Stoisz przed zadaniem przygotowania studia nagraniowego? Niezależnie od tego, czy chcesz w tym celu wykorzystać przestrzeń dostępną w domu, czy np. wynajmujesz pomieszczenie, zawsze musisz zadbać o odpowiednie wyposażenie tego miejsca. Podstawą są m.in. mikrofony do filmowania, statywy do kamery, lampy LED, tła filmowe i monitory podglądowe. Skorzystaj z porad ekspertów i poznaj wszystkie potrzebne akcesoria. Sprawdź, czym kierować się przy ich wyborze!

Profesjonalne studio do filmowania – co będzie potrzebne?

Zaczniemy od przygotowania profesjonalnego studia nagraniowego, czyli takiego, które wykorzystuje się np. do filmowania materiałów reklamowych. Podstawą jest duża ilość wolnej przestrzeni. My jednak skupimy się na sprzęcie, biorąc pod uwagę niezbędne w takim miejscu akcesoria do filmowania.

Zakupy powinieneś zacząć od osprzętu ułatwiającego filmowanie oraz akcesoriów do przygotowania kadru, czyli tła i oświetlenia, np. lamp LED.

Niezbędne akcesoria filmowe

Zakup dobrej jakości sprzętu nagrywającego to podstawa, ale musisz jeszcze dobrać do niego akcesoria filmowe. Przyda Ci się przede wszystkim:

  • statyw do kamery – wybierz model cechujący się dużą stabilnością, dzięki którym ograniczysz ryzyko zarejestrowania poruszonego, rozmazanego obrazu,
  • głowica – zwróć uwagę na maksymalne obciążenie i wybierz model z odpowiednim zapasem, gdybyś w przyszłości zdecydował się na cięższy sprzęt do filmowania,
  • monitor poglądowy – jest niezbędny, jeśli chcesz uniknąć błędów związanych np. z przygotowaniem kadru czy nieostrymi nagraniami i, co za tym idzie, konieczności ich powtarzania,
  • mikrofon filmowy – ma inna konstrukcję niż mikrofony studyjne czy estradowe. Poszczególne modele różnią się m.in. charakterystyką kierunkową czy tym, z jakimi urządzeniami współpracują. Musisz zatem dopasować go m.in. do sprzętu, którego używasz, warunków pracy oraz tego, co planujesz nagrywać.

Oświetlenie i tło filmowe do studia nagraniowego

Jakość nagrywanych materiałów filmowych jest w dużej mierze uzależniona od prawidłowego oświetlenia kadru. Z tego powodu podstawą wyposażenia studia nagraniowego jest dobre źródło światła, którym może być m.in.:

i wiele więcej. Nie wiesz, co będzie najlepsze do filmowania? Skorzystaj z porad ekspertów ze sklepu fotograficznego Mitoya. Szczegółowe informacje o rodzajach oświetlenia znajdziesz na naszym blogu!

Bardzo ważny jest także odpowiedni dobór zasilaczy do urządzeń takich jak kamery, lampy oraz monitory podglądowe. Pamiętaj, że pracujesz w studio, więc nie musisz polegać na bateriach i akumulatorkach. Zasilanie sieciowe gwarantuje ciągłość pracy, a do tego oszczędza Twój czas, który poświęcałbyś na ładowanie sprzętu.

Kolejnym ważnym elementem jest tło filmowe. Odpowiednio dobrane tło gwarantuje dobry kontrast oraz nasycenie kolorów. Dodatkowo ich powierzchnia niweluje ryzyko wystąpienia niekorzystnych refleksów. Polecamy wybieranie profesjonalnych akcesoriów fotograficznych i filmowych. Do wyboru masz m.in. modele polipropylenowe oraz kartonowe, które są dostępne w różnych kolorach i rozmiarach.

Akcesoria do filmowania w domowym studio

Urządzasz studio nagraniowe w domu lub mieszkaniu? Potrzebne Ci będą podobne akcesoria, czyli m.in. statywy do kamery, głowice, mikrofony filmowe oraz monitory podglądowe. Różnice pomiędzy wyposażeniem do profesjonalnego i domowego studia pojawiają się głównie w przypadku światła. Łączenie jego domowego źródła z np. profesjonalnymi lampami LED może być problematyczne. Jeśli chcesz wykorzystać do filmowania oświetlenie już zamontowane w pomieszczeniu, wymień żarówki na modele generujące światło o temperaturze zbliżonej do światła naturalnego (5500 K) oraz o wysokim współczynniku Ra lub CRI.

W przypadku wyboru tła filmowego unikaj jaskrawych barw. Jeśli zostanie zastosowane w niewielkim pomieszczeniu, może powodować powstawanie przebarwień na nagraniu. Dobrym pomysłem jest nagrywanie w pokoju o neutralnym kolorze ścian – najlepiej białym lub szarym.

Stawiaj na wysokiej jakości akcesoria filmowe!

Chcesz, aby praca w studio nagraniowym była komfortowa? Stawiaj na wysokiej jakości akcesoria do nagrywania wideo. Zamów je już dziś w naszym sklepie Mitoya! Znajdziesz tu wiele rodzajów mikrofonów filmowych, teł, lamp LED, statywów do kamer, monitorów podglądowych i innych artykułów potrzebnych do filmowania. Skontaktuj się ze specjalistami – pomożemy Ci w dopasowaniu sprzętu do potrzeb!