Zapewne większość osób zgodzi się z tym, że wiosna to najpiękniejsza pora roku. Przyroda budzi się wtedy do życia, a ludzie wychodzą z zimowego letargu i chętniej spędzają czas na świeżym powietrzu. To idealny moment na to, aby wziąć do ręki aparat ze statywem, spakować do torby lub plecaka cały sprzęt fotograficzny i ruszyć w plener. Szukasz inspiracji na wiosenne fotografie? W tym artykule przedstawiamy 3 pomysły na spektakularne zdjęcia. Podpowiadamy w nim także, jak przygotować się do ich wykonywania – zapraszamy do lektury!

Fotografowanie wiosną – na co musisz być przygotowany?

Planując fotografowanie wiosną w plenerze, przygotuj się na mnóstwo słońca i konieczność radzenia sobie z tzw. blikami, czyli odbiciami światła na soczewce obiektywu. Do tego dochodzą refleksy świetlne na metalicznych przedmiotach. Jeśli chcesz ich uniknąć, miej pod ręką filtry, np. filtr polaryzacyjny lub szary.

Wiosna to oczywiście czas, w którym przyroda budzi się do życia. Już na jej wczesnym etapie możemy podziwiać np. przepiękne przebiśniegi i krokusy. Jest to świetny moment na makrofotografię, a więc warto zabrać ze sobą odpowiedni obiektyw.

Aby Twoja torba na sprzęt fotograficzny była kompletna, zapakuj do niej statyw. Pozwoli Ci stabilnie zamocować aparat, co będzie niezbędne do uwieczniania krajobrazów lub robienia zdjęć makro. Jeśli chcesz dużo podróżować, polecamy zamiast torby wybrać plecak, który zmieści całe wyposażenie.

Słoneczne portrety plenerowe

Zimą fotografowie muszą radzić sobie z niedostatecznym oświetleniem naturalnym. Wiosną sytuacja ta się zmienia i światła nierzadko jest nawet więcej niż potrzeba. Przy odrobinie inwencji możesz je jednak kreatywnie wykorzystać. Spróbuj fotografowania niezgodnie ze sztuką – pod słońce. Umiejętnie umieszczając je w kadrze i eksperymentując z blikami na optyce aparatu fotograficznego, uzyskasz ciekawe efekty.

Oprócz tego pamiętaj, że okres wiosenny jest bogaty w kolory, które są świetnie nasycone. Wykorzystaj to, ukazując kolorową naturę z różnych perspektyw. Jeśli chcesz uzyskać idealną ostrość fotografii, wykorzystaj statyw do aparatu. Dodatkowo użyj też filtrów polaryzacyjnych o odpowiedniej średnicy, aby niwelować refleksy.

 

Wiosenna makrofotografia

Wielobarwne motyle na łąkach, mrówki albo buszujące w kwiatach pszczoły – wiosenna natura w skali makro jest wyjątkowo piękna! Jej uchwycenie to kolejny ciekawy pomysł na plenerowe fotografie. Dziś często nawet stosunkowo proste aparaty kompaktowe umożliwiają zrobienie ostrego zdjęcia małego obiektu, znajdującego się blisko obiektywu. Oczywiście, jeśli masz lustrzankę, do torby lub plecaka ze sprzętem powinieneś spakować obiektyw do makrofotografii.

Pamiętaj, że do ukazania najdrobniejszych szczegółów na zdjęciu makro konieczne jest uzyskanie idealnej ostrości. Optyczna stabilizacja obrazu jest coraz lepsza, ale najlepsze efekty gwarantuje statyw fotograficzny.

Filtr polaryzacyjny do zdjęć w ciągu dnia

W okresie zimowym pora złotej godziny jest wyjątkowo niekorzystna, przez co ciężko ją wykorzystać. Zmienia się to wiosną, kiedy to nawet już w marcu wypada w okolicach 17, a więc w czasie, gdy większość z nas jest już po pracy. W efekcie masz kolejny pomysł na uwiecznianie wiosny. Idź z aparatem w plener późnym popołudniem i fotografuj krajobrazy w złotym blasku słońca.

Oprócz statywu mogą Ci się przydać okrągłe filtry polaryzacyjne, które zawsze warto mieć w plecaku lub torbie ze sprzętem fotograficznym. Akcesoria te służą przede wszystkim do:

  • redukowania refleksów świetlnych na metalicznych powierzchniach,

  • poprawiania kontrastu,

  • uwydatnienia błękitu nieba.

W plenerze przydają się także filtry szare ND. Jeśli chcesz zaciemnić tylko część kadru, możesz użyć ich połówkowych wersji.

Czas na wiosenne fotografowanie!

Jak widzisz, wiosna przynosi mnóstwo ciekawych pomysłów na fotografowanie w plenerze. Nie pozostaje Ci więc nic innego, jak zabrać ze sobą torbę lub plecak na aparat i statyw, a następnie ruszyć na wycieczkę. Wcześniej jednak zaopatrz się w odpowiednie akcesoria, które znajdziesz w naszym sklepie. Mamy szeroki wybór nowoczesnego sprzętu fotograficznego. Kupisz u nas też m.in. okrągłe filtry polaryzacyjne, szare, ochronne UV i wiele więcej!