Chcesz w każdych warunkach mieć pewność uzyskania idealnie ostrego zdjęcia? Dobra stabilizacja obrazu w aparacie to często za mało. Podstawowym wyposażeniem każdego fotografa, zarówno profesjonalisty, jak i amatora jest statyw. Jeśli planujesz jego zakup, powinieneś zastanowić się nad dedykowanymi dla niego akcesoriami. Dzisiaj podpowiemy, co warto dokupić – sprawdź już teraz!

Statyw fotograficzny – co do niego dokupić?

Teoretycznie w warunkach terenowych statyw można zrobić dosłownie ze wszystkiego. Ustawienie aparatu na dużym kamieniu, plecaku lub dachu samochodu – to tylko przykłady możliwości ustabilizowania zdjęcia. Nic jednak nie zastąpi profesjonalnego, solidnego i dobrze zaprojektowanego statywu. Jeśli często korzystasz z tego akcesorium, na pewno będziesz zainteresowany dodatkowymi elementami wyposażenia. Można je podzielić na 3 główne grupy:

  • akcesoria transportowe,
  • elementy poprawiające stabilność statywu,
  • wyposażenie zwiększające funkcjonalność podpory aparatu.

Wygodny transport statywu fotograficznego

Dostępne na rynku konstrukcje są wyjątkowo zmyślne. Statyw można złożyć do kompaktowej formy, a następnie naprawdę sprawnie go rozstawić. Niewielkie rozmiary nie oznaczają jednak, że jest to produkt lekki, który wygodnie nosi się pod przysłowiową pachą. Jeśli jesteś miłośnikiem uwieczniania krajobrazów, nierzadko wędrujesz ze swoim sprzętem wiele kilometrów. Oczywiście to tylko przykład sytuacji, w której przydadzą się akcesoria transportowe.

Rynek oferuje wiele ciekawych rozwiązań tego typu. Najlepszym wyposażeniem dla fotografów na pewno będą plecaki. Z pozoru wyglądają standardowo, ale producenci zaopatrują je w specjalne uchwyty do statywów. Ich zaletą jest fakt, że zapewniają mnóstwo wolnej przestrzeni. Możesz w nich również transportować obiektywy, filtry, lampy błyskowe i wszystko, co wykorzystujesz w pracy.

Rynek oferuje wiele ciekawych rozwiązań tego typu. Najlepszym wyposażeniem dla fotografów na pewno będą plecaki. Z pozoru wyglądają standardowo, ale producenci zaopatrują je w specjalne uchwyty do statywów. Ich zaletą jest fakt, że zapewniają mnóstwo wolnej przestrzeni. Możesz w nich również transportować obiektywy, filtry, lampy błyskowe i wszystko, co wykorzystujesz w pracy.

Akcesoria do jeszcze lepszej stabilizacji obrazu

Nowoczesny statyw jest zazwyczaj wykonany z bardzo lekkich materiałów. To na pewno ułatwia transport, ale czasem generuje pewne problemy. Jeśli podstawa i sam aparat nie ważą zbyt wiele, często wystarczy nieco mocniejszy podmuch wiatru, aby zestaw zaczął się trząść. W skrajnych przypadkach całość może się nawet przewrócić. Tutaj z pomocą przychodzą dodatkowe akcesoria poprawiające stabilność. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • worki obciążające,
  • kolce,
  • stopki do nóg.

Worek to dodatkowa masa, którą można powiesić na statywie lub położyć ją na jednej z nóg. Przy wyborze pamiętaj, aby postawić na akcesoria oferujące jak najwięcej opcji montażowych. Na rynku spotkasz produkty przystosowane do wypełniania wodą, piaskiem bądź żwirem.

Kolce są niezastąpione na otwartej przestrzeni, w miejscach o niestabilnym podłożu. Wkręca się je bezpośrednio do podstawy nóżek statywu. Wbite w ziemię, uniemożliwiają przesunięcie całego zestawu przez wiatr. Jednocześnie dzięki nim można ustawić podpórkę do aparatu na pochyłym terenie.

Stopki natomiast wykorzystuje się najczęściej w pomieszczeniach. Są one wykonane z gumy i zazwyczaj mocowane do nóg statywu za pomocą śruby. Dzięki nim wspornik aparatu nie będzie się ślizgać po gładkiej podłodze, np. wyłożonej płytkami ceramicznymi lub panelami.

Pamiętaj, aby podczas zakupu kolców lub stopek zwrócić uwagę na element montażowy. Jego rozmiar i rodzaj musisz dopasować do swojego statywu.

Akcesoria zwiększające funkcjonalność statywów

Na koniec kilka pozornie drobnych, ale często bardzo przydatnych elementów wyposażenia fotografa. W czasie robienia zdjęć mogą Ci się przydać między innymi:

  • dodatkowe uchwyty pod głowice,
  • ramię montażowe pod akcesoria do aparatu,
  • specjalne adaptery głowic.

Choć zabrzmi to przewrotnie, statyw nie musi być jedynie statycznym elementem wyposażenia. Zaopatrując się w specjalną rączkę, możesz zrobić z niego prosty, mobilny wysięgnik. Akcesorium to jest chętnie wybierane przez osoby zajmujące się kręceniem filmów. Uchwyt ułatwia również przenoszenie całego zestawu, a więc szybciej można zmienić kadr dla zdjęcia.

Ramię montażowe przydaje się wtedy, gdy często korzystasz np. z dodatkowych lamp błyskowych lub oświetlenia LED. Wkręcone w głowicę tworzy dodatkowe punkty montażowe dla różnych elementów wyposażenia.

W adapter powinieneś zaopatrzyć się wtedy, gdy wykorzystujesz kilka aparatów o różnych standardach punktów montażowych. Dzięki niepozornej wkrętce możesz używać ich zamiennie, bez konieczności wymieniania za każdym razem głowicy.

Dopasuj akcesoria do statywu pod własne potrzeby

Chcesz być przygotowanym na robienie idealnie ostrych zdjęć w każdych warunkach? Już teraz zajrzyj do sklepu internetowego Mitoya.pl i skorzystaj z naszej oferty. Znajdziesz szeroki wybór najlepszych na rynku akcesoriów fotograficznych od renomowanych producentów. Oferujemy swoje wparcie przy wyborze i gwarantujemy najwyższą jakość produktów.