Kategorie blog
Promocje
[WYPRZEDAŻ] Lampa LED Yongnuo YN-600 AIR PRO 5600K
[WYPRZEDAŻ] Lampa LED Yongnuo YN-600 AIR PRO 5600K
339,00 zł 271,20 zł
szt.
Lampa diodowa LED Ulanzi VIJIM VL196 2500-9000K + RGB
Lampa diodowa LED Ulanzi VIJIM VL196 2500-9000K + RGB
305,00 zł 289,75 zł
szt.
Lampa diodowa LED Ulanzi VL200 2500-9000K
Lampa diodowa LED Ulanzi VL200 2500-9000K
209,00 zł 194,37 zł
szt.
[PRODUKT ZE ZWROTU] Lampa pierścieniowa LED RING YN-808 3200-5600K
[PRODUKT ZE ZWROTU] Lampa pierścieniowa LED RING YN-808 3200-5600K
645,00 zł 580,50 zł
Niezbędnik fotografa krajobrazowego – zobacz, co musisz wiedzieć!
Niezbędnik fotografa krajobrazowego – zobacz, co musisz wiedzieć!

Piękno otaczającego nas świata zachęca do zajmowania się fotografią krajobrazową. Może to stać się ciekawym hobby i świetną opcją na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jednak zanim zabierzesz się za uwiecznianie krajobrazów, musisz odpowiednio się do tego przygotować. W tym artykule znajdziesz garść cennych wskazówek ułatwiających robienie zjawiskowych zdjęć. Opisujemy w nim także obiektywy i zestawy filtrów, w które powinieneś się wyposażyć – zapraszamy do lektury!

Czym fotografia krajobrazowa różni się od portretowej?

Na początek warto wyjaśnić, co odróżnia fotografię krajobrazową od portretowej. Portrety zwykle wykonuje się w orientacji pionowej, natomiast krajobrazy – w poziomej. Na pierwszym rodzaju zdjęć staramy się ukazać głównie postać – jej otoczenie stanowi tylko tło. Celem drugiego typu fotografii jest możliwie dokładne pokazanie wszystkiego, co widzimy.

Różnice te prowadzą do odmiennych ustawień parametrów pracy aparatów. Z tego powodu sprzęt fotograficzny zwykle pozwala na zastosowanie trybów predefiniowanych – portretowego oraz krajobrazowego. W pierwszym nacisk kładziony jest na dobre oświetlenie uwiecznianej postaci przy jednoczesnym zachowaniu małej głębi ostrości, a w drugim na to, aby wszystkie plany znalazły się w polu ostrości.

Korzystanie z powyższej opcji ułatwi Ci robienie dobrych zdjęć krajobrazu, ale pamiętaj także o tym, aby:

  • odpowiednio dobierać kadr, unikając miejsc, w których występuje zbyt duże nagromadzenie elementów,

  • kontrolować ostrość – musisz mieć ograniczone zaufanie do autofocusa,

  • unikać zapisu zdjęć w stratnych formatach – najlepiej wybrać RAW,

  • robić fotografie przy dobrym oświetleniu naturalnym.

Wiedza to dopiero połowa sukcesu, gdyż do fotografowania krajobrazów potrzebujesz jeszcze kilku akcesoriów. Polecamy zaopatrzyć się w:

  • zestaw obiektywów,

  • filtry polaryzacyjne i połówkowe szare,

  • torbę lub plecak do przenoszenia wyposażenia.

Najlepszy obiektyw do fotografowania krajobrazu

Musisz mieć świadomość tego, że nie istnieje uniwersalna optyka do aparatów, dzięki której zrobisz piękne zdjęcia krajobrazów w każdych warunkach. Rekomendujemy jednak zabrać ze sobą w plener zarówno obiektyw szerokokątny, jak i model o dłuższej ogniskowej.

Dodatkowo w zestawie z Twoim sprzętem fotograficznym powinien znaleźć się obiektyw 50 mm. Co w nim takiego niezwykłego? Jego kąty widzenia są zbliżone do możliwości ludzkiego oka. Ma szerokie zastosowanie w fotografii portretowej, ale może Ci się przydać również w plenerze. Dobrze sprawdza się przy robieniu zdjęć architektury.

Filtry polaryzacyjne i połówkowe

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia osoby zajmującej się fotografią krajobrazową są polaryzacyjne filtry do obiektywów. Jakie mają zastosowanie? Używając ich, możesz m.in.:

  • przyciemnić błękit nieba,

  • zwiększyć intensywność kolorów,

  • zredukować refleksy pochodzące od wody i większości odbijających światło powierzchni.

W plenerze przydadzą Ci się także filtry szare połówkowe. Często zdarzają się sytuacje, w których kadr jest bardzo nierównomiernie oświetlony – np. ciemny dół i mocno rozświetlone niebo. Montując to akcesorium na optyce aparatu fotograficznego, skompensujesz zbyt dużą rozpiętość tonalną scenerii.

Zabierz więc ze sobą cały zestaw filtrów do obiektów – jak widzisz, bardzo się przydają w trudnych sytuacjach.

Torba lub plecak – żeby mieć wszystko pod ręką

Ponieważ fotografia krajobrazowa wiąże się z podróżowaniem, ważne zastosowanie mają torby fotograficzne lub plecaki. Dzięki nim przenoszenie całego wyposażenia będzie wygodniejsze. Zmieścisz tam obiektywy, zestawy filtrów, aparat i inne rzeczy, w tym profesjonalny statyw, który także powinieneś zabrać. Dodatkowo Twój sprzęt będzie zabezpieczony przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.

Ruszaj na podbój natury!

Trzymając się powyższych wskazówek, możesz spokojnie ruszać w teren, aby zająć się fotografią krajobrazową. Jeśli musisz wyposażyć się w sprzęt fotograficzny, skorzystaj z oferty naszego sklepu Mitoya. Znajdziesz u nas m.in. obiektywy szerokokątne oraz standardowe, 50 mm. Sprzedajemy też całe zestawy filtrów i wiele innych artykułów potrzebnych do wykonywania zdjęć plenerowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium