonego i niebieskiego. Określa się je jako RGB, co jest skrótem od pierwszych liter anglojęzycznych nazw. Ich równomierne rozmieszczenie w obrębie całego zdjęcia jest równie istotne, jak dla opisywanych wcześniej tonów. Z tego powodu wyświetlony na monitorze podglądowym histogram można przekonwertować tak, aby pokazywał rozkład tych kolorów na zdjęciu.
Jak wyjaśniają specjaliści naszego sklepu Mitoya, zasada interpretacji wykresu jest w tym przypadku identyczna – dominacja jednej z tych barw może być niekorzystna dla jakości fotografii. Zwykle oznacza zbyt niską szczegółowość obrazu.
Chcesz wiedzieć więcej o fotografii? Odwiedź stronę mitoya.pl i sprawdź nasze poradniki!
Dzięki danym z tego wykresu łatwiej będzie Ci odpowiednio dobrać parametry robionego zdjęcia. W efekcie później jego obróbka zajmie mniej czasu. Warto więc zaopatrzyć się w monitor podglądowy, na którym możesz włączyć histogram. Ułatwia on pracę fotografowi również dlatego, że ma czytelniejszy i wyższej jakości ekran od tego montowanego w cyfrówkach. Urządzenia takie zamówisz w naszym sklepie Mitoya – sprawdź ofertę. Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami na tym blogu, gdzie znajdziesz wiele przydatnych poradników związanych z fotografią!