Promienie słoneczne są ważnym sprzymierzeńcem fotografa. Zdjęcia w naturalnym oświetleniu wyglądają najlepiej i cechują się m.in. doskonałym nasyceniem i wiernym odwzorowaniem kolorów. Zdarzają się jednak momenty, w których słońca jest za dużo, co prowadzi do tworzenia się na fotografii zbyt ostrych cieni. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby poradzić sobie w takiej sytuacji. Wystarczy znać odpowiednie triki i mieć pod ręką takie akcesoria, jak blendy, filtry szare oraz polaryzacyjne i… reporterskie lampy błyskowe. Jak je wykorzystać? Dowiesz się tego z poniższego artykułu – skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Czy robienie zdjęć w słońcu to błąd?

Jeśli choć trochę interesujesz się fotografią, zapewne nieraz spotkałeś się z opiniami, żeby w słoneczne dni unikać robienia zdjęć w okolicach południa. Zazwyczaj poleca się poranki lub wieczory, szczególnie porę tzw. złotej godziny. Czy w takim razie fotografowanie w pełnym słońcu jest błędem? Zdecydowanie nie, ale do takich warunków musisz się odpowiednio przygotować.

Będziesz musiał nieco zmodyfikować naturalne oświetlenie, do czego przyda Ci się:

Blenda – kontroluj światło!

Jeśli chcesz w pełnym słońcu robić zdjęcia portretowe, z pewnością bardzo pomocna będzie blenda. Dzięki niej fotografia zostanie pozbawiona zbyt intensywnych cieni, np. na twarzy uwiecznianej osoby. Akcesorium to, wyposażone w srebrną powłokę, odbija światło i w pewnym sensie działa jak reporterska lampa błyskowa. W zależności od zastosowanej powierzchni blenda może delikatnie ocieplać lub ochładzać barwę światła. Wersja srebrna nieco ochłodzi światło, natomiast biała nie wpłynie na jego kolor.

Ciekawy efekty daje złota powierzchnia blendy pozwala podkreślić opaleniznę. Jest jeszcze model z czarną powłoką, która pochłania światło, umożliwiając m.in. odcinanie niepożądanych refleksów na fotografiach. Tego typu akcesoria są dostępne w różnych kształtach i mają elastyczny stelaż – po złożeniu zajmują niewiele miejsca i łatwo je przenosić. Blendy do zdjęć możesz umieszczać np. na statywie lub trzymać w dłoni.

Filtr polaryzacyjny i szary

Jeśli fotografujesz krajobrazy czy architekturę w pełnym słońcu, możesz spotkać się z niekorzystnymi refleksami widocznymi na zdjęciach. Do ich usunięcia wykorzystaj filtry polaryzacyjne. Zazwyczaj są one nakręcane na obiektyw. Niwelują odbicia światła od wszelkich powierzchni niemetalicznych, a więc np. wody czy szkła. Dodatkowo w pewnym stopniu nasycają kolory, które stają się dzięki temu żywsze.

Z kolei jeżeli chcesz zmniejszyć intensywność światła padającego na matrycę aparatu, zastosuj szarą wersję tych akcesoriów. Dzięki temu będziesz mógł m.in. wydłużyć czas otwarcia migawki. Zwróć uwagę na wartość ND, która określa gęstość powłoki – przekłada się to na intensywność przyciemnienia.

Kupując powyższe produkty, pamiętaj także o średnicy, którą należy dopasować do obiektywu. Na rynku znajdziesz filtr polaryzacyjny oraz szary mający średnicę m.in. 58 mm, 67 mm czy 72 mm.

Lampy reporterskie

Na koniec wyposażenie fotograficzne, które być może mocno Cię zaskoczyło. Reporterskie lampy błyskowe kojarzą się ze sprzętem wykorzystywanym w warunkach niedostatecznego oświetlenia. Jednak okazuje się, że doskonale sprawdzą się także podczas robienia zdjęć w pełnym słońcu.

Sprawdzą się w sytuacjach, w których blendy nie są wystarczające – wykorzystasz je więc do doświetlenia kadru w celu zniwelowania bardzo ostrych cieni na fotografii. W plenerze zwykle najlepiej sprawdzają się niewielkie lampy reporterskie mocowane do gorącej stopki aparatu. Oczywiście możesz także wyposażyć się w wersje studyjne, do umieszczenia na statywie, zarówno błyskowe, jak i światła stałego, choć będzie to zdecydowanie mniej wygodne rozwiązanie podczas fotografowania na zewnątrz.

Wypróbuj nasze porady

Bogatszy o powyższą wiedzę, możesz już ruszać w plener i w pełnym słońcu szlifować swoje umiejętności robienia fotografii. Oczywiście najpierw powinieneś wyposażyć się w opisane wcześniej akcesoria. W tym celu skorzystaj z oferty naszego sklepu internetowego Mitoya! Sprzedajemy m.in. blendy do zdjęć, filtry polaryzacyjne oraz szare i różnego rodzaju lampy, w tym błyskowe reporterskie. Mamy wszystko, co będzie Ci potrzebne do fotografowania – zapraszamy do zakupów!