Działasz w branży sprzedaży domów lub mieszkań i chcesz przygotowywać efektowne zdjęcia ofertowe nieruchomości? A może specjalizujesz się w aranżacji pomieszczeń i chciałbyś z jak najlepszej strony prezentować dotychczasowe projekty? Fotografia wnętrz wbrew pozorom nie jest prosta w realizacji. Wymaga pewnego doświadczenia i umiejętności w konfigurowaniu aparatu. Nigdy jednak nie osiągniesz zamierzonego celu bez dostępu do odpowiednich akcesoriów. Dzisiaj podpowiemy więc, w co powinieneś się zaopatrzyć. Sprawdź już teraz porady ekspertów z branży fotografii wnętrz!

Aparat nie jest najważniejszy – postaw na dobry obiektyw

Zaczniemy od absolutnej podstawy, czyli obiektywu. Wbrew pozorom nie musisz od razu inwestować w aparat wart tysiące złotych. Możesz spokojnie postawić na sprzęt z niższej półki, zwracając jedynie uwagę na matrycę. Idealnie, jeśli będzie to konstrukcja APS-C bądź Mikro 4/3.

Więcej uwagi musisz poświęcić obiektywom. W przypadku fotografii wnętrz mogą Ci się przydać ich 3 rodzaje:

  • ultraszerokokątne, często oznaczane skrótem OWU (ogniskowa poniżej 24 mm),
  • szerokokątne (ogniskowa od 24 do 40 mm),
  • standardowe (ogniskowa w granicach 50 mm, zbliżona do parametrów ludzkiego oka).

Im niższa wartość ogniskowej, tym większy kąt widzenia zapewnia obiektyw. Konstrukcje OWU wykorzystasz przy konieczności pokazania bardzo dużej przestrzeni na zdjęciu. Warto pamiętać jednak, że przy zbyt niskich wartościach ogniskowej – zazwyczaj poniżej 20 mm - mogą pojawiać się zniekształcenia obrazu.

Typowe szerokokątne (24-40 mm) pozwalają uchwycić duży wycinek przestrzeni. Jeśli chcesz pokazać tylko fragment pomieszczenia, sprawdzą się wręcz idealnie.

Klasyczne (standardowe) obiektywy wykorzystuj natomiast do uwieczniania detali. Zdobienia na ścianach, elegancki mebel czy nowoczesna lampa – w tych sytuacjach sprawdzą się idealnie.

Statywy – podstawowe akcesoria fotograficzne

To elementy, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego fotografa. Nie ma znaczenia, czy uwieczniasz wnętrza, krajobrazy, wydarzenia sportowe czy inne rzeczy. Nawet najlepsza stabilizacja obrazu w aparacie nie będzie tak perfekcyjna, jak zdjęcie z urządzenia na statywie.

Jego rodzaj możesz dopasować do potrzeb, ale koniecznie zwróć uwagę na jakość wykonania. Niskiej klasy, tani statyw szybko da Ci do zrozumienia, że wyrzuciłeś pieniądze w błoto. Najczęściej będzie wykonany z najgorszych gatunkowo materiałów. Paradoksalnie, po rozstawieniu może się chwiać, a po kilkukrotnym użyciu dosłownie połamać.

Najlepiej postaw na sprzęt cenionych producentów. W sklepie Mitoya.pl znajdziesz akcesoria fotograficzne od renomowanych firm, w tym całą serię produktów naszej marki. Pamiętaj, aby przy wyborze sprawdzić funkcjonalność - płynna regulacja wysokości oraz rozstawu nóg to podstawa.

Lampa błyskowa – gdy naturalne oświetlenie jest niewystarczające

Zajmując się fotografowaniem wnętrz nieruchomości, musisz być gotowy na trudne warunki oświetleniowe. Nie zawsze pogoda za oknem jest słoneczna, a i często zdjęcia robi się po zmroku. Światło zainstalowane w pomieszczeniach również może okazać się niewystarczające. Co gorsza, jeśli jest zbyt ciepłe, może negatywnie wpłynąć na ostateczny wygląd zdjęcia.

Warto wiedzieć, że lampa błyskowa nie musi być z najwyższej półki, ale pamiętaj, aby zawsze mieć ją przy sobie. Korzystając z niej, eksperymentuj z kierunkiem padania światła. Każde wnętrze jest inne i odbicie błysku może różnie wpływać na rozkład świateł i cieni.

Filtr do obiektywu – kiedy może się przydać?

Ostatnie, czym powinieneś się zainteresować to filtry - w tym przypadku polaryzacyjne. To akcesoria fotograficzne, których na pewno będziesz używać niejednokrotnie przy uwiecznianiu wnętrz. Problemem, z którym na pewno spotkasz się nie raz, będą refleksy. Budynki mogą być wypełnione błyszczącymi ozdobami i meblami. Na ścianach często wykorzystuje się ceramikę, szkło lub połyskującą w świetle farbę.

Tych problemów nie rozwiążesz poprzez zasłanianie okien w słoneczny dzień albo kierowanie światła lampy błyskowej w stronę matowej powierzchni. Refleksy nie znikną również przy eksperymentowaniu z czułością ISO lub czasem otwarcia przesłony. Wystarczy jednak nałożyć filtr polaryzacyjny. Nie tylko niweluje odbicia, ale także świetnie „podbija” barwy. Kolory są naturalne i żywe, a wnętrze domu czy mieszkania prezentuje się bardzo naturalnie.

Kupuj sprawdzone i funkcjonalne akcesoria fotograficzne

Trzymając się powyższych wskazówek, na pewno poprawisz jakość zdjęć nieruchomości, szczególnie tych robionych wewnątrz. Pamiętaj jednak, że produkty dostępne na rynku bardzo różnią się sposobem wykonania. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać ich możliwości, zajrzyj do naszego sklepu internetowego Mitoya.pl. Sprzedajemy akcesoria fotograficzne znanych producentów, w tym również marki własnej. To sprawdzony sprzęt, który znajdzie swoje zastosowanie w rękach specjalistów i amatorów. Sprawdź ofertę i skorzystaj z profesjonalnego wsparcia przed zakupami!