Choć krajobrazy towarzyszące śnieżnej zimie zapierają dech w piersiach, tak do ich uwieczniania może zniechęcać nieprzyjemna pogoda. Trzaskający mróz stanowi duże wyzwanie zarówno dla fotografa, jak i używanych przez niego urządzeń. Do tego mało jest dni, w których można liczyć na dobre, naturalne oświetlenie. Jednak, zamiast traktować okres zimowy jako czas odpoczynku, zajmij się fotografią w domu! Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka inspiracji. Poznaj pomysły na kreatywne zdjęcia w mieszkaniu i sprawdź, co oprócz dobrych obiektywów jest potrzebne do ich wykonania.

Za oknem brzydka pogoda? Czas na domowe fotografowanie!

Czy wiesz, że dobry fotograf jest w stanie znaleźć inspirację do robienia zdjęć w praktycznie każdym miejscu? Twoje mieszkanie to skarbnica przykuwających wzrok kolorów, kształtów i symetrii, które z pewnością zachęcą Cię do fotografowania. Musisz jedynie dobrze się rozejrzeć!

Dom to również doskonałe miejsce do fotografii portretowej i to na niej skupimy się w tym artykule. Gdy za oknem brzydka pogoda, skieruj obiektyw aparatu na siebie lub najbliższych. Możesz robić zdjęcia pozowane, eksperymentując ze światłem, cieniami i tłem. Specjaliści sklepu Mitoya z Warszawy polecają również fotografowanie życia codziennego. To doskonały sposób na uwiecznianie emocji, a przy okazji świetna zabawa!

 

Naturalnie, zanim zabierzesz się do pracy, powinieneś wyposażyć się w dodatkowy sprzęt, taki jak:

 

Portrety w mieszkaniu – korzystaj z naturalnego światła

Jeśli masz taką możliwość, robiąc portrety w mieszkaniu, wykorzystuj naturalne światło.

 

Aby zrobić ciekawą fotografię, możesz m.in.:

  • posłużyć się oknem – zrób zdjęcia wewnątrz domu w jego pobliżu, na zewnątrz lub nawet ukazujące odbicie na szybie,

  • eksperymentować z cieniami rzucanymi przez ludzi i przedmioty skąpane w promieniach słońca,

  • fotografować postać pod światło – w takim oświetleniu uwieczniana osoba będzie niemal czarna, natomiast jej kontury – jasne.

 

Pamiętaj, że w fotografii portretowej możesz wspierać się blendami. Akcesoria te pozwalają na odbicie światła i doświetlenie zacienionych obszarów, a także niewielką korektę temperatury barwowej światła, zarówno naturalnego, jak i sztucznego. 

Pamiętaj o podstawowych zasadach kompozycji

Jeśli chcesz tworzyć przyciągające wzrok fotografie w domu, stosuj się do podstawowych zasad kompozycji. Biorąc do ręki aparat z obiektywem, przede wszystkim pamiętaj o regule trójpodziału. Zadbaj o to, aby najważniejsze rzeczy znajdowały się w tzw. mocnych punktach kompozycji.

 

Oprócz tego powinieneś:

  • zwrócić uwagę na otoczenie, aby elementy na drugim planie nie odciągały wzroku od fotografowanego obiektu – w razie potrzeby możesz wykorzystać jednolite tło fotograficzne,

  • zadbać o prostotę kadrów,

  • wykorzystywać odpowiednią kompozycję, np. regułę trójpodziału, linie prowadzące czy geometryczność.

 

 

Fotografuj codzienność

Brakuje Ci inspiracji na fotografowanie w domu?

 

Zacznij robić zdjęcia:

  • ulubionych posiłków, tworząc nawet rozbudowaną fotorelację z ich przygotowywania,

  • zakątków mieszkania, w których chętnie spędzasz wolny czas,

  • widoków za oknem – dobrym pomysłem będzie zrobienie animacji poklatkowej, pozwalającej w ciekawy sposób pokazać zmieniające się otoczenie.

 

Eksperymentuj z naturalnym lub sztucznym oświetleniem, cieniami i ustawieniami sprzętu fotograficznego. To najlepszy sposób na to, aby pokazywać na fotografiach znane rzeczy z zupełnie innej perspektywy!

 

Zima nie musi być czasem odpoczynku od fotografowania!

Jak widzisz, wystarczy tylko odrobina kreatywności, aby robić w domu dobre zdjęcia. Jednak zanim zabierzesz się do pracy, powinieneś wyposażyć się w kilka przydatnych akcesoriów. W tym celu najlepiej skorzystaj z oferty przygotowanej przez nasz sklep ze sprzętem fotograficznym. Sprzedajemy m.in. oświetlenie do fotografii, blendy, tła, statywy i wiele innych elementów wyposażenia fotografa. Mamy także obiektywy o ogniskowej 50 mm, idealne do portretów. Z przyjemnością pomożemy Ci w ich doborze – zapraszamy do kontaktu!