Wydaje Ci się, że przygotowanie studia foto wiąże się z dużymi wydatkami? Nic bardziej mylnego! Stawiasz pierwsze kroki w fotografii studyjnej i dysponujesz niewielkim budżetem? Nawet w takiej sytuacji kupisz dobre, podstawowe wyposażenie do przyszłego miejsca pracy. Na początek, oprócz aparatu, będziesz potrzebować m.in. lamp błyskowych i światła stałego, statywu oraz zestawu teł. Co dokładnie wybrać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu – skorzystaj z podpowiedzi ekspertów sklepu Mitoya!

Fotografia studyjna – co musisz wiedzieć?

Sposób aranżowania studia fotograficznego będzie zależał od tego, na jakim rodzaju zdjęć chcesz się skupiać. Wyposażenie studyjne używane do sesji zdjęciowych kobiet w ciąży będzie inne od tego, które wykorzystujesz do fotografii produktowej. Istnieje jednak kilka podstawowych elementów, które powinny znaleźć się w każdym studiu. Można je podzielić na 3 grupy:

  • oświetlenie – m.in. lampa błyskowa oraz studyjna światła stałego, np. pierścieniowa do zdjęć,

  • systemy mocowania aparatów, przede wszystkim statywy,

  • akcesoria do przygotowania kadru, czyli tła w różnych kolorach, np. szare, zielone czy białe.

Podstawa studia fotograficznego – oświetlenie

Trudno wyobrazić sobie robienie zdjęć bez światła – dobre oświetlenie studia to podstawa. Światło naturalne jest najlepsze, ale dostęp do niego w pomieszczeniach zwykle jest ograniczony. Do tego warunki pogodowe panujące na zewnątrz mogą być niekorzystne. Pamiętaj, że fotografie w studio wykonuje się również po zmroku.

Na początek zainwestuj więc w dobre, studyjne lampy fotograficzne światła stałego. Eksperci sklepu Mitoya polecają modele wykorzystujące technologię LED. Jako główne oświetlenie najlepiej sprawdzą się lampy panelowe. W przypadku dobrej jakości produktów będziesz mógł w dużym zakresie regulować ich moc oraz temperaturę barwową.

Jeśli fotografujesz niewielkie przedmioty, przyda Ci się pierścieniowa lampa do aparatu. Świetnie sprawdza się m.in. przy zdjęciach produktowych oraz makro. W fotografii portretowej czy beauty doskonale sprawdzą się większe lampy pierścieniowe światła stałego.

Warto przy okazji wspomnieć o dodatkowych akcesoriach oświetleniowych, takich jak:

  • blendy – pozwalają na doświetlenie zacienionych fragmentów poprzez odbicie światła oraz niewielką zmianę jego temperatury,

  • parasolki fotograficzne – modyfikatory oświetlenia o bardzo szerokim zastosowaniu,

  • softboxy – rozpraszają i zmiękczają światło.

Oprócz tego do bardziej profesjonalnych zastosowań przydadzą się także lampy błyskowe do studia.

Tło i elementy dekoracyjne

Podczas robienia zdjęć portretowych lub produktowych niezwykle istotne jest przygotowanie odpowiedniego tła fotograficznego. Dostępne są one m.in. w wersji tekturowej i polipropylenowej.

Różnią się od siebie trwałością, ale najważniejsze jest to, że każdy rodzaj pozwala uzyskać inne efekty na zdjęciu. Warto zwrócić także uwagę na kolor. Tło fotograficzne może być m.in. szare, zielone, czarne czy białe.

Oczywiście w wielu rodzajach fotografii stosuje się elementy dekoracyjne. Pamiętaj jednak, że nie mogą one dominować w kompozycji – uwagę powinien przyciągać przede wszystkim najważniejszy obiekt w kadrze, czyli np. portretowana osoba.

Statyw do aparatu i lampy

Do zestawu wyposażenia studia powinieneś dobrać także statyw fotograficzny do aparatu, jak i statywy oświetleniowe do lampy, np. pierścieniowej. Na rynku znajdziesz akcesoria niskie oraz o dużej wysokości, z możliwością regulacji. Mogą być ustawiane na nogach lub wyposażone w specjalny uchwyt biurkowy, np. model Mitoya MTY62.

Studyjne statywy możesz także – po zamocowaniu poprzeczki – wykorzystać do zaczepiania teł fotograficznych. Na rynku znajdziesz również modele z uchwytami do blend.

Profesjonalny sprzęt studyjny tylko u nas!

Wszystkie wyżej omówione akcesoria fotograficzne możesz kupić w przystępnej cenie z gwarancją ich wysokiej jakości. Wystarczy, że skorzystasz z oferty naszego sklepu – już dziś zapoznaj się z asortymentem! Sprzedajemy m.in. lampy błyskowe do aparatu i światła stałego, w tym pierścieniowe. Oferujemy także nowoczesne, solidne statywy studyjne oraz tła do zdjęć, w tym szare, zielone, białe i czarne.