Wielu fotografów uważa, że aparat wraz z dobrym obiektywem w zupełności wystarczą do tego, aby móc robić w plenerze piękne zdjęcia. W dużej mierze jest to prawdą, jednak istnieje pewne akcesorium, które warto zawsze mieć pod ręką – filtr polaryzacyjny. Jest lekki, zajmuje niewiele miejsca i choć wygląda niepozornie, to w niektórych sytuacjach bardzo ułatwia wykonywanie fotografii. Zostań z nami, jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest, na jakiej zasadzie działa oraz dlaczego warto z niego korzystać. W artykule kwestie te wyjaśniają specjaliści sklepu Mitoya!

Czym jest filtr polaryzacyjny?

Jak już wspominaliśmy, z wyglądu jest to niepozorne, okrągłe akcesorium nakręcane bezpośrednio na obiektyw aparatu fotograficznego. Z tego powodu może mieć różną średnicę, np. 67 mm czy 77 mm, którą należy dobrać pod kątem wielkości optyki. Głównym jego elementem jest soczewka – wykonana z tworzywa sztucznego lub szkła i osadzona w ramce składającej się z dwóch pierścieni. Filtr ten przepuszcza wybrane fale świetlne ustawione w konkretnej płaszczyźnie, natomiast pozostałe pochłania.

Właściwość ta jest bardzo przydatna w fotografii, gdyż dzięki niej można robić zdjęcia:

  • pozbawione niekorzystnych odbić na niemetalicznych powierzchniach,

  • z lepszym nasyceniem barw,

  • z poprawionym kontrastem w przypadku kadrów, na których znajduje się niebo – zarówno czyste, jak i zachmurzone.

Co bardzo istotne, kołowe filtry polaryzacyjne wykorzystywane w fotografii cechuje brak negatywnego wpływu na jakość zdjęć. W praktyce są akcesoriami, dzięki którym można uzyskać efekty niemożliwe do osiągnięcia w procesie postprodukcji.

Jak działa filtr polaryzacyjny w teorii?

Aby zrozumieć działanie tego akcesorium, musisz przede wszystkim wiedzieć, czym jest światło. To fala elektromagnetyczna, która rozchodzi się w różnych, całkowicie przypadkowych kierunkach. Oznacza to, że jest nieuporządkowana, a więc niespolaryzowana. Dopiero po odbiciu od dowolnej powierzchni następuje jej polaryzacja. Opisywany filtr polaryzacyjny przepuszcza lub blokuje tylko te już spolaryzowane, rozchodzące się w jednej płaszczyźnie fale.

Jak działa filtr polaryzacyjny w praktyce?

Biorąc pod uwagę praktyczne wykorzystanie filtra polaryzacyjnego, musisz mieć świadomość tego, że w fotografii używa się go do pochłaniania światła już spolaryzowanego. Służy do redukcji fal świetlnych odbitych od różnych powierzchni (np. lustra wody czy chmur), a więc uporządkowanych. Dzięki temu na zdjęciach można zobaczyć nieco inne kolory w stosunku do tego, czego doświadczamy, oglądając dany kadr na żywo.

Intensywność polaryzacji zależna jest przede wszystkim od tego, jaki jest kąt pomiędzy kierunkiem ustawienia obiektywu a płaszczyzną wpadającego do niego światła. Najlepsze efekty uzyskuje się w momencie, gdy wynosi on około 90 stopni. Dodatkowo można je wzmacniać lub osłabiać poprzez przekręcanie filtra polaryzacyjnego. Na akcesorium powinna być zaznaczona tzw. pozycja neutralna, czyli taka, dla której całkowicie znika jego wpływ na kolorystykę zdjęć.

Kiedy najlepiej go stosować?

Powinieneś zabrać ze sobą filtr polaryzacyjny zawsze wtedy, gdy wybierasz się w plener w celu fotografowania krajobrazów. Pozwala pozbyć się odblasków czy podnieść kontrast m.in. podczas uwieczniania:

  • kadrów z niebem w tle,

  • roślinności,

  • miejsc z błyszczącymi powierzchniami niemetalicznymi.

Oprócz tego akcesorium jest chętnie wykorzystywane w fotografii produktowej. Redukuje niepożądane refleksy świetlne, dzięki czemu dobrze sprawdza się przy fotografowaniu m.in. sprzętu AGD.

Filtr polaryzacyjny? Wybierz go ze strony mitoya.pl!

Jak widzisz, akcesorium to bardzo przydaje się zarówno podczas robienia zdjęć w plenerze, jak i w studio, dlatego powinno znaleźć się na podstawowym wyposażeniu każdego fotografa. Jeśli chcesz się w nie zaopatrzyć, najlepiej już teraz skorzystaj z oferty naszego sklepu internetowego Mitoya. Kupisz tutaj okrągły filtr polaryzacyjny w wielu średnicach, w tym m.in. 67 i 77 mm, a więc z łatwością dopasujesz go do posiadanego obiektywu. Sprzedajemy także wiele innych produktów przydatnych podczas robienia zdjęć, w tym lampy, statywy czy modyfikatory światła – zajrzyj na stronę i zapoznaj się z całym asortymentem!